BRATISLAVA. Opil si sa do nemoty, tak plať, môžeš si za to sám. Slovenská lekárska komora chce pýtať peniaze od ľudí, ktorí skončili v nemocnici po otrave alkoholom. Komora predložila návrh ako pripomienku k Správe o plnení úloh Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom za roky 2008 až 2009.
Zo správy vyplýva, že otrávených alkoholom rapídne pribúda najmä medzi mladými. S návrhom lekárskej komory sa stotožňuje aj odborník na liečenie drogových závislostí. Ministerstvo zdravotníctva sa však podľa hovorkyne Zuzany Čižmárikovej s návrhom komory nestotožňuje, a preto neplánuje zákonom nariadiť platbu za hospitalizáciu po otrave alkoholom.
Lekárka Dagmar Takácsová, predsedníčka legislatívneho výboru Slovenskej lekárskej komory, je presvedčená, že je nespravodlivé, aby boli hospitalizácie spitých ľudí platené z verejného zdravotného poistenia.
Výchova
Otázku platby ľudí závislých od alkoholu by Takácsová ešte podrobila širšej diskusii lekárov a psychológov. „Ten pohľad je dobrý,“ zhoduje sa s návrhom lekárskej komory Ivan Novotný, šéf Sanatória AT, ktoré sa venuje liečbe závislostí. Návrh podľa neho môže pomôcť práve zdravým ľuďom, ktorí si pod hrozbou platby môžu rozmyslieť, ako sa budú správať. „U detí by to malo aj výchovný význam pre rodiča, ktorý by to musel zaplatiť.“
Odborník si však myslí, že namiesto plnej platby za hospitalizáciu po otrave alkoholom by stačila paušálna pokuta. „Päťdesiat eur by postačilo.“
Správa, ktorá mapuje alkoholizmus od roku 2005, poukazuje na problémové pitie najmä medzi mladými od 15 do 24 rokov. Medzi nimi je najväčší nárast hospitalizácií pre otravu alkoholom. V roku 2005 to bolo 767 prípadov, o tri roky neskôr už 1109.
Dievčatá majú rady tvrdé
Znepokojivý je podľa správy aj nárast problémového pitia u dievčat. Tie sa začínajú vyrovnávať chlapcom, preferujú tvrdý alkohol.
Dokument ministerstva zdravotníctva konštatuje, že ťažkosti s alkoholom majú stále vo väčšej miere tzv. slušní a dobre situovaní ľudia. Potvrdzuje to aj nedávny prieskum eurobarometra, podľa ktorého až štyri percentá obyvateľov Slovenska pijú každý deň.
Pod vplyvom problémového pitia narastá aj počet alkoholických problémov pečene, ktoré najviac postihujú ľudí po päťdesiatke a šesťdesiatke.
Ako vláda plní sľub podporovať objektívnejšie úhrady za zdravotnícke výkony
Čo sľúbili: Dôležitým zámerom vlády bude podpora nových objektívnejších úhradových mechanizmov za výkony v zdravotníctve.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Objektívnejšie úhrady za výkony by odstránili diskrimináciu rôznych zariadení vykonávajúcich rovnaké úkony a viedli by k zefektívneniu zdravotníctva.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda nepriniesla významnejšie zmeny v systéme úhrad za zdravotnícke výkony. V súčasnosti pripravuje katalógy diagnostických a liečebných postupov, v rámci ktorých majú byť definované výkony a ich ceny.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
