BRATISLAVA. O výsledku volieb občania Slovenska žijúci v zahraničí nerozhodnú, ale v istých prípadoch môže zavážiť každý hlas.
V najväčších mestách a častiach Bratislavy a Košíc do piatka požiadalo o voľbu poštou priemerne o 90 percent viac ľudí ako pred štyrmi rokmi. Vtedy ich bolo okolo 1200, teraz už vyše 2100. Aj keď k nim pribudnú žiadatelia z ostatných miest a obcí, pôjde o zlomok počtu obyvateľov Slovenska v zahraničí.
Triezve odhady sa pohybujú od 100 do 200tisíc. Mnohých z nich odradila od možnosti voliť komplikovaná procedúra, ďalší nemôžu vyhovieť zákonu. Napríklad Mestský úrad v Banskej Bystrici zamietol 13 žiadostí preto, že nemali adresu v zahraničí.
Bez adresy to nejde
Problém má aj František, ktorý sa ozval redakcii. Vie, kde 12. júna bude, ale nemá tam adresu. „Takže ja, čo žijem v tejto krajine, nebudem môcť odovzdať svoj hlas, ale človek, čo je v zahraničí a nežije na Slovensku, môže voliť. Pripadá mi to veľmi nespravodlivé.“
Zapisovateľka ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová hovorí, že ľudia ako on majú smolu. Potrebujú adresu, na ktorú by im obec mohla poslať hlasovacie lístky. „Počíta sa s ľuďmi, ktorí sa dlhšie zdržujú v cudzine. Pracujú, študujú.“
Trvalý pobyt nie je nutný
Občania Slovenska, ktorí u nás nemajú trvalý pobyt, môžu voliť, ak ich do piatka zapísali do osobitného zoznamu voličov v bratislavskej Petržalke. Hovorca tejto mestskej časti Ľubomír Andrassy informoval, že dostali 565 takýchto žiadostí. Petržalčanov, ktorí chcú 12. júna voliť v zahraničí, je však o dve tretiny viac ako pred štyrmi rokmi. Vtedy ich bolo 190, teraz vyše 300. V Žiline dostali okolo 250 žiadostí. V roku 2006 volilo poštou 54 Žilinčanov.
„Keď človek nesleduje politiku, musí byť veľmi ostražitý,“ hovorí Štefan, ktorý pracuje v USA. On sa o politiku zaujíma, takže stihol poslať žiadosť do Kozároviec, ale mnohí podľa neho o túto možnosť prišli.

Beata
Balogová
