BRATISLAVA. Zástupcova viacerých environmentálnych mimovládnych organizácií sú znepokojení zo zhoreného domu jedného z aktivistov Lesoochranárskeho združenia Vlk Braňa Baláža, ktorý vnímajú ako pokus o zastrašovanie. K požiaru došlo v čase, keď spolu s ostatnými aktivistami protestoval v Bratislave proti novej zonácii Tatranského národného parku. Environmentalisti upozornili, že metódu zastrašovania nevyužili oponenti aktívnych občanov v poslednom období prvýkrát. Obrátili sa preto na vicepremiéra Dušana Čaploviča, aby dohliadol na vyšetrenie spomínaného prípadu a aby tiež prevzal proces zonácie do svojej pôsobnosti.
V prípade zhoreného domu aktivistu Braňa Baláža v Beňušovciach pri Liptovskej Mare začal vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci poškodzovania cudzej veci. "Doposiaľ neznámemu páchateľovi hrozí za tento zločin trest odňatia slobody na tri až osem rokov," povedal pre TASR riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru SR v Liptovskom Mikuláši Ján Glajza s tým, že dané štádium vyšetrovania mu nedovoľuje konkretizovať príčinu vzniku požiaru. Štátny tajomník envirorezortu Jaroslav Jaduš sa pre denník Sme vyjadril, že si nemyslí, že by požiar mohol súvisieť s aktivitami ochranárov.
Podpredseda vlády Dušan Čaplovič podľa svojho hovorcu Michala Kaliňáka vždy bol a je za dialóg s odborníkmi a expertmi. "Uvedomuje si, že Tatranský národný park sa nemôže premeniť len na stavebnú parcelu. Uvedomuje si, že autentická príroda musí rešpektovať aj spoločenské funkcie národných parkov, v symbióze s rozvojom aktívnej turistiky a cestovného ruchu," tlmočil pre TASR jeho postoj Kaliňák.
Čaplovič presadzuje, aby sa v súvislosti s návrhom zonácie TANAP-u využili všetky odborné kapacity a expertízy. "Najmä v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, biodiverzity, ochrany prírody na jednej strane a rozvoja cestovného ruchu na strane druhej vo vyváženosti s krajinotvorbou," priblížil Kaliňák. Vicepremiér zdôrazňuje, že odborné argumenty sú najsilnejšou zbraňou, ktorá v prípade zonácie musí odrážať konsenzus medzi zástancami nových, často nevyhnutných investičných i ekonomických aktivít súvisiacich s tvorbou pracovných miest napríklad v oblasti služieb a s potrebami ochrany prírody.
Podpredseda vlády SR v tejto súvislosti víta, že minister životného prostredia Jozef Medveď zvolal dnešné stretnutie s expertmi a odborníkmi z univerzít a Slovenskej akadémie vied. Zároveň zdôraznil, že udržateľnosť a ochrana životného prostredia je svätou povinnosťou vo vzťahu k ďalším generáciám. "Práve preto by sme na tento cieľ nemali zabúdať pri rozhodnutiach, ktoré majú vážne spoločenské, environmentálne a hospodárske dopady," uzavrel Kaliňák.