BRATISLAVA. Generálny tajomník Rady Európy Thorbjorn Jagland kritizuje nedávne vyhostenie Alžírčana Mustafu Labsiho zo Slovenska. Tento krok je v rozpore so žiadosťou Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), aby tak slovenské úrady neurobili, pretože súd sa uzniesol na tom, že existoval právny základ na obavy, že Labsi bude v Alžírsku vystavený zlému zaobchádzaniu.
"Ako generálny tajomník Rady Európy ľutujem tieto kroky zo strany slovenských úradov," uviedol Jagland, podľa ktorého je nevyhnutné, aby boli tieto opatrenia vykonávané súdom v súlade s praktickými dopadmi na práva zakotvené v ústave tak, ako to rešpektujú všetky členské štáty. "Nedodržanie tohto postupu zakladá riziko na podkopávanie systému ľudských práv, ktorého jadrom je činnosť Rady Európy, " uviedol Jagland.
Labsiho čaká alžírske väzenie
Ministerstvo vnútra SR už 22. apríla, keď zverejnilo rozhodnutie o Labsiho vyhostení a eskortovaní do Alžírska, informovalo, že trvá na tom, že postupovalo na základe platnej slovenskej legislatívy a právoplatných rozhodnutí. Reagovalo tak na vyjadrenia Labsiho advokáta Martina Škamlu a organizácie pre ochranu ľudských práv Amnesty International, ktorí vyhlásili, že Slovensko konalo proti rozhodnutiam domácich nezávislých súdov aj Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).
Argumentovali, že mu v Alžírsku hrozí mučenie a neľudské zaobchádzanie. "Rozhodnutie Ústavného súdu SR a následne Najvyššieho súdu SR sa týkalo vydania na trestné stíhanie, čo je odlišné konanie ako administratívne vyhostenie," uviedol vtedy hovorca Ministerstva vnútra SR Erik Tomáš.
Pokutu zaplatia
Rezort je presvedčený, že v prípade trestných činov, za ktoré je údajný terorista Labsi odsúdený, nehrozí trest smrti. Vraj má diplomatické záruky, že Labsimu nehrozí ani mučenie. "V prípade predbežného opatrenia sme postupovali aj s rizikom možného porušenia práva na individuálnu sťažnosť v presvedčení, že nedošlo k porušeniu práv v merite veci," dodal Tomáš.
Podľa neho prevážilo právo ochrany slovenských občanov pred osobou odsúdenou za trestné činy terorizmu. Ministerstvo poukázalo na podobnosť prípadu s viacerými prípadmi z Francúzska či Španielska. "Ak aj došlo k prípadnému konaniu proti týmto krajinám, buď boli žaloby zamietnuté, alebo bola uložená sankcia len niekoľko tisíc eur," povedal Tomáš.