BRATISLAVA. Všetko jednojazyčne a po maďarsky. Tak budú vyzerať predvolebné bilbordy SMK po celom Slovensku.
Jazykového zákona, podľa ktorého musí byť každá informácia určená verejnosti po slovensky, inak hrozí pokuta až do päťtisíc eur, sa strana neobáva. Naopak, chce tak proti zákonu protestovať.
„Aj takýmto spôsobom chceme reagovať na ten nezmyselný jazykový zákon, ktorý bol prijatý počas tejto vládnej éry,“ hovorí podpredseda SMK Gyula Bárdos.
Odpoveď SMK na jazykový zákon je hlúpa. Myslí si Peter Morvay.
Na väčšine z 220 centrálnych bilbordov strany sa tak bežný Slovák nedočíta, čo chce SMK nasledujúce štyri roky robiť. Hovorkyňa strany Eva Dunajská však tvrdí, že strana bude mať predsa len aj dvojjazyčné slovensko-maďarské bilbordy, hoci ich bude menej. Ich počet však nespresnila.
Z prípadného odlevu slovenských voličov SMK napriek tomu strach nemá, informácie im poskytne v iných materiáloch.
„Nechceme diskriminovať občanov slovenskej národnosti, ktorí žijú v regiónoch, kde máme svojich voličov. Preto naše ostatné materiály a letáky budú dvojjazyčné,“ vysvetlil Bárdos.
Strana, ktorej rokovacím jazykom je podľa zákona o politických stranách maďarčina, tvrdí, že takto chce tiež osloviť väčšinu svojich voličov priamo v ich materinskom jazyku.
Okrem straníckych bilbordov, ktoré by sa mali objaviť v prvých májových dňoch, budú mať niektorí predstavitelia SMK aj vlastné, individuálne bilbordy. Zatiaľ tie svoje predstavil predseda republikovej rady SMK Iván Farkas, ktorý sa voličom tiež prihovára po maďarsky.
Ministerstvo kultúry, ktoré na dodržiavanie jazykového zákona dozerá, odmietlo na naše otázky odpovedať.
Aj keby sa rozhodlo, že sa bilbordmi SMK bude zaoberať ako porušením zákona o štátnom jazyku, je pravdepodobné, že by do júnových volieb pokutu strane nestihlo udeliť. Najskôr totiž musí poslať upozornenie, až potom môže nasledovať pokuta. Dovtedy však strana či jednotliví kandidáti môžu jednojazyčné bilbordy stiahnuť.
Most znesie aj pokutu
BRATISLAVA. Most-Híd má na bilbordoch väčší nápis v jazyku menšiny ako v slovenčine. Jazykový zákon hovorí, že to má byť naopak alebo vyrovnane. Bilbordy má okrem maďarčiny aj v rómskom, rusínskom a ukrajinskom jazyku. Vylepia ich v najbližších dňoch. Strana tvrdí, že chce osloviť voliča v jeho materčine.
„Jazykový zákon nie je norma nad všetkými normami. My ideme podľa zákona o voľbách,“ bráni sa predseda strany Béla Bugár. Verí, že pokutu nedostanú, ale sú ochotní čeliť aj sankciám.
Martina Kováčová

Beata
Balogová
