BRATISLAVA. Premiér Robert Fico má dnes počas návštevy leopoldovskej väznice možnosť spýtať sa riaditeľky väzníc Márie Kreslovej na jej kauzy. Denník SME už informoval, že dosadila do funkcií v Zbore väzenskej a justičnej stráže vlastnú dcéru aj dve netere. Ani jedna nemá prax v ozbrojených zložkách. v rodinnom podniku Kreslovcov
Najnovšie vyšlo najavo, že Kreslová osobne kontrolovala rekonštrukčné práce, ktoré vykonávali väzni pre švagra bývalého ministra spravodlivosti Štefana Harabina.
Kreslovej kauzy
recepcia za takmer tritisíc eur
obsadzovanie funkcií v zbore príbuznými bez praxe;
kontakty s komunistickou ŠtB, sporná previerka NBÚ;
sťažnosti podriadených, že bola v práci pod vplyvom alkoholu.
Presne 761 eur (necelých 23-tisíc korún). Toľko zaplatil Jozef Dulovič slovenským väzniciam za pomocné murárske a maliarske práce v širšom centre Bratislavy. Dulovič je švagrom bývalého ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Riaditeľkou väzníc je Mária Kreslová, ktorú vymenoval do funkcie práve Harabin (obaja za HZDS).
Peniaze za stavebný materiál vyplácala Kreslová v hotovosti potom, ako jej bývalý riaditeľ logistiky Ladislav Janek predložil pokladničné bloky za nákup, ktorý zasa musel on kupovať zo svojho.
Vozili ich služobnými autami
Dulovič podpísal v auguste 2007 s Ústavom na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou zmluvu, že odsúdení budú pracovať v byte na Račianskej ulici v Bratislave. Traja väzni preňho robili zhruba mesiac - ich hodinová mzda bola 1,5 eura, za víkend a nadčasy dostali hodinový príplatok necelých 37 centov.
Keby si Harabinov švagor objednal súkromnú firmu, zaplatil by oveľa viac. V zmluve sa navyše zaviazal, že na vlastné náklady zabezpečí aj dopravu odsúdených z otvoreného oddelenia Žabí majer a späť. Z knihy jázd vyplýva, že do bytu na Račianskej ich vozili služobnými autami príslušníci ZVJS. V rokoch 2007 - 2008 väznice Dulovičovi nijakú dopravu nefakturovali.
Prioritná akcia
„Riaditeľka väzníc si nás raz zavolala, že ide o prioritnú akciu pre pána ministra, takže to budeme zabezpečovať. Bol to ústny pokyn, nemohli sme nikomu povedať, že ideme na nejaký byt," hovorí bývalý riaditeľ logistiky Ladislav Janek. „Mal som k dispozícii služobné auto, ktorým sme spolu s mojím zástupcom vozili dlaždice." Podľa Janeka bola Kreslová viackrát osobne skontrolovať aj priebeh rekonštrukčných prác.
„Zaujímalo ju, či sú tie dlaždice pekné, pričom nám vynadala, že sme ich nešli kúpiť spolu."
Materiál pre Harabinovho švagra kupovali zo svojho, Kreslová im následne všetky bloky preplatila v hotovosti.
„Ako to vyúčtovala s pánom Dulovičom, neviem," dodal Janek. Dulovič sa odmietol so SME baviť. „Neviem, prečo by som sa mal vyjadrovať k súkromným veciam." Harabin tvrdí, že nemá „nič spoločné s podnikateľskými aktivitami pána Duloviča".
Kreslová mlčí
Riaditeľ ústavu v Hrnčiarovciach Ján Kompas na otázku, či môže predložiť doklady, že Harabinov švagor platil za dopravu odsúdených, neodpovedal. Nereagovala ani Kreslová, ktorej manžel Václav si na jeseň 2007 najal na pomocné maliarske a murárske práce odsúdených z Ústavu na výkon väzby v Nitre.
Podľa poslanca Daniela Lipšica z KDH sa stal z justície rodinný podnik. „Zdá sa, že vo väzenstve ani na ministerstve nerozhodujú schopnosti, ale konexie a peniaze." Ministerka spravodlivosti Viera Petríková (HZDS) tvrdí, že si informácie o zákazke pre Harabinovho švagra preverí.

Beata
Balogová
