BRATISLAVA. mi.
"Sme za zriadenie internátnych škôl pre žiakov a študentov zo sociálne znevýhodneného prostredia v dvoch typoch," uviedol pre TASR Jozef Habánik, podpredseda ĽS-HZDS a štátny tajomník ministerstva školstva (MŠ). V tejto súvislosti doplnil, že by išlo o "internátne školy pre povinnú školskú dochádzku a internátne školy pre odborné vzdelávanie a prípravu". Ako však zdôraznil, "podmienkou je dobrovoľnosť pri vstupe do takéhoto typu školy".
Program ĽS-HZDS predpokladá aj zmenu niekoľkých zákonov. "Pripravíme novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch," priblížil Habánik a dodal, že dôvodom zmeny je snaha o výrazne lepšie odmeňovanie učiteľov v regionálnom školstve.
Podľa Habánika sú zmeny potrebné aj v oblasti vysokých škôl. "Pripravíme nový zákon o vysokých školách, ktorý bude zohľadňovať priority európskeho vzdelávacieho a výskumného priestoru. V novom zákone zmeníme podmienky akreditácie, garancie, financovania a riadenia našich vysokých škôl," povedal Habánik.
Program SNS v oblasti školstva sa podľa ministra školstva Jána Mikolaja orientuje najmä na pokračovanie reformy školstva a jej dolaďovanie. "Ide o to, aby sa zvýšila kvalita vyučovania v školách, čiže priorita sa kladie na vzdelávanie pedagógov. Aby vzdelávanie bolo efektívne, účinné a aby sa do škôl dostávali nové metódy, nové formy," vysvetlil Mikolaj. Podľa jeho slov je na školách potrebné zvýšiť kreatívnosť a kvalitu, aby sa podstatne zlepšili znalosti najmä v oblasti cudzích jazykov.
"U vysokých škôl je to takisto posun špičkových VŠ k vyššej kvalite, čiže predpokladám, že sa ešte viac sprísnia kritériá komplexnej akreditácie tak, aby bolo ešte ťažšie stať sa univerzitou," uviedol Mikolaj a v tejto súvislosti dodal: "Priemernosti je dosť, ale chýba nám špičková kvalita."
Najsilnejšia koaličná strana Smer-SD chce v oblasti riadenia a financovania regionálneho školstva nastaviť nový systém, ktorý by jasne definoval kompetencie v oblasti školstva medzi samosprávu, štátnu správu a priamo riadenými inštitúciami rezortu. Presadiť zmenu modelu financovania na triedu, nie na žiaka, znižovať počty žiakov v gymnáziách a dotáciami podporovať štúdium na odborných školách.
V oblasti vysokého školstva chce Smer-SD najmä garantovať bezplatné vzdelanie na verejných VŠ a presadiť zákonné zamedzenie vyberaniu rôznych poplatkov od študentov.