SME

Deviataci majú vedomosti, no nevedia ich využiť v praxi

Podľa ministra Mikolaja je Testovanie 9 "korektným zrkadlom", ktoré presne ukáže trendy v slovenskom školstve. Od výsledkov sa bude odvíjať úprava štátnych vzdelávacích programov a dovzdelávanie učiteľov.

BRATISLAVA. Deviataci na slovenských školách majú vedomosti, avšak v praxi im to často nepomôže. „Nemajú problém s vedomosťami, ktoré majú nacvičené alebo zautomatizované, problémom je skôr hĺbka poznatkov a ich uplatnenie v praxi alebo neznámych situáciách,“ konštatovala na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Testovanie 9 v posledných troch rokoch dokazuje, že žiaci majú problém s geometriou, modelovaním, priestorovou predstavivosťou. Deviataci sa naopak zlepšujú v oblastiach ako kombinatorika, štatistika a pravdepodobnosť. "Je to učivo, ktoré je veľmi dôležité pre život a pre praktické uplatnenie sa či už v bankách alebo obchodoch, pri vybavovaní pôžičiek," uviedla Kanovská.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhší text je prekážkou

Školákom dáva zabrať i čitateľská gramotnosť. Jednoduchý text dokážu prečítať i porozumieť mu, pri zložitejších však váhajú. "Našim žiakom robí problém i samotné sledovanie inštrukcií, napríklad pri úlohách, ktoré sú viackrokové, komplikované, tam nevedia dodržať postupnosť," vysvetlila Kanovská. Dodala, že zistenia Testovania 9 z posledných troch rokov korešpondujú s výsledkami medzinárodného testovania PISA.

Podľa ministra Mikolaja je Testovanie 9 "korektným zrkadlom", ktoré presne ukáže trendy v slovenskom školstve. "Z toho sa bude odvíjať aj úprava štátnych vzdelávacích programov a dovzdelávanie učiteľov," uviedol Mikolaj. Minister upozorňuje, že zmeny nenastanú zo dňa na deň, pretože Slovensko je zatiaľ len v polovici reformy.

SkryťVypnúť reklamu

Kanovská tvrdí, že výsledky testovania v posledných troch rokoch ovplyvnila motivácia školákov dosiahnuť čo najlepší výsledok. Záver Testovania 9 totiž môže slúžiť ako vstupenka na strednú školu. Tohtoroční deviataci boli pri riešení testov úspešnejší ako vlaňajší, úroveň náročnosti pritom NÚCEM nemenil. Zlepšili sa v literatúre.

Problémy robí matematika

Z testovania vyšli lepšie dievčatá, ktoré podľa Kanovskej čítajú viac než chlapci. Školáci majú problém s pravopisom, písaním veľkých a malých písmen či morfológiou. Celková úspešnosť z matematiky bola 60,1 percenta, zo slovenčiny a literatúry 67,6 percenta. Slovenský jazyk a slovenskú literatúru napísali deviataci na školách s vyučovacím jazykom maďarským na 62 percent, maďarský jazyk a literatúru na 64,5 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie výsledky dosiahli žiaci testovaní z ukrajinského jazyka a literatúry, a to úspešnosť 79,2 percenta. Na viac ako 90 percent v marci napísalo testy 8,6 percenta žiakov na slovenských školách a sedem percent žiakov na školách, kde sa vyučuje v maďarčine.

Štátne, súkromné a cirkevné školy dosiahli v testovaní približne rovnaké výsledky. Z hľadiska krajov vedú rebríček úspešnosti už tradične Prešovský, Košický a Trenčiansky. Bratislavský kraj sa neobjavuje v prvej trojke. "Môže to súvisieť s tým, že ťahúni, lídri, tí najšikovnejší žiaci odchádzajú zo základných škôl na osemročné gymnáziá a nemáme ich vo vzorke deviatakov," konštatuje Kanovská s tým, že v Bratislavskom kraji sa nachádza najviac osemročných gymnázií na Slovensku. Na chvoste rebríčka úspešnosti je Banskobystrický kraj. "PISA ukázala, že na Slovensku má socioekonomický status veľký vplyv na výkonnosť a úspešnosť našich žiakov i škôl a my sa domnievame, že toto je jedným z dominantných problémov v Banskobystrickom kraji," odôvodnila Kanovská.

SkryťVypnúť reklamu

V marci tohto roka absolvovalo Testovanie 9 takmer 48 000 deviatakov v 1 461 základných školách na Slovensku. Všetci písali v rovnakom čase a rovnaké testy. Ministerstvo si overilo ich vedomosti z matematiky i zo slovenského jazyka a literatúry. Žiaci v školách s vyučovacím jazykom maďarským písali testy zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry i maďarčiny, žiaci na ukrajinských školách z ukrajinčiny a literatúry a slovenčiny a literatúry.

Školstvo

Ilustračné foto.

Zaviesť chcú aj príplatok v závislosti od ich výkonu a kvality práce.


TASR
Rómskí školáci v Sečovciach.

Čiastkové reformy robia zo segregácie oficiálnu politiku.


Kamila Gunišová a 1 ďalší 23
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 529
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 193
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 874
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 968
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 797
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu