BRATISLAVA. Pre dosiahnutie najlepších záujmov dieťaťa pri rodinných sporoch je nevyhnutá špecializácia súdov. Na pracovnom stretnutí, ktoré sa konalo v pondelok (26. 4.) a dnes v Omšení, sa na tom zhodli sudcovia a odborníci na prácu s deťmi a rodinami. TASR o tom dnes informovala Andrea Hajdúchová, manažérka pre PR a médiá spoločnosti Úsmev ako dar.
Ako uviedla, väčšina krajských súdov dodnes nemá senáty špecializované na rodinné právo. "Rodinné spory, ktoré ovplyvňujú najmä deti, rozhodujú sudcovia, ktorí sa špecializujú na iné oblasti práva, často najmä na obchodné právo," pripomenula Hajdúchová s tým, že senáty špecializované na rodinné právo majú len Krajské súdy v Košiciach a Bratislave, ani tie však nestačia zvládať narastajúcu agendu.
"Vytvorenie špecializovaného senátu sa prejavilo v skvalitnení rozhodovacej činnosti súdu. Sudca, ktorí chce robiť rodinnú agendu dobre, k nej totiž musí mať vzťah," vyjadrila sa sudkyňa Katarína Štignerová z Krajského súdu v Bratislave. "O špecializácii súdov dnes už nemôžeme hovoriť ako o možnosti, je to nevyhnutnosť," doplnil predseda Spoločnosti Úsmev ako dar Jozef Mikloško.
Na stretnutí sa hovorilo aj o potrebe viac zapojiť do riešenia rodinných sporov mediátorov. "Prostredníctvom nich by sa dali riešiť niektoré spory, najmä tie, ktoré sa týkajú starostlivosti o deti po rozvode, ale aj majetkové spory rozvádzajúcich sa manželov. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny chcú mediáciu využívať aktívnejšie. Podľa údajov ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v minulom roku odporučili úrady mediáciu v 292 prípadoch, len v 40 prípadoch sa však realizovala," priblížila Hajdúchová.
Podujatie v Omšení už po štvrtý raz zorganizovala Spoločnosť Úsmev ako dar spolu s ministerstvom spravodlivosti. Zúčastnili sa na ňom sudcovia, sociálni pracovníci z ústredia a úradov práce a zástupcovia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR i Ministerstva spravodlivosti SR, ako aj ďalší odborníci na prácu s deťmi, najmä z detských domovov a krízových centier. Hovorilo sa na ňom aj o novej rekodifikácii Občianskeho zákonníka, najmä časti rodinné právo, a o praktických problémoch sudcov pri určovaní výživného povinným rodičom.
Zástupcovia detských domovov a krízových centier upozornili sudcov na stále príliš dlhé lehoty rozhodovania súdov o zverení dieťaťa osvojiteľom, pestúnom či o rozhodnutí o jeho návrate k biologickým rodičom. "Prax ukazuje, že len tri mesiace trvá, kým sudcovia vytýčia prvé pojednávanie, dieťa počas toho obdobia môže chodiť k novým či k biologickým rodičom len na krátkodobé návštevy," uviedla Hajdúchová.