SME

Skoro polovica pobočiek vysokých škôl je bez potrebnej akreditácie

Bez akreditácie, ktorú prikazuje zákon, pôsobí takmer polovica pobočiek vysokých škôl na Slovensku.

BRATISLAVA. Vyplýva to z kontroly, ktorú po prvý raz v histórii urobila Akreditačná komisia. "Zatiaľ to vyzerá tak, že je najmenej 40 takzvaných pobočiek, ktoré majú študijné programy bez akreditácie," povedal agentúre SITA predseda Akreditačnej komisie Ľubor Fišera s tým, že celkovo je na Slovensku približne 90 vysokoškolských detašovaných prevádzok. Komisia pred previerkou požiadala rektorov, aby nahlásili pracoviská mimo sídla svojej školy. Priznali 27 pobočiek, kde nemajú akreditáciu. "Je ešte približne desať až pätnásť pobočiek, o ktorých vieme, že ich vysoké školy nenahlásili," konštatoval Fišera.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Komisia začala kontrolovať detašované pracoviská, aby zvýšila ich úroveň. "Prevažne sa tam uskutočňuje externé štúdium a sú veľké výhrady voči výučbe na niektorých tých pracoviskách," odôvodnil Fišera. Rektori škôl s pobočkami bez akreditácie dostanú v týchto dňoch od Akreditačnej komisie listy s výzvou, aby do 15. júna predložili podklady k akreditácii. Jednotlivé údaje posúdi komisia na budúcom zasadnutí koncom júna. Listy dostanú aj školy, ktoré pobočky nepriznali. "Ak podklady pre akreditáciu nepredložia, v prvom štádiu im Akreditačná komisia pozastaví platnosť na určitý čas," vysvetlil Fišera. Podľa zákona, hoci vysoká škola ponúka ten istý program v sídle školy aj na pobočke, musí mať akreditáciu pre každú prevádzku samostatne. Dôvodom sú iné podmienky pre štúdium, odlišné prostredie či možnosti knižníc, upozorňuje Fišera.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoká škola sv. Alžbety odbornou školou nebude

BRATISLAVA. Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave sa nestane odbornou vysokou školou. Vo štvrtok odporučila Akreditačná komisia jej zaradenie do druhej z troch kategórií, medzi vysoké školy bez začlenia. Ešte na februárovom zasadnutí ju navrhovala zaradiť do najnižšej kategórie ako odbornú. "Odstránili nedostatky, informovali o riešení nedostatkov ministra školstva a minister školstva nám poslal list, aby sme sa tým znova zaoberali," povedal agentúre SITA predseda Akreditačnej komisie Ľubor Fišera.

Vysokej škole sv. Alžbety hrozilo, že bude môcť udeľovať len bakalárske tituly, lebo mala príliš veľa študentov na jedného pedagóga s vyššou akademickou hodnosťou ako PhD. Minister školstva Ján Mikolaj v minulosti požiadal komisiu o previerku na škole, pretože mal pochybnosti o údajoch, ktoré poskytla pri akreditácii, ale aj o úväzkoch zamestnancov na škole. Fišera potvrdil, že komisia rieši problém s úväzkami s novým rektorom školy Mariánom Karvajom. Výsledok však začlenenie vysokej školy neovplyvní.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalá Akreditačná komisia pod vedením Pavla Návrata pôvodne odporúčala, aby bola sv. Alžbeta prvou súkromnou univerzitou, teda v najvyššej z troch kategórií vysokých škôl. Súčasná komisia Ľubora Fišeru sa s týmto záverom nestotožnila. Po ministerských previerkach na škole sa bývalý rektor Vladimír Krčméry v decembri 2009 na protest vzdal funkcie. Nepáčilo sa mu, že minister medializuje výsledky kontroly na škole, aj keď sa ešte previerka neskončila. Vo februári tohto roka navrhla komisia sv. Alžbetu na odbornú školu.

V komplexnej akreditácii hodnotila Akreditačná komisia celkovo 20 verejných, štyri súkromné a tri štátne vysoké školy. Od začiatku roka 2009 odsúhlasil Mikolaj zaradenie do elitnej skupiny jedenástim školám - Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Univerzite Komenského v Bratislave, Technickej univerzite vo Zvolene, Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Technickej univerzite v Košiciach, Žilinskej univerzite, Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, Ekonomickej univerzite v Bratislave, Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a Univerzite Mateja Bela.

SkryťVypnúť reklamu

Akreditácia rozdelí vysoké školy na univerzitné vysoké školy, vysoké školy bez začlenenia a odborné vysoké školy. Podľa tejto hierarchie majú dostávať aj peniaze - univerzity môžu rátať s najväčšou sumou, odborné vysoké školy s najmenšou. Do kategórie odborných vysokých škôl komisia predbežne zaradila Vysokú školu ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave. Zvyšné ohodnotila ako vysoké školy bez začlenenia. Všetky školy dostali šancu odstrániť nedostatky do roka od návrhu na ich začlenenie. Po tejto lehote Akreditačná komisia opätovne prehodnotí ich výsledky a odporučí ministrovi ich zaradenie. Akreditácia šiestich nových súkromných škôl je naplánovaná na august tohto roka a začiatok roka 2011.

Voči kritériám komplexnej akreditácie vzniesla protest Generálna prokuratúra SR, ktorá namietala ich nezákonnosť. Kritizovala najmä ich retroaktivitu. Účinné totiž boli od januára 2008, no pritom sa podľa nich hodnotil výkon vysokej školy v rokoch 2002 až 2007. Vláda protest prokuratúry na základe Mikolajovho odporúčania zamietla.

SkryťVypnúť reklamu

(sita)

Školstvo

Ilustračné foto.

Zaviesť chcú aj príplatok v závislosti od ich výkonu a kvality práce.


TASR
Rómskí školáci v Sečovciach.

Čiastkové reformy robia zo segregácie oficiálnu politiku.


Kamila Gunišová a 1 ďalší 23
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 486
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 159
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 698
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 731
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 009
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 411
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 763
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke fanúšikovia Spartaka počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vo finále pohára sa stretnú MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava.


Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Prečítajte si odpovede na časté otázky o MS v hokeji 2025, ktoré hostí švédsky Štokholm a dánsky Herning.


Matej Balciar.

Matej Balciar oblieka dres 1.FC Slovácko.


Fínsky hokejista Valtteri Filppula.

Fínsky center odohral v NHL viac ako 1000 zápasov, reprezentáciu doviedol k zlatu na MS aj ZOH.


SkryťZatvoriť reklamu