BRATISLAVA, KREMNICA. Na vzdelávanie detí z rómskych osád v internátnych školách by bolo oproti nákladom na súčasnu výučbu potrebných asi 217 miliónov eur navyše. Vypočítal to mimovládny Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI).
Internáty sú jedným z mála konkrétnych návrhov vlády pre Rómov. Vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer) namieta, že sa neplánuje plošné vzdelávanie v internátoch, ale len pilotné projekty. Podporuje ho aj premiér.
O peniazoch ešte nevedia
„O konkrétnych financiách určených na tento projekt je momentálne predčasné hovoriť,“ povedal Čaplovičov hovorca Michal Kaliňák.
SGI zohľadnila náklady na stredoškolské internáty a detské domovy. V tých žije asi štyritisíc detí. Deti by boli podľa kritikov tohto systému nedobrovoľne izolované.
Tento spôsob vzdelávania podľa nich v minulosti zlyhal v Spojených štátoch aj v Austrálii, kde sa vlády pokúsili zmeniť životné podmienky pôvodných obyvateľov. Vyňať deti v nízkom veku z ich rodín môže spôsobiť, že sa od nich odcudzia a zároveň môžu naraziť na odmietanie zo strany väčšinovej populácie.
Jediná škola má problémy
Na Slovensku existuje jediné súkromné internátne osemročné gymnázium pre rómske deti v Kremnici.
Gymnáziu hrozia finančné problémy. Mesto mu z podielových daní odsúhlasilo menej peňazí, ako pôvodne malo. Škola tak môže mať podľa vládneho splnomocnenca pre Rómov Ľudovíta Galbavého problém prežiť.
Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku
Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Autor: eš

Beata
Balogová
