BRATISLAVA. Dnešné verejné rokovanie v rakúskom meste Kittsee o ropovode Bratislava-Schwechat podľa slov poslanca Národnej rady SR a podpredsedu strany MOST-HÍD Zsolta Simona opätovne potvrdilo, že rakúska strana stále počíta s jednou a tou istou trasou, ktorá by na Slovensku viedla cez Žitný ostrov. "A ktorú v každom prípade musíme odmietnuť," informoval TASR Simon.
"Memorandum o výstavbe ropovodu podpísal minister Ficovej vlády. Pán premiér, nepotrebujeme veľkolepé vyhlásenia. Radšej prikážte svojmu ministrovi za politickú stranu Smer-SD, aby zrušil memorandum, alebo dodatkom definoval, že ropovod nepôjde cez Žitný ostrov," vyzval predsedu vlády Simon.
Aj dnešné rokovanie podľa neho potvrdilo, že občanov SR vláda a jej predstavitelia zavádzajú, keď hovoria o tom, že sa hľadá iná alternatíva. "Aká iná alternatíva sa hľadá, keď rakúska strana o žiadnej inej alternatíve (trasy - pozn. TASR), ktorá by viedla iným územím než cez Žitný ostrov, nevie," opýtal sa Simon. To sa podľa neho potvrdilo aj na dnešnom rokovaní.
"Strana MOST-HÍD naďalej zotrváva na svojom stanovisku, že zdroje pitných vôd a Žitný ostrov sú vyšším verejným záujmom občanov SR ako výstavba ropovodu pre rakúske zásobovanie," dodal.
Vodárenská spoločnosť podal námietky
Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS), a.s., na dnešnom verejnom prerokovaní stavebného povolenia pre ropovod Bratislava - Schwechat cez územie Žitného ostrova v rakúskom Kittsee podala podľa informácií jej hovorcu Zenona Mikleho prostredníctvom svojich zástupcov tri námietky. "Námietky sme podali ústne aj písomne, boli sme vypočutí, následne o celom rokovaní budú rozhodovať rakúske úrady," informoval dnes TASR Mikle.
Prvou z námietok BVS podľa jeho slov bolo, že BVS nesúhlasí s tým, aby trasa ropovodu viedla cez územie pitnej vody. Druhá námietka BVS rakúskej strane pripomenula, že posudzovanie vplyvu stavby ropovodu na životné prostredie z roku 2005 v SR bolo negatívne. "Ministerstvo životného prostredia SR vtedy v posudku EIA (Environmental Impact Assessment) neodporúčalo, aby sa ropovod staval v oblasti Žitného ostrova," informoval Mikle.
Tretiu námietku proti výstavbe ropovodu podľa neho BVS rakúskym úradom zdôvodnila svojou povinnosťou zásobovať pitnou vodou Bratislavu a okolie. "BVS preto nemôže pristúpiť na súhlas s ropovodom," dodal hovorca.
Bratislavská vodárenská spoločnosť, a. s., Bratislava je výrobcom a dodávateľom pitnej vody a prevádzkovateľom vodovodov a kanalizácií v Bratislavskom kraji, v časti Trnavského kraja (okresy Skalica, Senica) a v časti Trenčianskeho kraja (okres Myjava). Jej hlavnými činnosťami sú zásobovanie obyvateľstva, priemyslu, poľnohospodárstva a ďalších spotrebiteľov pitnou vodou, odvádzanie odpadových vôd verejnou kanalizáciou a ich čistenie.
BVS okrem toho spravuje a udržiava verejné vodohospodárske zariadenia a zabezpečuje vodohospodársky a technický rozvoj a investičnú výstavbu. Akcionárom BVS je s 59,29-% podielom Hlavné mesto SR Bratislava, obce a mestá v okolí Bratislavy s podielom 32,75 % a Fond národného majetku SR s podielom 0,07 %. BVS vlastní 7,89 % vlastných akcií.
Greenpeace: Ficove vyhlásenia nekorešpondujú s realitou
Vyhlásenie premiéra Roberta Fica, že ropovod cez Žitný ostrov nepovedie, nekorešpondujú podľa organizácie Greenpeace s reálnym stavom celého projektu. "Aj počas dnešného ústneho prerokovania trasovania ropovodu v rakúskom Kittsee bolo očividné, že na rakúskej strane sa naďalej postupuje v súlade s pôvodným plánom viesť ropovod cez slovenské zdroje pitnej vody," povedala za organizáciu Kateřina Věntusová. Poznamenala, že deklarácia predsedu vlády je v rozpore aj so stanoviskom Transpetrolu, ktorého zástupca v stredu 28. apríla súčasnú trasu nevedel vylúčiť.
Věntusová poukázala, že už niekoľko mesiacov sa šíria rôzne informácie o alternatívnych trasách a teraz aj stanovisko premiéra, že ropovod cez Žitný ostrov nepôjde. "Tieto vyhlásenia však nemajú žiadnu váhu, kým nie sú zrealizované aj v rámci projektu, čo sa zatiaľ nestalo." Priblížila, že skutočná situácia je taká, že na rakúskej strane sa naďalej intenzívne pripravuje pôvodne plánovaný projekt s napojením cez Kittsee a na slovenskej strane sa nestalo nič, čo by nasvedčovalo, že tieto sľuby budú splnené.
Predseda vlády SR Robert Fico sa vo štvrtok 29. apríla vyjadril, že nerozumie tomu, prečo sa stále živí téma výstavby ropovodu cez Žitný ostrov. "Nerozumiem tomu, nikto nejde stavať žiadny ropovod. Už sme to povedali tisíckrát, že takéto nič za našej vlády nebude," povedal. Uviedol, že ak bude vláda, v ktorej bude Smer-SD, tak počas nasledujúcich štyroch rokov ropovod cez Žitný ostrov nepôjde. "To je jasné slovo, nie je sa o čom baviť," dodal premiér.
Posledné slovo v tejto veci bude mať Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. To však stále nerozhodlo, kadiaľ by mal ropovod prechádzať. "Minister dal vypracovať minimálne ešte jeden variant trasy ropovodu, ktorá by mala obísť územie Žitného ostrova. Definitívne rozhodnutie bude pravdepodobne známe až 30. júna," povedal (22.2.) vedúci komunikačného oddelenia MH SR Vahram Chuguryan.