Bratislava 6. mája (TASR) - O existencii súhry Ústavného súdu (ÚS) SR a vlády SR je presvedčená poslankyňa Hnutia za Demokratické Slovensko (HZDS) Katarína Tóthová.
"Nie je snaha odhaliť protiústavnosť," konštatovala dnes pred novinármi Tóthová. Jej postoj vyplýva zo skutočnosti, že poslanci HZDS podali začiatkom januára 2001 podanie na ÚS o protiústavnosti uznesenia vlády. To hovorí, že ak medzinárodný súd v Štrasburgu prijme podnet od občana SR, vláda z vlastnej iniciatívy dá podnet na konanie na ústavný súd, dodala Tóthová. Toto ustanovenia bolo podľa HZDS protiústavné a vláda ním chcela znížiť počet podaní do Štrasburgu. Koncom marca 2002 parlament predmetné ustanovenie zrušil, začiatkom apríla 2002 ústavný súd zastavil konanie.
Sudcovia ÚS s rozhodnutím podľa Tóthovej čakali, kým parlament nezrušil paragraf napadnutý HZDS a nesnažili sa vyjadriť protiústavnosť zákona, ktorý prijala táto vláda, uviedla.
V tejto súvislosti Tóthová spomenula niektoré rýchle rozhodnutia ÚS, napr. spor o značku PSNS, či podnet sudkyne Ivice Pittnerovej, ktorá napadla inštrukcie ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského.
Poslankyňa HZDS Ľudmila Mušková informovala, že Fond národného majetku (FNM) SR dezinterpretuje zákon o náhradnom výživnom, ktorý by mal vstúpiť do platnosti 1. novembra. Peniaze nebudú zaťažovať celú spoločnosť, ako kritizovali ekonomickí ministri, keďže financovanie výživného pôjde z úrokov z avizovanej 1,5 miliardy, pôvodne určenej tretiemu sektoru, povedala Mušková. Zároveň dodala, že vyhlásenie FNM o nemožnosti prevodu týchto peňazí na takýto účel je nekvalifikované.
Tóthová na margo FNM uviedla: "Nech z nás nikto nerobí hlupákov". Vytvorený fond bude mať podľa nej účet pri Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR, čo neodporuje zákonu a FNM naň môže previesť 1,5 miliardy. O náhradné výživné budú môcť poškodení požiadať až po využití všetkých právnych možností na jeho uplatnenie. Podľa Tóthovej by spoločnosť mala dieťa chrániť, spomínaný zákon prekrýva obdobie, keď je dieťa v hmotnej núdzi.
Doteraz sa problém neplatenia výživného riešil cez sociálne dávky z okresných úradov, pokrývalo to však len rodiny v sociálnej hmotnej núdzi, nie vždy šlo o plné výživné.
*bmg rč
NNNN