Do taktizovania o novú zonáciu Tatier sa zapojil aj vicepremiér pre menšiny. Vedcom tvrdí, že sa ich zastane.
Pôvodný text tlačových agentúr sme o 21:16 nahradili autorským článkom SME
VYSOKÉ TATRY. Zonácia Tatranského národného parku v rukách Smeru sa stáva predvolebnou témou. Po ministrovi životného prostredia Jozefovi Medveďovi sa do nej včera pustil aj vicepremiér Dušan Čaplovič (obaja Smer). Deň potom, ako sa ku kritike ochranárov a vedcov pridala volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová.
Čaplovič si vo štvrtok k sebe pozval vedcov Mikuláša Hubu a Petra Barančoka zo Slovenskej akadémie vied. Vedcom podľa Hubu tvrdil, že sa postaví na ich stranu. Pre agentúru SITA jeho hovorca Michal Kaliňák vyhlásil, že štát nemá ublížiť prírode a že sa zhodli na potrebe vytvoriť novú zonačnú komisiu aj s vedcami z SAV a univerzít.
Čaplovič páky nemá
Nová zonácia TANAPu návrh ministerstva vznikol bez vedcov a akademikov, prispeli len ministerskí úradníci a lesníci; Tatry rozdeľuje na zóny: z najchránenejšej zóny A zoberie takmer deväťtisíc hektárov. Povoľuje tam ťažbu dreva a stavbu hotelov a zjazdoviek; na podzónu cestovného ruchu určuje vyše dvetisíc hektárov; hromadné pripomienky podpísalo vyše 12tisíc ľudí.
To by znamenalo, že návrh zonácie by sa vrátil na začiatok a súčasná vláda by ho nestihla schváliť. Čaplovič však v skutočnosti nemá na zonáciu a ani na zonačnú komisiu priamy vplyv, zatlačiť na Medveďa môže iba v rámci Smeru.
Vedcom zdanlivo ustupuje aj minister Medveď. Tvrdí, že prvé korekcie návrhu zonácie už urobil. Plochu zóny pre cestovný ruch podľa jeho hovorkyne Jany Kaplanovej znížili z 3,11 na 2,88 percenta plochy TANAP-u, teda asi o 180 hektárov. Cestovnému ruchu by tak stále muselo ustúpiť vyše dvetisíc hektárov doteraz chránených území. Ministerstvo navyše nehovorí, v ktorých konkrétnych oblastiach Tatier ustúpilo.
Mikuláš Huba to označil za žonglovanie s percentami a lesník Karol Kaliský za hru, pri ktorej bude ministerstvo čakať, ako verejnosť zareaguje. „S tými percentami je to tak, ako keby ste chceli orezať všetky konáre zo stromu a za ústupok by ste považovali, že jeden necháte,“ hovorí Huba.
Vedci politikom už neveria
Vedcov ešte v stredu prijal aj Medveď. Jozef Šibík z Botanického ústavu SAV stretnutie označil za rozpačité a formálne. Jednu z hlavných požiadaviek, aby preoral zonačnú komisiu, podľa neho Medveď neakceptoval. Huba tvrdí, že komisia zostane „úradnícko-politicko-podnikateľskou skupinou určenou na kozmetické úpravy“.
Vedci neveria ani ďalšiemu Medveďovmu záväzku, že s definitívnym návrhom zonácie počká na vedcov. „Ak by chcel minister dodržať slovo, tak sa predloženie návrhu do vlády nedá stihnúť,“ povedal Huba.
Ministerstvo nevie povedať, či návrh predloží vláde do volieb. „Nebolo by seriózne dnes hovoriť o konkrétnom termíne. Rovnako sa môže stať, že návrh bude, ale aj to, že nebude predložený v tomto volebnom období,“ povedala Kaplanová.

Beata
Balogová
