Trenčín 6. mája (TASR) - Slovenské múzeá nemajú peniaze na to, aby mohli zaplatiť tzv. hľadačom pokladov za vzácne archeologické nálezy. Podľa archeologičky Trenčianskeho múzea Tamary Nešporovej po predmetoch pátrajú väčšie skupiny ľudí s detektormi kovov.
"Niektorí nerešpektujú žiadne zákony a to, čo robia, to je rabovanie nášho národného bohatstva," uviedla Nešporová. Podľa jej slov pôsobí v trenčianskom regióne jedna skupina hľadačov, ktorá úplne vyplienila nálezisko na vrchu Svinkovec v Trenčianskych Tepliciach. V lokalite objavili hromadné zoskupenia predmetov z mladšej doby bronzovej. "Bola som zhrozená, keď mi istý človek priniesol fotografiu asi desiatich bronzových nádob, ktoré sú veľmi vzácne, a pýtal sa, akú majú hodnotu. Nechcel povedať ani svoje meno, ani odkiaľ je," povedala Nešporová o ďalšom prípade.
Hľadači zriedkavo ponúknu svoje nálezy múzeu. "S prostriedkami, ktoré máme na nákup zbierok, im nevieme vždy vyhovieť. Oni majú iné finančné predstavy," uviedla riaditeľka Trenčianskeho múzea Katarína Babičová. Podľa nej sa nájdený predmet málokedy dostane do múzea. Zachrániť sa podarilo napríklad poklad mincí z Trenčianskych Bohuslavíc, ktorý odkúpilo múzeum v Kremnici.
Na dnešnom stretnutí zástupcov múzeí Trenčianskeho kraja s novinármi odznelo, že hľadači na Slovensko už prichádzajú aj zo zahraničia. Častokrát sú lepšie technicky vybavení ako múzeá. Archeologické skvosty hľadajú väčšie partie, pretože predmety nestačí iba nájsť, ale treba ich aj vykopať, čo je dosť náročné.
Podľa Nešporovej by hľadačov mal postihovať nový prísnejší pamiatkový zákon.