BRATISLAVA.
"Ak SMK na billboardoch na území Slovenska komunikuje informácie dôležité pre všetkých občanov len v maďarskom jazyku, tým nielen opovrhuje občanmi, ktorí nevedia po maďarsky, ale ani nerešpektuje ich právo na zrozumiteľnosť zverejnených informácií," reagoval pre TASR.
V prípade, že chce táto opozičná strana komunikovať so slovenskou verejnosťou len v maďarskom jazyku, potom ide podľa Maďariča o najlepší dôkaz opodstatnenosti novelizácie jazykového zákona. "Hlavná kritika zákona o štátnom jazyku z ich strany spočívala v tom, že údajne obmedzuje používanie maďarského jazyka. Ak sa teda SMK hlási k vedomému porušovaniu jazykového zákona, mala by vysvetliť, ako by dvojjazyčný text na billboarde obmedzil používanie maďarského jazyka," uviedol.
Šéf rezortu kultúry zdôraznil, že odmietanie používania štátneho jazyka sa dá hodnotiť aj ako nelojálnosť k SR. "Možné je aj to, že SMK slovenský jazyk jednoducho neznáša," uzavrel.
V niektorých častiach Slovenska sa objavili predvolebné billboardy tejto opozičnej strany iba v maďarčine.
SMK: Billboardy sú protestom voči jazykovému zákonu
Rozmiestňovanie predvolebných billboardov SMK na niektorých územiach Slovenska iba v maďarčine poňala strana len ako protest proti jazykovému zákonu.
"My komunikujeme takýmto spôsobom s našimi bývalými aj potenciálnymi voličmi, práve preto s nimi chceme komunikovať v ich materinskom jazyku," vysvetlil predseda Republikovej rady Iván Farkas. Za tendenčnú označil zástupca predsedu SMK József Berényi otázku, či SMK tým pádom ide len o maďarského voliča.
Zopakoval, že je to protest proti predmetnému zákonu, keďže letáky a materiály s programovými tézami strany budú dvojjazyčné. "Ostatná naša komunikácia prebieha dvojjazyčne, tým pádom máme záujem o každého voliča na území Slovenskej republiky," zdôraznil.
Podpredsedníčka SMK pre kultúru Ágnes Biró pripomenula, že maďarčina na Slovensku nie je cudzím jazykom, ktorý sa sem importoval. "Možno, keby sme sa na maďarskú menšinu pozerali ako na občanov, ktorí takisto tvoria hodnoty a ponúkame našu kultúru, tak by nebolo urážajúce vidieť v jazyku 10-percentného obyvateľstva nejaký nápis," konštatovala s tým, že ak sú billboardy alebo nápisy čisto v anglickom jazyku, tak sa nad tým nikto nepozastaví ani to nikoho neuráža.
SMK bude presadzovať zmenu zákona o používaní jazykov národnostných menšín. Maďarský jazyk by mal byť podľa nich na Slovensku uznaný v zmysle Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov ako regionálny jazyk.
Odmietli tvrdenia o financovaní strany cez maďarské združenie
Opozičná Strana maďarskej koalície (SMK) odmieta podozrenia, že jej činnosť financuje maďarské Združenie za spoločné ciele. "Keby oni financovali našu kampaň, tak by sme nemali žiadnu kampaň," reagoval dnes na medializované informácie podpredseda strany József Berényi.
"Každý občan musí uznať, že keď je na Slovensku nejaká politická strana, ktorá je kontrolovaná štátnymi orgánmi, tak je to práve strana SMK," uviedol podpredseda, podľa ktorého posledná kontrola nezistila žiadne nekalé financovanie. "Táto maďarská organizácia má problémy financovať svoje vlastné aktivity, a nie to ešte financovať iné organizácie ako napríklad SMK," argumentoval. Obvinenia označil za snahu obrať stranu o svojich priaznivcov v parlamentných voľbách.