SME

Petríkovej bolo v Brazílii zle

Exotická cesta ministerky je stále záhadnejšia. Ministerstvo najskôr mlčalo, teraz hovorí, ale inak, ako diplomat v Brazílii.

Ministerka spravodlivosti Viera Petríková vraj mala v Brazílii zdravotné problémy a nemohla mať prejav.Ministerka spravodlivosti Viera Petríková vraj mala v Brazílii zdravotné problémy a nemohla mať prejav. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Hotelová izba a kŕče. Zdravotnými problémami ministerstvo spravodlivosti vysvetľuje, prečo jeho šéfka Viera Petríková (za HZDS) neprečítala prejav na najdôležitejšej časti konferencie OSN o kriminalite v brazílskom meste Salvador da Bahía.

Stručný a nič nehovoriaci príhovor, ktorý trval tri minúty a 38 sekúnd, za ňu musel predniesť náš veľvyslanec v Brazílii Branislav Hitka. Petríková bola v atraktívnom prímorskom meste štyri dni spolu s predsedom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom.

SkryťVypnúť reklamu

„Niekde tam bola v tej velikánskej kobercovej sále, vo vyhradenej miestnosti pre VIP hostí,“ odvetil veľvyslanec na otázku SME, kde bola ministerka, keď čítal príhovor.

Video z konferencie, kde slovenský veľvyslanec nahradil Petríkovú (úsek 0:42:26)

Petríková, ktorá nahradila vo funkcii ministra spravodlivosti Harabina (za HZDS), zrejme skončí ako jeho podriadená na Najvyššom súde a nevráti sa do Vranova na okresný súd, odkiaľ do funkcie prišla. V pondelok má Sudcovská rada pri Najvyššom súde prerokovať návrh na jej dočasné pridelenie na tento súd. Na otázku, či by mala ministerka o pridelenie na súd záujem, jej hovorca neodpovedal.

Ministerstvo spravodlivosti začalo štvordňovú cestu ministerky Viery Petríkovej do jedného z najkrajších miest v Južnej Amerike – do Salvadoru da Bahía – vysvetľovať až po dvoch dňoch.

SkryťVypnúť reklamu

Zaútočili na Lipšica

Ešte v stredu na sedem otázok SME reagovalo poznámkou, že nebude viesť polemiku o konferencii OSN a že jeho šéfka ovláda angličtinu. Na otázky neodpovedalo ani vo štvrtok. Tlačový odbor ministerstva na článok v SME reagoval vyhlásením, že Petríková na konferencii nevystúpila pre zdravotné problémy.

„Pre Európana v krajinách ako napríklad Egypt alebo Brazília, žiaľ, nie je nič nezvyčajné, že sa môže dostať do zdravotných problémov aj bez svojho pričinenia,“ napísalo ministerstvo.

Petríkovej absenciu, vzhľadom na neznáme príčiny, kritizoval exminister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH.

Namiesto vysvetľovania prešlo ministerstvo do útoku. Ministerstvo v e­maile k ceste do Brazílie priložilo tri fotografie z Lipšicovej služobnej cesty na akciu OSN v Mexiku, počas ktorej navštívil aj mayské pamiatky.

SkryťVypnúť reklamu

„Nech si každý daňový poplatník urobí sám názor, čo je výlet za štátne a čo je ležať na izbe v kŕčoch,“ odpísali od Petríkovej. Fotografie z rokovaní v Brazílii nezverejnili.

Lipšic reagoval sériou vlastných fotografií, na ktorých na konferencii OSN rečnil a popri nej rokoval aj s americkým ministrom spravodlivosti. „Počas osobného voľna som spolu s kolegami navštívil aj turistické pamiatky, čo je bežný program pri takýchto podujatiach.“

Harabin vystúpenie nemal

Veľvyslanec v Brazílii Branislav Hitka SME povedal, že čítal prejav „po dohode s ňou v dôsledu jej istej zdravotnej indispozície“.

O čo konkrétne išlo, sa však nezaujímal. O náhradom pláne informoval sekretariát OSN, ktorý s tým nemal problémy. Na otázku, či bola Petríková počas prejavu v sále, odpovedal: „Ona tam niekde bola v tej velikánskej kobercovej sále, niekde tam v tej vyhradenej miestnosti pre VIP hostí.“ Druhýkrát podľa neho ministerka na konferencii vystúpila sama.

SkryťVypnúť reklamu

V Salvadore da Bahía bol s Petríkovou aj exminister spravodlivosti – šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Na konferencii nerečnil. Podľa veľvyslanca boli súčasťou delegácie aj dvaja ochrankári.

Cena spiatočnej letenky v najlacnejšej ekonomickej triede môže vyjsť od 1000 zhruba do 1500 eur. Ministri však zvyčajne lietajú častejšie v biznis triede, ktorá vychádza na sumy okolo 3000 až 3500 eur.

Autor: ava

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 497
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 574
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 720
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 643
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 584
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 242
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu