Po voľbách môže byť vo vláde ktokoľvek. Napriek istému víťazstvu v nej nemusí byť Smer. Rozhodnú malé strany.
Pôvodnú agentúrnu správu sme nahradili autorským textom SME.
BRATISLAVA. Keby sa voľby konali už tento víkend a dopadli by tak, ako namerala agentúra MVK, súčasná koalícia a opozičné strany by mali v 150člennom parlamente zhodne po 75 hlasov.
Prieskum potvrdzuje to, čo predchádzajúce sondáže MVK, ale aj iných agentúr: Smer veľmi pozvoľna stráca voličov, SaS je, naopak, mesiac a pol pred hlasovaním na rekordnej úrovni a HZDS sa pohybuje v tesnej blízkosti päťpercentnej hranice. V ohrození sú však aj Most, SMK a SNS.
Pohyb preferencií jednotlivých strán postupne mení pomery medzi koalíciou a opozíciou.
Pozrite si vývoj preferencií v za ostatné mesiace
Koalícia stráca, opozícia rastie
Kým v januári to bolo 53,4 ku 40,6 percenta, teraz je to 46,5 ku 45,8. V januári by podľa MVK Smer, HZDS a SNS vládli pohodlnou väčšinou 85 hlasov.
V apríli by Smeru ubudlo 10 mandátov, HZDS jeden, SNS by si o jedného poslanca polepšila.
Marcový prieskum MVK však ukázal, že aj SNS môže mať problém s voličmi.
Minulý mesiac sa totiž Slotova strana ocitla tesne pod hranicou zvoliteľnosti, čo by vzhľadom na vyjadrenia pravice o spoločnej koalícii mohlo poslať Fica s Mečiarom do opozície.
Rozhodne, kto z malých sa dostane do parlamentu
„Je to obrovská lotéria, pretože to rozhodnú tie štyri malé strany na konci. Ktoré z nich vypadnú z hry, sa dnes nedá vôbec povedať. Dá sa to nanajvýš hádať,“ hovorí šéf MVK Pavel Haulík. Sociológ si myslí, že voľby 2010 môžu byť vzhľadom na to, aké malé počty hlasov môžu rozhodnúť, kto bude vládnuť ďalšie štyri roky, jednou z najväčších neznámych od roku 1990.
Stále platí, že najväčšiu šancu byť v budúcej vláde má Smer s niekým, koho si vyberie.
Opozičné strany sa nedohodli, že do koalície so Smerom za žiadnu cenu nepôjdu. Len dve strany to definitívne vylúčili: SDKÚ a SaS. Voľby budú 12. júna.

Beata
Balogová
