Bratislava 6. mája (TASR) - Dňa 8. mája si pripomíname 57. výročie od ukončenia druhej svetovej vojny na Starom kontinente, pričom tento dátum je okrem mnohých európskych krajín aj štátnym sviatkom Slovenskej republiky a nesie označenie Deň víťazstva.
Druhá svetová vojna sa začala 1. septembra 1939, keď hitlerovské Nemecko napadlo Poľsko. Po počiatočných výrazných víťazstvách fašistickej vojenskej mašinérie, došlo aj v tejto vojne k veľkému obratu v prospech spojencov, na čele ktorých stáli veľmoci - ZSSR, Veľká Británia a USA. Obrat nastal na prelome rokov 1941 a 1942 predovšetkým na východnom fronte v bitke o Moskvu a o rok neskôr, možno v najslávnejšom strete druhej svetovej vojny, v bitke pri Stalingrade, ktorá sa úspešne v prospech ZSSR zavŕšila v zime v roku 1943. Na prelome apríla a mája v roku 1945 bolo len otázkou času, kedy zdecimované Nemecko bude donútené podpísať kapituláciu.
Dňa 2. mája 1945 1. bieloruský a 1. ukrajinský front Červenej armády dovŕšil porážku nemeckých obranných zoskupení pri a v metropole fašistického Nemecka Berlíne. Hlavnému vyjednávačovi ZSSR generálovi Čujkovovi sa ani po samovražde vodcu tretej ríše Adolfa Hitlera nepodarilo dohodnúť kapituláciu už prakticky porazeného Nemecka. Následne západní spojenci totálne rozdrvili nemecký odpor na západnom fronte. Hitlerov nástupca veľkoadmirál Karl Dönitz, aj keď vedel, že kapitulácia je nevyhnutná, sa pred ňou snažil zabezpečiť evakuáciu čo najväčšieho počtu vojakov a civilistov z východných oblastí Nemecka na západ. Medzitým bolo 3. mája 1945 dovŕšené oslobodenie Slovenska, keď posledné zvyšky nemeckých vojsk boli zlikvidované v Javorníkoch a Bielych Karpatoch. S Nemeckom kolaborujúca klérofašistická vláda Slovenského štátu aj s prezidentom Jozefom Tisom podpísala kapituláciu 8. mája 1945. Metropolu bývalého Československa - Prahu ohrozovali stále nemecké jednotky, preto 5. mája 1945 vypuklo májové povstanie pražského ľudu proti fašistom. Dňa 7. mája 1945 o 02.41 hod. bola v sídle štábu západných spojeneckých vojsk v Reims podpísaná kapitulácia, ktorú okrem predstaviteľov Nemecka podpísalo osem spojeneckých generálov (ZSSR, Veľká Británia, USA, Francúzsko), pričom 8. mája 1945 do 23.01 hod. mali byť ukončené všetky boje. Sovietske vedenie však pokladalo tento dokument za priebežný a preto sa tento akt podpisu zopakoval z 8. na 9. mája 1945 v sídle sovietskeho štábu v Berlíne-Karlhorste. Dňa 9. mája 1945 boli zdolané posledné zvyšky nemeckých vojsk v Prahe, keď českým povstalcom prišli na pomoc sovietske vojská. Takýto lokálny odpor kládli zvyšky fašistických vojsk aj v iných častiach Európy. Časť Európy, ktorú oslobodili západní spojenci, si Deň víťazstva pripomína 8. mája a vo východnom bloku na čele so ZSSR ho oslavovali až na základe oslobodenia Prahy 9. mája. Po nežnej revolúcii v roku 1989 na Slovensku aj v Čechách, ale aj vo viacerých východoeurópskych krajinách, až napríklad na samotné Rusko, presunuli oslavy Dňa víťazstva tiež na 8. mája.
V skutočnosti sa však vojna v máji 1945 ešte neskončila, pretože mohutné boje prebiehali na východe s výrazne militantným Japonskom a to predovšetkým v Tichomorí. Až zhodenie dvoch atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki urýchlilo kapituláciu Japonska, ktorú "krajina vychádzajúceho slnka" podpísala 2. septembra 1945.
*dh som