SME

Slováci pomáhajú v Sudáne rozšíriť alternatívne zdroje energie

V rámci slovenského rozvojového projektu v Rumbeku vybudovali aj prvé suché záchody. Vďaka projektu by mali študenti, ktorí absolvujú vzdelávací program, vedieť aj montovať a opraviť solárne panely či opraviť studňu.

BRATISLAVA. Rozšíriť používanie alternatívnych zdrojov energie, pomôcť zabezpečiť bezpečné vodné zdroje a dostať do povedomia miestneho obyvateľstva ekologické odpadové hospodárstvo je cieľom slovenského rozvojového projektu v južnom Sudáne. V rámci projektu v tréningovom centre Sv. Petra Clavera v Rumbeku už študujú záujemcovia, ktorí by mali vedieť okrem iného montovať a opraviť solárne panely, opraviť studňu či vybudovať ekologické latríny. Centrum vedie spolu s miestnym vedúcim aj Slovák Ján Rusnák.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Projekt, ktorý potrvá do decembra 2011, realizuje občianske združenie eRko v spolupráci s rakúskymi partnermi. Z rozpočtu Slovak Aid získal takmer 150 000 eur. Z výťažku zbierky Dobrá novina a obdobnej zbierky v Rakúsku naň ide po vyše 40 000 eur.

Riaditeľ programu rozvojovej spolupráce eRka Marián Čaučík pre agentúru SITA vysvetlil, že tento projekt reaguje na skúseností viacerých mimovládnych organizácií, ktoré v južnom Sudáne pôsobili alebo pôsobia. Ak sa tu totiž aj realizoval nejaký úspešný projekt, časom sa vyskytli problémy s jeho udržateľnosťou. Napríklad sa investovalo do zariadenia v nemocnici, kde jediným zdrojom energie bol generátor na naftu. Okrem porúch, ktoré sa vyskytli a nemal ich kto opraviť (volali si technikov z Európy alebo z Kene), ani čerpacie stanice nie sú vždy blízko nemocníc, vysvetlil. V tomto smere je pre tento región lepšia solárna energia, ktorá je aj šetrnejšia k životnému prostrediu. "Chceme preto vyškoliť technikov, ktorí by vedeli montovať solárne panely a aj sa postarať o ich chod," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

V južnom Sudáne sa používajú jednoduché latríny. Ide o nevycementované jamy, ktoré najmä v období dažďov znečisťujú pitnú vodu. V rámci projektu už vybudovali prvé suché záchody v tejto oblasti v miestnej ubytovni. Na pozemok prichádza množstvo návštevníkov a je dobré ukázať im alternatívny spôsob sanity, ktorý funguje veľmi dobre aj v horúcom podnebí južného Sudánu, dodal Čaučík.

V tréningovom centre už začali študovať, respektíve ešte budú miestni študenti v odboroch technik elektrickej a solárnej energie, vodné zdroje a odpadové hospodárstvo. Vzdelávacie centrum bude slúžiť nielen ako miesto pre teoretický a praktický tréning, ale aj na prezentáciu rôznych technických riešení. V centre bolo napríklad nainštalované zariadenie na meranie vetra, dažďa a slnečného svitu. Druhou oblasťou aktivít centra budú podporné činnosti pre ostatné inštitúcie v regióne a realizácia malých projektov. Napríklad nainštalovali dva nové solárne systémy a tri opravili. V centre spracovali kalkulácie a návrhy pre nové solárne a elektrické systémy a pomohli pri oprave vodovodných púmp, informoval ďalej Čaučík.

SkryťVypnúť reklamu

Čaučík zdôraznil, že doterajší priebeh projektu ovplyvnil fakt, že južný Sudán sa pripravoval na prvé voľby po dlhotrvajúcom konflikte. Predvolebné obdobie na začiatku roka 2010 v južnom Sudáne bolo poznamenané zhoršenou bezpečnostnou situáciou. Miesto projektu – mesto Rumbek síce ostalo bezpečné počas celého obdobia, ale cestovanie bolo zhoršené a tak mnohí študenti príchod do Rumbeku odsunuli na neskôr. Sťažená bola aj doprava zásob pre projekt a keďže v samotnom Rumbeku vypadlo zásobovanie, často sa menili aj ceny tovarov potrebných pre projekt, dodal Čaučík.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 15 256
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 049
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 4 820
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 532
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 878
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 3 704
  7. Plátené tašky a opakované použitie 3 323
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 061
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Štadión AS Trenčín.

Klub tvrdí, že v ohrození nie je.


TASR
Gennaro Gattuso počas zápasu 3. predkola Európskej konferenčnej Ružomberok - Hajduk Split

S mužstvom skončil na treťom mieste.


Reuters
Brankár Ľubomír Belko v zápase DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina v 10. kole Niké ligy.

Ktorý mladík je mužom číslo jedna?


Carlo Ancelotti na lavičke Brazílie

Brazília remizovala na pôde Ekvádoru.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu