SME
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 20:29

Slota uprednostnil vládu pred zástavami

Slotov zákon neprešiel. SNS napriek tomu podporila novelu, ktorú navrhol premiér.

Ján Slota ustúpil.Ján Slota ustúpil. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Hymna sa v školách bude hrať na začiatku a konci školského roka. V každej triede bude plagát so zástavou, textom hymny a preambulou ústavy.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom denníka SME

BRATISLAVA. Len v pondelok navrhol premiér Robert Fico vo vláde novelu zákona o štátnych symboloch a už dnes ju parlament schválil.

Obsahom podobný zákon o podpore vlastenectva, ktorý pripravila SNS a parlamentu ho vrátil prezident Ivan Gašparovič, pri hlasovaní prepadol, hoci pôvodne zaň hlasovala celá koalícia vrátane Smeru.

Predseda SNS Ján Slota hovoril o „nechutnom" a „podpásovom" kroku najsilnejšej vládnej strany. Smer išiel včera proti SNS viackrát. Najprv nedovolil Slotovi rozprávať v parlamente o Trianone, potom sa pokúsil odsunúť vlastenecký zákon až na záver programu, aby prišiel na rad až po premiérovom návrhu. O vlasteneckom zákone SNS sa nakoniec hlasovalo skôr, no Smer ho nepodporil.

Zahlasoval až za vládnu novelu zákona o štátnych symboloch, ktorú podporila aj SNS. „Vždy si treba vybrať z dvoch ziel to menšie zlo," povedal šéf SNS po tom, ako podporil návrh, do ktorého si jeho strana presadila len niektoré pripomienky. „Nie je to víťazstvo SNS, ale víťazstvo všetkých slovenských vlastencov."

Vlastenectvo podľa Fica
 • povinná výchova k vlastenectvu a úcte k štátnym symbolom v školách;
 • školy musia mať „na vhodnom mieste“ zástavu, text hymny a preambulu;
 • navyše, v každej triede musí byť grafické znázornenie zástavy, hymny a preambuly;
 • hymnu musia školy hrať na začiatku a na konci školského roka;
 • hymna zaznie aj na prvej a poslednej schôdzi parlamentu a pred prvým a posledným rokovaním vlády vo volebnom období, aj na športových podujatiach a vo vysielaní Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu okolo polnoci.

Výsledkom je, že školy budú hrať povinne hymnu dvakrát do roka a namiesto plátenných zástav budú v triedach plagáty s vyobrazením zástavy, textom hymny a preambuly ústavy.

Kým v marci poslanci SNS a Smeru po schválení vlasteneckého zákona tlieskali, teraz bola sála úplne ticho. Pred parlamentom bolo počuť niekoľko desiatok študentov, ktorí protestovali proti vlasteneckým zákonom.

„Pre mňa je podstatný obsah," odpovedal dnes predseda SNS Ján Slota po hlasovaní o vlasteneckom zákone. To, že sa s ním Smer zahrával, pripustil. „Je to taká hra, ale mne je trošku cudzia."

Príbeh vlasteneckého zákona sa začal vlani na jeseň, keď ho Slota a Rafael Rafaj predkladali v parlamente. Finále prišlo včera a Smer mal jasnú prevahu.

S pôvodným návrhom SNS, má zákon odhlasovaný 80 poslancami menej, ako si v strane Jána Slotu želali. Schválený bol ako novela zákona o štátnych symboloch. Verzia SNS známa ako vlastenecký zákon neprešla, hlasovalo za ňu len 29 poslancov.

Hneď na začiatku schôdze zablokovali poslanci Ficovej strany snahu Slotu, aby sa diskutovalo o 90. výročí Trianonskej zmluvy. Šéf parlamentu Pavol Paška (Smer) chcel potom zaradiť vlastenecký návrh SNS až na koniec schôdze. Takýto postup by vlastenecký zákon od SNS úplne vyradil z hry.

Slota pozeral do budúcnosti

Po schválení vládnej novely, ktorú v pondelok presadil premiér, by nebol ani len dôvod o návrhu SNS rokovať. Nakoniec umožnil Smer aspoň to, aby sa o návrhu Jána Slotu hlasovalo. O pár minút na to však už aj
s jeho podporou prešla miernejšia verzia, ktorá nenúti školy hrať hymnu každý týždeň, ale len dvakrát do roka.

Slotovci opäť sklopili uši, píše Lukáš Fila

Prečo Slota ustúpil, vysvetlil krátko po hlasovaní: „Musíme pozerať, keby náhodou bola dvojkoalícia, aby to nebol nejaký problém." Neodpustil si ani silácke gesto. Na otázku novinára, či si to chce s premiérom vybaviť „ručne-stručne" odvetil: „Presne na to myslíte, na čo ja."

„Obavy verejnosti sú neopodstatnené. Diskutovaná prísaha zmizla. Hymna, ktorá sa mala hrať každý týždeň, pre niekoho nedôstojným spôsobom, zmizla," vysvetľoval poslanec Smeru Dušan Jarjabek.
Odmietol, že by podľahli tlaku verejnej mienky, ktorá zákon považovala aj podľa prieskumov za zbytočný.

Predvolebná skratka

Smer problémy s vlasteneckým zákonom riešil s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Ten zákon vrátil minulý mesiac do parlamentu po konzultácii s premiérom Robertom Ficom.

Vrátený zákon už poslanci meniť nemohli, tak si Smer zvolil jednoduchšiu cestu vládneho návrhu v skrátenom legislatívnom konaní. To je však zo zákona možné len „za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody".

Opoziční poslanci vyzývali ministra školstva Jána Mikolaja z SNS, aby takýto postup vysvetlil. „K vlastenectvu patrí aj úcta k zákonu. Toto je jeho flagrantné porušovanie," vyčítal koalícii podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Premiér sa k vlastenectvu nevyjadril ani v pondelok vo vláde, do parlamentu dnes neprišiel.

SNS premiéra napokon vždy poslúchne

Predseda SNS Smeru vždy ustúpil a s kritikou šetril aj keď mu zobrali ministerstvo. Aby zachoval koalíciu, hlasoval aj proti svojmu názoru.

1.Zákaz zisku pre zdravotné poisťovne (október 2007)
SNS bola proti zákonu, ktorý tvrdo presadzoval Smer, napokon hlasovala za. Ján Slota to vysvetlil: „Koalícia je dôležitejšia priorita ako vlastné presvedčenie. Rozhodol som sa pre menšie zlo.“

2.Premiér odvolal Slotovho ministra Jána Chrbeta (máj 2009)

Slota odvolanie ministra životného prostredia Chrbeta pre kauzu emisie týždne nekomentoval. Zvolal tlačovú besedu k eurovoľbám a keď sa novinári pýtali na jeho názor na odvolanie ministra, neodpovedal: „Neviem, či sme prišli z inej galaxie, či vy ste prišiel z Marsu, pretože neviem, kvôli čomu bola táto tlačovka zvolaná, ale mám taký dojem, že kvôli začiatku eurovolieb.“

3.Smer odvolal tretieho ministra životného prostredia Viliama Turského a zobral SNS ministerstvo (august 2009)
SNS zostala v koalícii, hoci došlo zo strany Smeru k porušeniu koaličnej zmluvy. Slota: „Keby to bolo na mne, ja by som odišiel už teraz, ale predsedníctvo je kolektívny orgán a väčšina rozhodla takto.“

4.Smer odvolal ministra výstavby Igora Štefanova (marec 2010)
Ján Slota povedal, že odchod z koalície nemá zmysel: „Chceme tu robiť nejaké gestá? Je to pokrytecké. Prečo by sme mali robiť gestá, keď my máme na ministerstve výstavby dobré výsledky.“
(mož)

Študentov prišlo protestovať málo. Foto SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Ráno vyšli Maďari, večer hŕstka študentov

Mobilizačný efekt vlasteneckého zákona sa jeho okresaním vytratil.

BRATISLAVA. Vlastenecký zákon ráno zaktivizoval najmä ľudí na južnom Slovensku, popoludní sa protest prelial aj do Bratislavy pred budovu Národnej rady. Oproti marcovému protestu však prišlo výrazne menej ľudí.

V Kolárove sa v utorok ráno k výzve Združenia maďarských rodičov na Slovensku pripojilo aj rodičovské združenie miestnej slovenskej základnej školy. Predsedníčka združenia, Monika Selčániová vyhlásila, že počúvanie hymny každý pondelok sa nepozdáva ani im. Zahrať ju na začiatku a na konci školského roka už pokladá za adekvátny kompromis.

András Józsa zo Združenia maďarských rodičov hovoril, že „ak sa novela pána premiéra zrodila na základe našich protestov, už sme dosiahli náš cieľ aj napriek tomu, že takýto zákon nemá zmysel“.

Asi tisícka študentov, ktorá štrngala kľúčmi proti vlasteneckému zákonu pred prezidentským palácom a parlamentom začiatkom marca, sa včera pred Národnú radu nevrátila. Organizátor protestu Robert Mihály (19) si to vysvetľuje tým, že stratili vieru v odvrátenie prijatia zákona.

„Veľký vplyv malo pondelkové vyhlásenie premiéra. Mnohí už považovali za jasné, že zákon prejde. Podobne sa vyjadril aj minister školstva Ján Mikolaj,“ povedal Mihály.
Včerajší protest napriek tomu nezrušili, chceli upozorniť na „zrýchlené legislatívne konanie, ktoré svedčí o snahe poslancov vyhnúť sa odporu a protestom“.

Študentom sa nepáčila ani miernejšia verzia národovectva. „Vláda má pomáhať ľudom a tento zákon nie je o tom, že spojí ľudí a pomôže im. Komu tento zákon pomôže?“ pýtala sa na proteste gymnazistka Miriama Petríková.
(jgl)
Mikolaj už svoj návrh predstavil

Tabuľa ministra Mikolaja určená pre školy nie je úplne presná. Má problém so zástavou.

BRATISLAVA. SNS a jej minister školstva Ján Mikolaj predstavili, ako by mala vyzerať úprava štátnych symbolov, ktoré sa majú ocitnúť v každej školskej triede. Kartónový panel má podľa Mikolaja ušetriť peniaze, jeho cenu odhadol na tri eurá.

Odborník na protokol Jarolím Antal povedal, že znázornenie štátnej zástavy môže zmiasť žiakov v školách.
„Je na učiteľoch, aby žiakom vysvetlili, že toto nie je štátny symbol, ale iba názorná ukážka symbolu, ktorý sa nazýva vlajka, zástava,“ povedal Antal.

Správne, podľa zákona by mali byť zástavy i vlajky pripevnené k žrdi. Jeho novela však prikazuje mať v triedach iba jej grafickú podobu, nie riadnu plátennú zástavu. Podľa pôvodného vlasteneckého zákona mali byť v triedach pravé zástavy. Ministerstvo včera reagovalo, že ešte nejde o definitívnu úpravu.
(jgl)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 2. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 3. Crème de la crème po slovensky
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 1. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 2. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 3. Zázračná škola so zelenou strechou
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 147
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 13 635
 3. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 609
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 579
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 8 624
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 627
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 6 466
 8. Po Slovensku na motorke 5 770
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 239
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 4 936
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na zápase Maďarsko - Portugalsko v Budapešti boli desaťtisíce fanúšikov.

Vláda sprísni podmienky návratu na Slovensko. Ako, rozhodne o týždeň.


2 h
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 464 obetí.


a 4 ďalší 20 h
Publicista Matúš Ritomský.

Z odstupu má Slovensko výsledky, ale uspokojiť by nás to nemalo.


7 h

Neprehliadnite tiež

Martin Klus, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Štátni tajomníci apelovali na občanov, aby pre šíriaci sa delta variant koronavírusu obmedzili cestovanie.


SITA 26m
Horúčavy trápia celé Slovensko.

Výstrahy pred vysokými teplotami sú vydané aj na ďalšie dni.


TASR 1 h
Jozef Brhel

Obvinenie rozšírili aj Imreczemu a Suchobovi.


SITA 1 h
Boris Kollár.

Cieľom Sme rodina je udržať koalíciu a plniť predvolebné sľuby.


TASR 1 h