BRATISLAVA. Oddelení a predsa spolu. Od prvého júla by dieťa, ktorého rodičia žijú oddelene, nemalo stratiť ani jedného z nich. Parlament v utorok schválil novelu zákona o rodine, ktorá zavádza striedavú starostlivosť. Novelu vítajú najmä rozvedení muži, ktorým iba v desatine prípadov súd zverí dieťa do starostlivosti. Za správne rozhodnutie to považuje aj psychologička.
„Je úžasné, že zákon prešiel,“ hovorí Barbora Kamrlová, predsedníčka občianskeho združenia Striedavá starostlivosť o deti. Šesť rokov už neoficiálne vychováva 12ročnú dcéru v striedavej starostlivosti s exmanželom. „Moja skúsenosť je vynikajúca. Nevidím ani jeden aspekt, okrem dojčenia, v ktorom je otec nerovnocenný matke.“ Kamrlová odmieta výhradu, že „pendlovanie“ medzi rodičmi môže negatívne vplývať na dieťa. „Domov je pocit, nie miesto.“
Novela z dielne nezaradených poslancov Juraja Lišku a Martina Kuruca umožňuje striedavú starostlivosť nielen v prípade rozvodu, ale aj rozchodu rodičov. Súd, ktorý ju bude posudzovať, sa ňou musí zaoberať, aj keď jeden z rodičov bude proti.
„Striedavá starostlivosť v zásade pozitívne vplýva na deti, ale každý prípad treba posúdiť individuálne,“ reaguje detská psychologička Kornélia Dibarborová. Podľa nej neplatí, že po rozvode je jedine matka schopná postarať sa o dieťa, ani to, že otec túto úlohu automaticky nezvláda.
Striedavú starostlivosť už využívajú v Česku, Nemecku či USA.

Beata
Balogová
