Banská Bystrica 6. mája (TASR) - Slovensko spochybnilo vládou schváleným dokumentom o definitívnom odmietnutí odškodnenia klientov skrachovaných nebankových subjektov tvrdenie, že je právnym štátom s nezávislou súdnou mocou. Toto nehorázne zavádzanie verejnosti jednoznačne odmieta banskobystrický Klub ľudských práv pri Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva. Občania poškodení konaním nebankových subjektov nežiadajú podľa neho nič, na čo by nemali zákonný nárok, zakotvený v právnom poriadku SR a medzinárodných dohovoroch, ktorými je SR viazaná.
Takmer 35 000 občanov, ktorí sa cítia poškodení v súvislosti s krachom nebankových subjektov, eviduje doteraz Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Podľa vyjadrenia jeho šéfa na dnešnom stretnutí s novinármi v Banskej Bystrici poskytujú im odborné poradenstvo. V súčasnosti vypracováva ich tím 15 až 20 expertov návrhy žalôb týkajúce sa zodpovednosti za škodu spôsobenú rozhodnutím orgánu štátu alebo jeho nesprávnym úradným postupom v dvoch rovinách - klient versus nebankový subjekt a klient versus štátne orgány. Najproblematickejšou otázkou však zostáva podľa Srebalu vyčíslenie škôd, ktoré vznikli klientom krachom nebankových subjektov. "Ťažko sa zháňajú podklady o tom, či orgány vlády vedeli o pôsobení týchto subjektov a nekonali. Neradi by sme totiž urýchlením podania žalôb ešte viac poškodili ich klientov," zdôraznil Srebala.
V tejto súvislosti dodal, že sa obrátia na všetky súdne inštitúcie v rámci právneho poriadku SR a ak to bude nevyhnutné aj na súd v Štrasburgu. "Bude vecou nezávislého súdu, či uzná klientom aj penále za nečinnosť štátnych orgánov. Asi tri či štyri podania v spomínanej kauze dostal od klientov nebankových subjektov aj novovymenovaný ombudsman," povedal Srebala.