BRATISLAVA.
"V roku 2007 bol prijatý nový prístup k účasti v operáciách a misiách mimo územia SR. Prijalo sa rozhodnutie, že naša krajina sa bude prednostne zapájať do menšieho počtu operácií, ktoré sú z hľadiska zahraničnopolitickej orientácie SR a spojeneckých záväzkov prioritnými," priblížil minister.
V súlade s tým došlo k redukcii našej účasti z 11 operácií a misií na konci roku 2006 do štyroch operácií a troch misií v súčasnosti. Došlo tiež k významnej zmene proporcionality zastúpenia OS SR v operáciách pod vedením NATO, konkrétne z 31 na 62 percent. "Podstatne sa pritom posilnila účasť v kľúčovej operácii NATO v Afganistane," podčiarkol šéf rezortu obrany.
SR v uplynulých štyroch rokoch skvalitnila aj tvorbu svojich národných pozícií vo vzťahu ku kľúčovej agende NATO a Európskej únie (EÚ). "Dôraz bol položený na protiraketovú obranu, jadrovú politiku NATO, novú implementáciu konceptu síl reakcie NATO, nového systému obranného plánovania Severoatlantickej aliancie, ale aj na tvorbu mnohonárodných projektov, či na hľadanie rovnováhy medzi existujúcimi zdrojmi a úlohami aliancie," uviedol minister. Zároveň poznamenal, že práve v minulom roku Slovensko usporiadalo historicky prvé neformálne rokovanie ministrov obrany členských krajín NATO, ktoré prispelo k posilneniu medzinárodnej prestíže.
Medzi významné kroky, ktoré sa podarilo v uplynulom období realizovať, patrí podľa rezortu obrany aj dokončenie transformácie vojenského školstva. "Vytvorili sa stabilné podmienky na efektívne vzdelávanie a výcvik kadetov a dôstojníkov v jednej vojenskej vysokoškolskej inštitúcii (Akadémia OS (AOS) generála M.R. Štefánika - pozn. TASR) podľa potrieb ozbrojených síl," zdôraznil Baška s tým, že v roku 2009 bola AOS komplexne akreditovaná.
Podarilo sa tiež zefektívniť riadiace štruktúry rezortu obrany. "V súlade s reálnymi potrebami rezortu obrany boli zrealizované rozsiahle organizačné zmeny. Po dlhých rokoch sme zaznamenali nielen tabuľkovú redukciu počtu, ale aj reálne zníženie počtov fyzických osôb na MO SR," povedal Baška. Celkovo došlo na MO SR a jemu podriadených zložkách k redukcii personálu o 26 percent.
Zásadnou úlohou v oblasti plánovania bolo vyriešenie nerovnováhy medzi úlohami a zdrojmi. Prehodnotená bola programová štruktúra tak, aby finančné zdroje boli adresne alokované na rozvoj kľúčových spôsobilostí.
"Nová úprava v oblasti projektového riadenia zabezpečila prepojenie procesov projektového riadenia a verejného obstarávania. Prehĺbila transparentnosť procesu tvorby projektov ako aj efektívnosť využívania finančných prostriedkov," vysvetlil šéf rezortu obrany.
Dodal, že od roku 2008 je zavedený nový model plánovania v rezorte, ktorý sprehľadňuje procesy plánovania a hodnotenia obrany. Jeho cieľom je dosiahnuť vyšší súlad medzi úlohami a zdrojovými možnosťami pri súčasnej redukcii administratívneho zaťaženia.
Výraznou zmenou oproti roku 2006 bolo podľa Bašku aj zavedenie nového spôsobu účtovania a vykazovania na aktuálnom princípe. Zvýšila sa kvalita prípravy a realizácie rozpočtu, jeho sledovania a vyhodnocovania, ako aj kontroly platobného behu, skvalitnenia prác evidencie, správy, vymáhania a úročenia pohľadávok štátu v správe MO SR.
Od roku 2006 sa rezortu podarilo splniť aj úlohy pri nakladaní s prebytočným majetkom štátu v správe MO SR. Za odpredaj a odplatný prevod prebytočného nehnuteľného a hnuteľného majetku sa získalo 4,476 milióna eur. Znížila sa tiež potreba skladovacích kapacít a došlo k skvalitneniu bezpečnosti skladovania zásob munície v muničných skladoch.
Za pozitívum možno podľa Bašku nepochybne považovať aj začiatok prípravy materiálu Rozvoj rezortu MO SR - Model 2020, ktorý akceptuje upravené zdrojové podmienky na zabezpečenie úloh obrany štátu a plnenie medzinárodných záväzkov.
Najvýznamnejší pokrok pri obstarávaní výzbroje, techniky a materiálu bol podľa ministra dosiahnutý v oblasti výstroja a výzbroje jednotlivca. Pokrok nastal aj u prepravnej techniky, kde boli napríklad zakúpené malé terénne automobily Nissan ako náhrada za vozidlá UAZ sovietskej výroby. Došlo tiež k modernizácii leteckej techniky, zrealizovaná bola obmena pristávacieho systému leteckej základne Sliač či obstarania taktického mobilného pristávacieho systému.