SME

Aktivisti vyliali pred Transpetrolom ropu na maketu Žitného ostrova

Štátom kontrolovaný Transpetrol by mal jasne deklarovať, že trasa plánovaného ropovodu do Rakúska nepovedie cez oblasť Žitného ostrova.

Na snímke protestujúci členovia Greenpeace proti zavedeniu ropovodu cez Žitný ostrov pred budovou Transpetrolu.Na snímke protestujúci členovia Greenpeace proti zavedeniu ropovodu cez Žitný ostrov pred budovou Transpetrolu. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Ropu na maketu Žitného ostrova dnes vyliali aktivisti Greenpeace pred budovou spoločnosti Transpetrol. Environmentalisti tak protestovali proti kontroverznému plánu výstavby ropovodu cez Žitný ostrov. Slovenská verejnosť by podľa Greenpeace mala vedieť, že za plánovanou výstavbou ropovodu nie je len záujem rakúskej firmy OMV, ale aj slovenskej spoločnosti Transpetrol, ktorú kontroluje štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Nechceme, aby sa na najväčšej zásobárni pitnej vody v strednej Európe staval ďalší potenciálny zdroj znečistenia. Ropovod na Žitný ostrov jednoducho nepatrí. Pitná voda je strategickou surovinou 21. storočia. Ochrana takýchto strategických zásob musí byť pre Slovensko absolútnou prioritou," povedala koordinátorka kampane Greenpeace Kateřina Věntusová.

SkryťVypnúť reklamu

Trasu mal naplánovať Transpetrol

Podľa všetkých dostupných informácií práve Transpetrol navrhol sporné trasovanie ropovodu na slovenskej strane, odôvodnili zástupcovia Greenpeace miesto dnešného protestu. Spoločnosť je zároveň väčšinovým vlastníkom slovensko-rakúskej spoločnosti, ktorá by mala budovať a prevádzkovať kontroverzný ropovod v Rakúsku. Podľa informácií, ktoré ma Greenpeace k dispozícii, sa na rakúskej strane počíta s výstavbou ropovodu cez Žitný ostrov s napojením pri obci Kittsee.

Táto trasa je vo vysokom štádiu pripravenosti, pričom spustenie ropovodu je plánované na rok 2012. "Finančný zisk spoločnosti Transpetrol nemôže prevážiť riziko znečistenia nenahraditeľného prírodného zdroja pitnej vody. Ministerstvo hospodárstva SR už niekoľkokrát deklarovalo, že sa pripravujú nové trasy. Myslíme si, že aj napriek tomu, že zatiaľ nie sú známe, treba čo najskôr jednoznačne vylúčiť súčasnú kontroverznú trasu cez Žitný ostrov," dodala Kateřina Věntusová.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda predstavenstva Traspetrolu Sergej Zápotocký reagoval, že o definitívnej trase ropovodu sa nerozhodlo. "Je pravda, že ten projekt bol projektovaný cez Žitný ostrov, je pravda, že je to jedna z alternatív, ktorá stále žije, ale nie je o tom vôbec rozhodnuté a nič sa nezačalo robiť," povedal Zápotocký. Dodal, že sa uvažuje aj nad trasou cez Záhorie, ktorú by však tiež mohli prekaziť existujúce chránené krajinné oblasti. Súčasná technológia však vraj dokáže minimalizovať riziko ekologickej havárie.

Do sporu sa zapája aj Bratislava

Mesto Bratislava chce vyňať zo svojho územného plánu vyčlenený koridor pre trasovanie ropovodu Bratislava - Schwechat. Ten by mal totiž viesť aj cez Žitný ostrov a ďalšie chránené územia. Hlavné mesto s takýmto riešením nesúhlasí, preto pripravuje zmenu územného plánu mesta. Na dnešnej tlačovej besede to dnes uviedol primátor Andrej Ďurkovský.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho neprichádza totiž do úvahy v súčasnosti navrhované trasovanie ropovodu. "Je dôležité, aby sa neohrozila ani kvapka pitnej vody. Najradšej by som bol, keby bola Bratislava úplne vyňatá z ropovodu," povedal Ďurkovský. Mesto preto začalo pracovať na zmenách a doplnkoch územného plánu. Či sa tieto zmeny dostanú už do prvého tohtoročného balíka zmien, ktoré bude odsúhlasovať mestské zastupiteľstvo, je otázne. Primátor to vidí skôr na druhú etapu, teda niekedy koncom roka.

Trasovanie ropovodu by malo byť aj témou piatkových rokovaní v Rakúsku. Primátor v tejto súvislosti zdôraznil, že problém pripájacieho miesta ropovodu medzi slovenskou a rakúskou stranou by sa však mal otvoriť na medzinárodnej úrovni. Kadiaľ by mala ale viesť nová trasa ropovodu je podľa primátora otázka pre odborníkov. Predseda občianskeho združenia Nie ropovodu cez Žitný ostrov zároveň vyslovil domnienku, že v tejto súvislosti sú údajne na 90 percent porušené rakúske zákony. V čom mali byť zákony porušené, špecifikovať nechcel. Bližšie informácie by mal mať podľa jeho slov vo štvrtok alebo v piatok.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti navrhovanú trasu ropovodu odmieta okrem hlavného mesta aj Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Podľa predsedu Pavla Freša urobí kraj údajne všetko preto, aby ropovod touto trasou, teda aj cez Žitný ostrov, neviedol. Vedenie ropovodu sa nepozdáva ani mnohým ďalším dotknutým samosprávam, napríklad Petržalke. Trasa totiž prechádza niekoľkými mestskými časťami ako aj územím, ktoré bolo zákonom vyhlásené za chránené pásmo.

Ropovod plánujú roky

O výstavbe ropovodu medzi Bratislavou a Schwechatom, ktorý by mal viesť cez Žitný ostrov sa vedie diskusia už sedem rokov. Presadzovanie výstavby ropovodu cez územie európskeho významu NATURA 2000 je pokusom o porušenie platných legislatívnych pravidiel vlády a taktiež obchádzaním výsledku hodnotenia vplyvov na životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamu

Nezmyselnosť tohto zámeru v roku 2004 potvrdilo podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie negatívne záverečné stanovisko vydané Ministerstvom životného prostredia SR, konštatuje Greenpeace v tlačovej správe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 995
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 983
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 801
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 919
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 608
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 598
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 920
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 533
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peniaze vyčlenili aj na problémovú križovatku.

Kooperačná rada schválila 13 zámerov.


1

Muž stratil vedomie. Utrpel poranenie hrudníkovej časti chrbtice a hlavy.


TASR
Ilustračné foto

Ľudia dostanú peniaze aj na základe čestného vyhlásenia, čo je ľahko zneužiteľné.


TASR 2
Dezinfekcia nákladného vozidla, prichádzajúceho na Slovensko z Maďarska.

Naďalej platí vysoké riziko možného prenosu tejto choroby.


TASR a 1 ďalší 1

Sportnet

ONLINE: Viktória Hrunčáková - Rebecca Munková Mortensenová dnes, Billie Jean King Cup 2025 (1. dvojhra).

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková - Rebecca Munková Mortensenová.


Kde sledovať druhý zápas Švajčiarsko - Slovensko pred MS v hokeji 2025? (TV program)

Pozrite si, kto vysiela druhý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Švajčiarsko - Slovensko.


Natália Hejková.

Hejková má plán na hviezdnu Belgičanku: Nemá rada prílišnú agresivitu.


Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan.

Slovensko si pripomína 100. výročie od ME v hokeji vo Vysokých Tatrách.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu