Informácia o spustení stránky sudcovia.sk by mala Katarínu Javorčíkovú stáť 40-tisíc eur. Za údajné nepravdy z webu ich chce šéf michalovského súdu.
BRATISLAVA. Email rozposlaný kolegom v októbri minulého roku môže bratislavskú krajskú sudkyňu Katarínu Javorčíkovú, ktorá je jednou z hovorkýň iniciatívy Za otvorenú justíciu kritickej k vedeniu justície, vyjsť draho.
Keď sudcov upozornila na spustenie portálu sudcovia.sk, zasiahla vraj do osobnostných práv predsedu michalovského súdu Jozefa Soročinu. V marci ju zažaloval a žiada si odškodnenie 40-tisíc eur.
Soročinovi sa nepáči, že na webe sú informácie aj o disciplinárnom konaní s jeho podriadeným, michalovským sudcom Stanislavom Sojkom. Tam sú podľa Soročinu o ňom zverejnené nepravdy, ktoré znížili jeho vážnosť a dôstojnosť.
Predseda a blízky advokát Žaloby predsedu súdu
Šéf michalovského okresného súdu Jozef Soročina od ministerstva spravodlivosti vysúdil takmer 100-tisíc eur. Od rádia Viva vysúdil vyše 33-tisíc eur. Žaloval aj ministerstvo vnútra a Generálnu prokuratúru za rozhodnutia, ktoré viedli k jeho trestnému stíhaniu; žiadal 500-tisíc a 166-tisíc eur.
Sojka bol pôvodne trestným sudcom, Soročina ho nechal preradiť na civilný úsek. Podľa informácií zo stránky tak urobil na základe sťažnosti advokáta Juraja Kusa. Na Sojku neskôr Soročina podal disciplinárny návrh, lebo vraj sprístupnil Kusovo odvolanie verejnosti. Prvostupňový disciplinárny súd ho oslobodil, potrestal ho však znížením platu o 50 percent na pol roka za to, že o tom napísal prezidentovi.
Kus zastupuje Soročinu vo viacerých sporoch, aj v tomto proti Javorčíkovej. V žalobe sa Soročina bráni, že sa neriadil Kusom, len si plnil právomoci. Zverejnenie neprávd vraj „veľmi nepriaznivo psychicky znášal".
„Napadnuté dokumenty vyvolali nervozitu, napätie, hádky s manželkou," píše v žalobe a dodáva, že priatelia, príbuzní a známi mu dávali najavo, ako ním pohŕdajú. Zhoršil sa mu vraj aj zdravotný stav - zvýšil sa mu krvný tlak a hladina cholesterolu, oslabila sa mu imunita, čo sa prejavilo častým prechladnutím.
Vážnosť sudcu Podanie žaloby nebolo pre Javorčíkovú prekvapením, Soročina už vlani voči nej podal trestné oznámenie za ohováranie. To však vyšetrovateľ v decembri odmietol a jeho rozhodnutie vo februári potvrdil aj špeciálny prokurátor.
„Považujem to za hlboké nepochopenie Soročinu, že priebeh disciplinárnych konaní je verejný a že každý disciplinárne stíhaný sudca má právo informovať o konaní verejnosť," hovorí Javorčíková, podľa ktorej informácie na stránke boli zverejnené so súhlasom Sojku.
„Ak sa Soročina domnieva, že tieto informácie mohli znížiť jeho vážnosť vo verejnosti, potom si vážnosť svojej osoby znížil sám podaním návrhu na začatie disciplinárneho stíhania voči sudcovi Sojkovi za skutky, ktoré sú verejnosti známe z priebehu pojednávaní," myslí si sudkyňa.
Verdikt môže zostať v kraji Keďže Soročina podal žalobu na michalovský súd, Javorčíková namietla zo zaujatosti všetkých tamojších sudcov. Zároveň žiada, aby to, ktorý súd bude rozhodovať o žalobe, posúdil Najvyšší súd a pridelil ju niektorému zo súdov v Banskobystrickom alebo Žilinskom kraji, aby bola vylúčená regionálna previazanosť.
Michalovský súd jej však nemusí vyhovieť a môže nechať rozhodovať o námietke košický krajský súd.
Obsahom Javorčíkovej emailu bola informácia pre sudcov, že sa im otvára možnosť verejne a slobodne diskutovať o stave súdnictva.
Soročinu za šéfa súdu vymenoval ešte ako minister Štefan Harabin (za HZDS), označil ho za jedného z najlepších sudcov.

Beata
Balogová
