BRATISLAVA. zhabaním určenej výšky finančných prostriedkov alebo majetku.
Tieto ochranné opatrenia navrhne prokurátor vo veci, kde bolo začaté trestné stíhanie z dôvodu, že riadiace osoby sa dopustili trestného činu alebo zanedbali dohľad a kontrolu, čím došlo k spáchaniu trestného činu podriadenými. Ako vyplýva z materiálu, v rámci vyšetrovania nebude potrebné zistiť, kto spáchal trestný čin. Aj v prípade, že sa páchateľ nezistí a preukáže sa, že riadiace osoby spáchali trestný čin alebo zanedbali svoje povinnosti, navrhne prokurátor ochranné opatrenia.
Hlavným účelom zavádzania právnej zodpovednosti právnických osôb, nielen trestnoprávnej, je vyhnúť sa stavu, že nikto nebude postihnutý, ak nedôjde k postihnutiu páchateľa, ak ho nie je možné v dôsledku zložitých štruktúr riadenia v obchodných spoločnostiach zistiť, priblížilo ministerstvo.
Zároveň konštatovalo, že legitímnym zámerom pri postihu právnických osôb za trestné činy fyzických osôb je generálna prevencia. "Avšak absencia vôle u právnickej osoby, slobodnej vôle porušiť právo, zabraňuje možnosti skonštruovať trestnoprávnu zodpovednosť právnických osôb."
Slovensko sa spomínaným návrhom podľa rezortu spravodlivosti vybralo kompromisnou cestou tzv. nepravej trestnej zodpovednosti právnických osôb podľa španielskeho vzoru. Implementovali sa tak aj medzinárodné a nadnárodné záväzky a odporúčania SR na zavedenie zodpovednosti právnických osôb v trestnom práve.
V nadväznosti na zmeny navrhované v Trestnom zákone sa súčasne navrhuje vykonať súvisiace zmeny v Trestnom poriadku. Okrem zmeny trestných kódexov sa majú realizovať niektoré čiastkové zmeny v oblasti úpravy správy a vymáhania súdnych pohľadávok, registra trestov a konkurzného práva.
Podľa opozičného poslanca a bývalého ministra spravodlivosti za KDH Daniela Lipšica je však zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb absurdný unikát, ktorý nie je nikde na svete.