Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom denníka SME
BRATISLAVA. Protikorupčné zákony v parlamente najčastejšie podporilo KDH. Tvrdí to Transparency International na základe vlastného prieskumu.
Organizácia vybrala 25 zákonov, ktoré nejakým spôsobom rozširovali alebo zužovali korupčné prostredie. Sedemnásť z týchto zákonov v parlamente prešlo, osem nie. Na základe hlasovania poslancov Transparency zostavila rebríček strán aj poslancov.
Podrobný rebríček o hlasovaní strán a poslancov nájdete TU.
Po KDH nasledujú SDKÚ a SMK. Všetky opozičné strany urobili niečo proti korupcii, pri vládnych SNS, Smere a HZDS zasa podľa rebríčka prevážili negatívne vplyvy.
Koaliční poslanci pohoreli
Ako najaktívnejší bojovník proti korupcii vyšiel Pavol Frešo z SDKÚ, najhoršie dopadol Marián Haľko z HZDS.
Hodnovernosť rebríčka je však otázna. Ak napríklad poslanec nebol na hlasovaní o zákone, ktorý má bojovať proti korupcii, jeho hodnotenie to nezhoršilo. Dopadol tak nakoniec lepšie ako poslanec, ktorý hlasoval proti, hoci mohli mať na zákon rovnaký názor.
Medzi dvanástimi hodnotiteľmi Transparency boli napríklad politológ Grigorij Mesežnikov, bývalá šéfka Transparency Emília Sičáková-Beblavá alebo bývalý riaditeľ Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai.
Poslancom pohoršilo napríklad aj hlasovanie za zákon o preukazovaní pôvodu majetku.
Šéf Transparency Gabriel Šípoš pritom včera označil tento zákon za jediný protikorupčný sľub, ktorý táto vláda dodržala. Neskôr to spresnil tak, že tento sľub považujú za zlý a zákon sa dá obchádzať.
Fico nesúhlasí
Vláda s hodnotením Transparency nesúhlasí a označila ho za nedôveryhodné. Odkazuje na personálne prepojenie organizácie s opozičnými stranami a údajnú zhovievavosť, ktorú organizácia mala
s bývalou vládou Mikuláša Dzurindu.
Ministerstvo vnútra zasa upozornilo, že počet obvinených z korupcie počas tejto vlády vzrástol o 70 percent. Za protikorupčné opatrenie označilo zachovanie Špecializovaného trestného súdu a prijatie zákona o preukazovaní pôvodu majetku.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
