BRATISLAVA. Slováci oceňujú výhody jadrovej energie, no vedia o nej málo, vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky Eurobarometer. Európska komisia ho uskutočnila v období od 11. septembra do 5. októbra 2009 v 27 členských štátoch EÚ ďalší. Zaujímali ju názory občanov Únie na jadrovú energiu, jej výhody a riziká, prípadne i osobné skúsenosti s prácou či životom v blízkosti takýchto elektrární.
Európania sa v princípe zhodli na tom, že jadrová energia má svoj význam, ale podľa tretiny z nich by mal byť jej podiel na poli ostatných zdrojov energie predsa len znížený. Pätina Slovákov zastáva podobný názor, no podľa ďalších 25 percent z nás by podiel jadrovej energie mal byť vyšší. Takmer tri štvrtiny opýtaných a dokonca až 82 percent Slovákov oceňuje, že vďaka jadrovej energii sme menej závislí od dodávok paliva a podľa 51 percent (Slováci až 71 percent) nám jadrová energia zabezpečuje stabilné ceny energie. Slováci sa s 57 percentami ocitli v prvej päťke tých, podľa ktorých jadrová energia prispieva aj k obmedzeniu klimatických zmien.
Najviac Európanov vrátane Slovákov považuje za najlepší dôvod pre podporu predĺženia životnosti jadrových elektrárni, že aj naďalej spĺňajú národné a medzinárodné požiadavky. Takmer polovica Slovákov pri hľadaní argumentu proti predĺženiu životnosti týchto elektrární uviedla, že by radšej uprednostnila stavbu nových jadrových elektrární s najnovšími bezpečnostnými opatreniami.
Ak by si Európania mali vybrať miesto, kde by mala byť hypoteticky postavená jadrová elektráreň, 37 percent by si vybralo svoju krajinu a dohľad svojich národných orgánov. Slováci však majú iný názor. Väčšina z nás (36 percent) by jadrovú elektráreň umiestnila do susedného členského štátu pod dohľad jeho zodpovedných orgánov v súlade s európskou legislatívou. Väčšina opýtaných si však stále myslí, že jadrová energia je viac hrozbou ako neutrálnym zdrojom energie. Z výsledkov prieskumu vyplýva, že najväčšie obavy spojené s touto záležitosťou robí Európanom nedostatočná ochrana jadrových elektrárni pred teroristickými útokmi (52 percent EÚ, 42 percent SR), ako aj uskladnenie a nakladanie s rádioaktívnym odpadom (45 percent EÚ, 32 percent SR).
Spomedzi opýtaných Slovákov si 58 percent myslí, že jadrové elektrárne na Slovensku predstavujú značné alebo nejaké riziko. Napriek tomu 77 percent z nás verí, že jadrové elektrárne je možné prevádzkovať bezpečne, kým európsky priemer je značne pesimistickejší (59 percent). Taktiež 64 percent Slovákov je toho názoru, že slovenská legislatíva dokáže dostatočne zaručiť jadrovú bezpečnosť. Najmenej svojej legislatíve dôverujú Gréci. Takmer tri štvrtiny Slovákov dôveruje aj spoločnostiam, ktoré tieto elektrárne prevádzkujú, čo nás radí po Maďaroch a Belgičanoch na tretie miesto.
Občania únie si mimoriadne uvedomujú dôležitosť bezpečnosti a ochrany v oblasti jadrovej energie, ale väčšina z nich (74 percent) sa necíti byť o nich dostatočne informovaná. Väčšinu informácií o jadrovej energii získavajú Európania z médií, ale nepovažujú ich za dostatočné a privítali by viac informácií o nakladaní s rádioaktívnym odpadom a metódach monitorovania životného prostredia. Veľká časť opýtaných by ocenila existenciu európskej legislatívy, ktorá by upravovala nakladanie s jadrovým odpadom v rámci Európskej únie. Na štyri otázky o jadrovej energii najlepšie odpovedali Belgičania, Fíni a Česi, kým najviac nesprávnych odpovedí zaznelo práve na Slovensku a v Grécku.
Agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Lucia Chovanová.