Prežije HZDS aj mimo parlamentu?
Taká situácia nenastane. O štyri roky sa chceme pokúsiť o víťazstvo.
Podľa prieskumov máte len okolo päť, šesť percent. Nebojíte sa, že vám časť voličov zoberú Tibor Mikuš a Milan Urbáni?
V HZDS mali slabú podporu, nemyslím, že by oslovovali našich voličov.
Koľko podľa vás získajú?
Vôbec ma nezaujímajú.
Tento rok budete mať 68 rokov. Dokedy chcete byť v politike?
Vek nie je rozhodujúci. Berlusconi je v dobrej kondícii, hoci je starší ako ja. Dôležitá je schopnosť tvoriť, byť akčný a pomôcť kolektívu. V HZDS nastúpila nová generácia, ktorú chcem pripraviť na samostatné prežitie. Keď príde čas odpojiť sa, urobím to.
Budete v roku 2014 kandidovať na prezidenta?
Nie.
Zoberiete ešte funkciu vo vláde, v parlamente?
Nie. Trojnásobný predseda vlády sa k tomu nezníži.
Takže už budete len predsedom strany?
Zatiaľ o ničom inom neuvažujem, nikam sa nezberám.
HZDS je strana s najväčšou fluktuáciou poslancov. Prečo od vás všetci odchádzajú?
Sme taká strana strán. Keď sme zakladali HZDS, mali sme aj 70 percent. Do roku 2002 sme dokázali vyhrať všetko, okrem volieb prezidenta. Keď nás začali kriminalizovať, tisíce ľudí bolo prepustených z práce, stovky trestne stíhané. Boli sme považovaní za bandu zlodejov a darebákov, takže svoju česť sme mohli začať brániť až v situácii, keď nikto nebol odsúdený. Nebojovali sme o voliča, ale o fyzickú existenciu.
Tí, čo odišli, však hovoria, že to bolo len kvôli vám.
Niektorí sa nechali kúpiť v období Dzurindovej vlády.
Skoro každý hovoril o autokratických metódach vnútri HZDS.
Neboli a nie sú. Sme strana s najdemokratickejšie prepracovaným modelom.
To hovorí každá strana.
U nás je to realita. Niektorí odišli z HZDS za majetkom, iní za osobnými výhodami. Nemali trpezlivosť, prešli na druhú stranu a najväčšia kritika smerovala na mňa.
Ale v praxi máte vždy posledné slovo.
Nie.
Zdenka Kramplová, Miroslav Jureňa aj Branislav Bríza odstúpili z funkcií až po rozhovore s vami.
U Kramplovej sa hlasovalo, či má odísť. O zásadným veciach vždy hlasujeme - zdvihnutím ruky, tajne alebo konsenzom.
Boli tu aj režimy, kde sa hlasovalo a vždy to dopadlo tak, ako malo. Keď diskutujete, aj vám niekto oponuje?
Ja nehovorím, len uvediem tému a tým končím. Naše rokovania bývajú práve kvôli diskusii dosť zdĺhavé. Nakoniec z toho robí záver ten, kto návrh podáva, alebo uvádza, a potom sa o tom hlasuje. Predseda má množstvo obmedzení, čo nemôže. Ak je osobná autorita, neznamená to autokraciu.
Aká bola vláda s Ficom a Slotom?
Fico bol prvýkrát vo vláde, ľudia okolo neho tiež. Väčšina rozhovorov prebiehala medzi mnou a predsedom Smeru. Pripravili sme vládny program a udržali politickú stabilitu až do konca. Pokiaľ ide o komunikáciu, mimo koaličnej rady som sa stretával len s Ficom, so Slotom nie.
Prečo?
So Slotom som už vládol, preto som bol zdržanlivý. Povedané rečou Záhorákov: nebyuo o čem. Upozornil som partnerov na riziká koalície s ním a nechal, nech si vyberú.
Za tejto vlády ste sa so Slotom osobne nestretli?
Len raz, alebo dvakrát. Raz ma ani nevnímal, že som tam.
Bol opitý?
Áno. Druhýkrát sme sa chceli porozprávať, ale po krátkej výmene názorov sme sa rozišli.
Kde to bolo, keď bol opitý? Bolo to cez deň, v parlamente?
To už je jedno. A tým naše schôdzky a pokusy o osobné stretnutia skončili.
Súhlasíte s Ficom, že Slota sa v politike nabalil?
Myslím, že áno.
Na čom konkrétne?
To sa ťažko rozoberá. Vnútri SNS bol však vytvorený systém, ktorý viedol k zániku dvoch ministerstiev. Išlo o škandály, ktoré sprevádzali túto vládu celé štyri roky. Takto to ďalej nejde.
Bral Slota provízie?
Dosť informácií majú orgány činné v trestnom konaní, špeciálna prokuratúra. Predpokladám, že k spolupráci budú prizvaní aj odborníci z polície. Nechajme na nich, aby povedali, ako to všetko prebiehalo.
Takže sa preveruje, či je Slota skorumpovaný politik?
Zatiaľ sa vyšetruje podozrenie vo veci - z rozsiahlej trestnej činnosti. Aj na životnom prostredí, aj na výstavbe.
Nemala by polícia predvolať aj Slotu a spýtať sa ho na nástenkový tender a emisie?
Slota ma raz zastavil v parlamente a vraví: To ty si ma udal? Povedal som, že nie a spýtal sa, či je vypočúvaný. Povedal áno, takže sa niečo robí. Zrejme preverujú celú skupinu.
O čo ide?
Neviem, nemám právo kontroly. Nikdy by som nešiel za prokurátorom spýtať sa čo, ako a prečo robí.
Pôjdete znovu do koalície so Slotom, ktorý vás verejne uráža?
Vždy, keď sme začínali vládnuť so SNS, mal som podaných niekoľko žalôb na Slotu. Teraz takto končíme, pre mňa však Jano Slota a SNS nesplývajú. Je tam veľa rozumných ľudí, ktorí majú iný názor, ale rešpektujú vodcovský princíp. V SNS má predseda právo vetovať aj rozhodnutie straníckych orgánov, tí ľudia sú vlastne len jeho pomocníci. Môže si Slovensko dovoliť ďalšie škandály, ktoré takmer zničili túto koalíciu? Môže si dovoliť ďalšie znehodnocovnie svojho mena v zahraničí? Môže si dovoliť istú nekultúru v správaní politika, za ktorú by väčšina ľudí nemohla byť ani v mestskom zastupiteľstve? Ak áno, potom Slota môže byť aj vo vláde. A ak nie, tak nemôže byť ani v miestnom zastupiteľstve.
Kto sú tí rozumnejší politici v SNS?
Nechcem ich menovať, lebo zajtra by boli na vyhodenie.
Takže keď chcete niečo dohodnúť so SNS, zavoláte iným, než Slotovi?
Za štyri roky som s nimi nechcel nič dohodnúť.
Ani zákony, hlasovania?
To sa robilo len na koaličnej rade. Rokovania so SNS neboli, lebo to vždy zaváňa istým problémom.
Takže SNS áno, ale bez Slotu?
Povedal som, kto je Slota a čo je SNS. To, ako si to vyhodnotia, je už na nich, ale Slota má len dve témy: vojnu s Maďarskom a že niečo treba robiť s Cigánmi, lebo veľa sexujú.
Je prípadná koalícia s SNS podmienená výmenou na poste predsedu?
Každá vláda, ktorá by pokračovala v tom, že budeme vyhlasovať vojnu Maďarom, hovoriť o zbraniach a podobne, bude v strednej Európe spochybnená a nedôveryhodná. To si Slovensko nemôže dovoliť.
Keď dostanete po voľbách ponuku od SDKÚ aj Smeru, koho si vyberiete?
Prirodzeným partnerom HZDS je Smer. Boli sme úspešní v župných voľbách , zvykli sme si na seba. Na tom netreba nič meniť.
Keby sa Smeru nepodarilo zostaviť vládu, išli by ste s pravicou?
Prioritou je naše spojenectvo so Smerom, s tým ideme aj do volieb. O tom, čo bude po voľbách, je ešte predčasné hovoriť. V skutočnosti si však aj pravicové strany, ktoré navonok vystupujú spoločne, hľadajú cesty, ako by vošli do koalície s Ficom.
Hovoríte, že ľudia z prostredia SNS chodia za starostami a žiadajú od nich provízie za schválenie eurofondov. Zákazky za desiatky miliónov eur však získali aj firmy s kontaktmi na HZDS - napríklad Eurobuilding a Omoss. Za prvou firmou stojí Miloš Stopka, ktorý sa dostal za vašej vlády v rokoch 1995 - 1998 za pár korún k lukratívnemu majetku po bývalom SZM. Majiteľom firmy Omoss je zase Marián Murín, ktorý kandidoval v komunálnych voľbách aj s podporou HZDS. Neznamená to, že tí vyberači sú aj z vášho prostredia?
Nie, toto môžem poprieť. Pokiaľ ide o majetok po bývalom SZM, tak to nešlo cez vládu, ale cez nejaký fond.
Išlo to cez Fond detí a mládeže, ktorí vtedy ovládali nominanti HZDS na čele so Stopkovým švagrom Miroslavom Gábrišom. A nevýhodné prenájmy najviac obhajoval poslanec HZDS Jozef Tarčák.
Nepoznám meno Gábriš. Neviem, o čo išlo, ako sa to rozdeľovalo. Vtedy sme mali podstatne väčšie starosti, toto ma vôbec nezaujímalo. Ale môžem vás uistiť, že ani jeden z podnikateľov, ktorých spomínate, nedal strane ani päť halierov. S praktikami vyberania peňazí nemáme nič spoločné.
Aj v okolí Žiaru nad Hronom sa podľa Zsolta Simona pohybuje firma z Ladomerskej Viesky, ktorá vyberá percentá zo schválených žiadostí na ministerstve pôdohospodárstva. Malo by ísť o spoločnosť VKT, za ktorou stojí krajský podpredseda HZDS v Banskej Bystrici Ľubomír Kropil. Tá firma patrí k najväčším sponzorom strany, minulý rok vám dala viac ako 100-tisíc eur.
Kropil a náš sponzor? Preboha.
Áno. Za tie peniaze kúpil ihriská, ktoré ste potom odovzdali vybraným obciam a urobili si reklamu.
Kropil kúpil nejaké ihriská, ale HZDS nikdy nesponzoroval.
Je to vo vašej finančnej správe, v kapitole dary.
Viem, že Kropil spolupracoval s Urbánim, pričom tá firma sa usilovala o vstup do rôznych zákaziek. Mala však zatvorené dvere, keďže otázka pôsobenia pána Urbániho, ktorý chodil na ministerstvo a o všeličo sa pokúšal, už bola v HZDS na stole dva roky.
Znamená to, že Kropil sa minimálne pokúšal, zrejme cez Urbániho, vyberať percentá z eurofondov?
Ťažko povedať. Raz sa mi stalo, že niekto vystupoval ako vyberač v mojom mene, čo ma veľmi nahnevalo. Čo sa týka ihrísk, patria obciam, my sme z toho nemali nič.
Dlhé roky chcete očistiť meno HZDS. Myslíte, že sa vám to podarí, keď budú chodiť na súdy s kritikmi Štefana Harabina diplomati?
Kto chodí za diplomatmi, Harabin alebo plačkovia?
Diplomati sú svojprávni, určite si vedia urobiť názor na situáciu v justícii aj sami.
Tí sudcovia sa cítia byť ohrození, takže sa podobne ako v minulosti snažia o pomoc zo zahraničia. Väčšinou ide o ľudí, ktorí podávajú v práci slabé výkony. Keď so svojimi sťažnosťami nepochodili v slovenskom ani v európskom justičnom systéme, hľadajú riešenie v politike. Pán Harabin si bol na oficiálnych miestach overiť, že účasť britského diplomata je súčasťou ich politiky, od jeho osobných aktivít sa však dištancovali. Ani neviem, kto z ambasádorov má právnické vzdelanie, aby bol schopný posúdiť náš právny režim a spôsob rozhodovania.
Na to, aby sa zorientovali, netreba právnické vzdelanie, stačí čítať noviny.
V novinách je veľa správ, prečo sa tejto téme venuje taká pozornosť? Na pojednávania môže chodiť každý, všade na svete sa však rešpektuje nezávislosť súdnictva - prečo sa niekto pokúša o založenie tretieho sektora vnútri justície? Týmto sudcom ide od začiatku o politiku, čo potvrdzuje aj prípad pani Dubovcovej.
Nikto iný do politiky nešiel.
Ešte nie, ale robia politiku. Niektorí sudcovia, napríklad Peter Paluda, majú s Harabinom aj osobný problém. Keď vás ho niekto viackrát krivo obviní, máte právo sa brániť?
Proti Harabinovi sa ozvalo viac ako sto sudcov, takže ťažko môže ísť o osobný problém.
Väčšina ho má - buď odišli po nástupe Harabina z funkcií, alebo majú disciplinárne problémy. Možno je tam aj zopár nezávislých, čo sú úprimne presvedčení, že robia dobre, konajú však v rozpore so sudcovskou etikou.
Nie je v rozpore s etikou, keď si Harabin tyká s drogovým bossom Bakim Sadikim?
Myslím, že v tejto veci bol Štefan Sadiki, pardón Harabin, dobehnutý. Prokuratúra mu totiž písomne potvrdila, že prepis toho rozhovoru sa nenachádza v jej spise. Keď ho potom parlament odvolával z funkcie, generálny prokurátor zverejnil, že je v nejakých pomocných dokumentoch.
Nejde o to, či ho niekto dobehol. Dôležitý je obsah toho rozhovoru.
Z toho rozhovoru nevyplýva nič.
Vyplýva z neho, že majú nadštandardný vzťah.
Vyplýva z neho len to, že mu tykal, čo môže byť známosť aj cez Sadikiho manželku. Ak dnes niekto kritizuje Harabina, potom sa treba pýtať, prečo Sadikiho v minulosti zbavili všetkých obvinení.
Už vtedy sa však v zainteresovaných kruhoch, kam patria aj sudcovia, vedelo, čo je zač.
Nevedelo. Sadiki bol zainteresovanými orgánmi, políciou aj súdmi, očistený a oslobodený.
Vedelo sa minimálne o tom, že je podozrivý z drogovej trestnej činnosti.
Prečo mu potom vláda Mikuláša Dzurindu udelila štátne občianstvo Slovenskej republiky? Oni ho rehabilitovali a dnes vytýkajú Harabinovi, že s niekým telefonoval, hoci vôbec nevedel, kto a v akej veci mu volá.
To myslíte vážne, že Harabin nevedel, kto mu volá?
Ako to mal vedieť? Dnes vidíte, kto vám volá, takže sa môžete rozhodnúť, či zdvihnete alebo nie. Vtedy sa to dalo zistiť len podľa hlasu.
Bavili sa o rodine aj o tom, kedy príde Sadikiho navštíviť. Takto sa neznámi ľudia k sebe nesprávajú.
Harabin vedel, že sa pozná so Sadikiho manželkou. Cez ňu sa zoznámil aj s ním ako s jej druhom. Tie vzťahy však nikdy neprekročili tento rámec, nikdy nebolo preukázané nič iné.
Vy by ste takto komunikovali s človekom, s ktorým udržiavate len formálny vzťah?
Aj ja mám kopec spolužiakov, ktorí sa oženili, vydali. Keď sa stretneme, slušnosť mi káže komunikovať aj s nimi.
Potykali by ste si s Bakim Sadikim?
Doteraz som podal na Slovensku ruku približne dvom miliónom ľudí. Boli takí, o ktorých som bol presvedčený, že sú v poriadku a neskôr boli odsúdení za rôzne trestné činy. Na Silvestra som bol v Banskej Bystrici, kde som na ulici v polotme podal ruku asi tisíc ľuďom. Viem ja, komu všetkému som ju podal?
Ale netykali ste si s nimi.
Ja si netykám skoro s nikým.
Čím vás Fico za štyri roky najviac nahneval?
Úplne nespravodlivá bola kauza Veľký Slavkov.
K lukratívnym pozemkom v Tatrách sa dostala firma GVM, spájaná s HZDS. Ako môžete tvrdiť, že s tým nemáte nič spoločné?
Ak sa písalo o nejakom prepojení na HZDS, tak sa vychádzalo len z toho, že jeden zo spolumajiteľov GVM (Gabriel Vysaník - pozn. red.) bol v roku 1998 vo volebnom tíme HZDS.
Vysaník bol aj okresným predsedom HZDS v Kežmarku.
Áno, ale v roku 1998, pričom ten obchod bol urobený v roku 2007.
Pána Mečiara si veľmi ctím, zaslúžil sa o vznik Slovenskej republiky a je to najrozumnejší muž, ktorého poznám. Toto povedal Vysaník v roku 2008, po kauze Veľký Slavkov, takže ste sa zrejme nerozišli v zlom.
Od roku 1998 sme sa nestretli.
Ozvali sa nám ľudia z Vyšných Ružbách, ktorí tvrdia, že ste boli aj na jeho chate v tejto obci, kde má sídlo aj firma GVM.
Bol som tam raz koncom roka 1998. Zastavil som sa tam počas cesty po okrese Stará Lubovňa. Vtedy mi povedal, že končí v politike.
Konateľ GVM Pavol Talčík o Vysaníkovi povedal: „Pán Vysaník tam (na pozemkovom fonde) možno niekoho pozná a posúrili sme to." Zmluvy s reštituentmi podpísal vtedajší námestník riaditeľa fondu Branislav Bríza, nominant HZDS.
Tie zmluvy pripravil vtedajší riaditeľ fondu Hideghéty. Pán Bríza nekonal pod žiadnym politickým tlakom. Podpísal ich, pretože bol presvedčený, že koná správne. Pána Talčíka nepoznám.
Je to váš sused, kúpil penzión hneď vedľa Elektry. Bolo to aj medializované.
Neviem, nikdy som sa s ním nestretol. Čo sa týka pána Bališa (druhý spolumajiteľ GVM - pozn. red.), je pravda, že sme sa niekoľkokrát stretli, pričom v roku 2001 ma sprevádzal na oslavu narodenín Alexandra Rezeša v španielskom Alicante. Z toho sa potom vyvodila politická súvislosť s HZDS, ktorá v tomto prípade nie je, ani nebola.
Bališ priznal, že vám robil aj bezpečnostného poradcu, niekoľkokrát ročne chodil do sídla HZDS. Podnikal s Alexandrom aj s Júliusom Rezešom, ktorý dnes obhajuje záujmy HZDS v Transpetrole. Bališova firma Guard chránila za vašej vlády manažment VSŽ. Bališ vás zoznámil aj s Petrom Zieglerom, ktorý vám mal požičať peniaze na Elektru. Nie je to dosť dôkazov, že ste si s Bališom blízki?
Sú redaktori, ktorých stretávam častejšie a predsa ich nemôžete dať do kontextu so mnou. Pán Bališ zakladal v roku 1990 útvar rýchleho nasadenia, s ktorým som pomáhal likvidovať vzburu väzňov v Leopoldove. Naša spolupráca bola vynikajúca. On vie, že nemôže pôsobiť v bezpečnostných zložkách štátu (za komunizmu bol príslušníkom ŠtB - pozn. red.), využil som však jeho skúsenosti. Čo sa týka zoznámenia s Zieglerom, to mal na starosti skôr Alexander Rezeš, hoci prebehlo aj za prítomnosti pána Bališa.
Bališ s Vysaníkom stáli aj za spoločnosťou Trend Tatry. V apríli 2005 kúpila vaša manželka za milión korún desaťpercentný podiel v tejto firme od Júliusa Rezeša. O tri mesiace neskôr ho predala za 60 miliónov korún firme Paola Properties, ktorá patrí Zieglerovi. Týmto spôsobom mala byť splatená aj Elektra - ako môže za taký krátky čas tak prudko stúpnuť hodnota akcií?
Július Rezeš ten podiel ponúkol ako dar za isté protislužby, ktoré som pre neho vykonal po smrti jeho otca. Nechcel za to peniaze, nakoniec sme sa dohodli na nejakej sume, ktorá bola skôr symbolická.
To znamená, že Elektru vám de facto zaplatil Rezeš?
Nie. Rezeš mi len pomohol, keď mi ponúkol ten podiel. To, že bol vo firme Trend Trend aj so spomínanými pánmi, som sa dozvedel až dodatočne.
Povedali ste, že HZDS už vrátilo dôchodcovi Rudolfovi Trávničkovi viac ako sedem miliónov korún, ktoré vám daroval v igelitke. Ako máme veriť, že nešlo len o fiktívnu transakciu, keď nechcete predložiť doklady?
Peniaze si prišiel prevziať právny zástupca pána Trávnička, existujú o tom aj doklady. Tá kauza bola o lajdáctve dvoch ľudí v HZDS, vyvodili sme z toho závery. Ani jeden už v strane nie je.
Predložíte tie doklady verejnosti?
Všetko by malo byť v správe audítora o výsledkoch nášho hospodárenia. Priznám sa, že som ju nečítal, ani mi ju neprináleží hodnotiť.
Zverejníte kópie tých dokladov?
Dúfam, že áno. Prečo si myslíte, že sme si tie peniaze nechali? S touto kauzou, ktorá vyvolala veľkú nespokojnosť aj vnútri strany, sme sa vysporiadali čestne. Dlh je vyrovnaný, všetko sme napravili.
Tie peniaze ste vrátili v hotovosti?
Áno.
V igelitke?
Neviem, ja som pri tom nebol. Možno to bolo v kufríku, alebo v priehľadnej igelitke.
V HZDS sa nič nestane bez vášho súhlasu, takže je ťažko predstaviteľné, že ste nevedeli o najväčšom dare pre stranu za posledné roky. Máte na to nejaké vysvetlenie?
To by ste museli poznať moje kompetencie aj štýl práce. Do hospodárskych vecí nevstupujem, ani o nich nerozhodujem. Na to máme ústredného tajomníka a hospodára. Ja nemám právo podpisovať za stranu dohody. Dodnes neviem, kto je Trávniček, nepoznám ani pána Oceľa (zadlžený podnikateľ, ktorý údajne HZDS daroval štyri milióny korún - pozn. red.). Videl som ich len v televízii, nepovažujem ich za dôveryhodných.
Nebola tá kauza len zámienkou, ako sa zbaviť Urbániho s Kramplovou, ktorí už boli v nemilosti?
V akej nemilosti?
Kramplová sa na to v kuloároch sťažovala dlhšie.
Kramplová sa začala sťažovať, až keď som dal návrh na jej odvolanie z funkcie ministerky pôdohospodárstva. Urbáni prestal chodiť po igelitkovej kauze na koaličné rady, pričom už dlhšie pracoval skôr na sebe - napríklad vtedy, keď sa predstavoval ako potenciálny kandidát na eurokomisára.
Ak sa nedostanete do parlamentu, štát vám bude vyplácať dôchodok. Viete už, koľko to bude?
Neviem, ani som sa na to nikdy nepýtal.
Prečo ste o to nepožiadali skôr? Vek na to máte už dávno.
Neprišlo mi to fér. Som poslanec, beriem plat od štátu a to mi stačí. Prečo vás zaujíma, ako a z čoho budem žiť?
Len prevádzka Elektry stojí podľa bulváru okolo 100-tisíc korún mesačne. Z čoho to budete platiť?
Elektra je spoločné sídlo Mečiarovcov. V našej rodine sú štyria právnici, traja lekári, jedna podnikateľka a dvaja podnikatelia. Nemajte obavy, že to nedokážeme utiahnuť. Ja som navyše skromný človek, stačí mi jedno jedlo denne a náklady na cestovné.
Začali ste už písať pamäti?
Zhromažďovať podklady áno, s písaním textu ešte nie.
Kedy začnete písať?
Predpodladám, že v druhej polovici budúceho roka. Malo by to byť venované každému roku, od roku 1990 po rok 1998.

Beata
Balogová
