BRATISLAVA. "Do rozpočtu mesta bolo z prevádzky novej skládky vyzbieraných už viac než 33.333 eur, čo je viac než milión korún v starej mene. Primátor z toho nepoužil na účely odpadového hospodárstva ani korunu a neznížil poplatok za likvidáciu odpadov ani o cent," uviedol Ján Man ml. zo spoločnosti Bricorp Development, ktorá je novým prevádzkovateľom skládky.
Man je zároveň aj predsedom predstavenstva spoločnosti Ekologická skládka, ktorá skládku vybudovala. Podľa Mana ml. majú Pezinčania kvôli nečinnosti primátora jeden z najvyšších poplatkov zo všetkých ostatných porovnateľných miest na Slovensku. Myslí si, že vďaka odvodom zo skládky môže byť poplatok znížený na nulu.
Pezinský primátor Oliver Solga však oponuje, že mesto peniaze zo skládky nemá. Ako reagoval pre TASR, poslané prostriedky mesto vracia späť, keďže nemôže zobrať peniaze za niečo, čo zrušil Najvyšší súd SR. "Klame a zavádza, ak tvrdí, že sme si nechali peniaze, alebo že máme z toho milión." Solga tiež poznamenal, že od prevádzkovateľa pezinskej skládky doteraz neprišla žiadna ponuka na bezplatné ukladanie odpadu alebo ukladanie za euro. Myslí si, že aj keby sa takáto ponuka objavila, poslanci by ju odmietli. Objasnil, že mesto má do roku 2013 na ukladanie komunálneho odpadu uzatvorenú zmluvu so skládkou Dubová. Občania sú si podľa neho od začiatku vedomí, koľko majú za likvidáciu odpadu platiť. Pezinčania za odvoz odpadu platia ročne takmer 30 eur, poplatok je o niečo nižší napríklad pre domy, kde sa separuje odpad.
Najvyšší súd SR zrušil vlani v máji rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia, v ktorom potvrdila právoplatnosť integrovaného povolenia na výstavbu a prevádzku pezinskej skládky odpadov. Skládka vzbudila veľký odpor u miestnych obyvateľov. Tí sa preto okrem iného obrátili aj na Európsky parlament s petíciou, v ktorej upozorňujú na porušenie ich práv vyplývajúcich z Aarhuského dohovoru. Európska komisia následne začala predbežné vyšetrovanie povolenia skládky. Proti skládke aktivisti usporiadali tiež niekoľko protestov v Pezinku, pred Úradom vlády SR či ministerstvom životného prostredia.
Ako však koncom októbra informoval Ján Man ml., Ústavný súd SR prijal sťažnosť prevádzkovateľa voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR na ďalšie konanie a zároveň rozhodol o odklade vykonateľnosti rozsudku NS SR, skládka sa tak môže prevádzkovať. Zástupkyňa občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová naopak vtedy namietala, že to nemusí znamenať možnosť zavážať skládku odpadom, keďže rozhodnutia o jej povolení sú právoplatne zrušené. Pezinskí aktivisti nedávno cykloštafetou upozornili, že spomínané rozhodnutie im Ústavný súd SR doteraz neposkytol.