BRATISLAVA. Opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a SMK majú oblasti školstva veľa spoločných cieľov. Voličov chcú osloviť zvyšovaním kvality vysokých škôl (VŠ), odoberaním podvodne získaných titulov, slobodnejšou voľbou učebníc a v prípade SMK a KDH dokonca školskými autobusmi.
Podľa predsedníčky Výboru NR SR pre vzdelanie, mládež, vedu a šport Tatiany Rosovej sa priority SDKÚ-DS v oblasti regionálneho školstva dajú zhrnúť do "trojčlenky": dobrý učiteľ, šanca pre každého a vzdelávanie pre život. "Aby sa v školách vytvorilo tvorivé prostredia, musia mať učitelia pre tvorivosť skutočný priestor. Rozviažeme im ruky v štátnych vzdelávacích programoch a umožníme slobodný výber učebníc," avizovala Rosová.
Podľa jej slov je okrem dobrých učiteľov potrebné aj vytvárať šance pre najslabších. "Preto chceme zaviesť povinný posledný ročník materskej školy a lepšie podmienky pre integráciu detí s handicapom," povedala Rosová.
Pre tých, ktorí neašpirujú na ďalšie školské vzdelávanie, chce SDKÚ-DS už v základných školách ponúknuť možnosť programov orientovaných na prax. "Namiesto internovania vybraných rómskych talentov umožníme všetkým, aby už v rámci povinnej dochádzky získali zručnosti použiteľné na trhu práce," skonštatovala.
Fronc: Treba napraviť školstvo počas tejto vlády
Podľa bývalého ministra školstva SR Martina Fronca "v prvom rade bude potrebné ponaprávať množstvo vecí, ktoré sa v školstve udiali počas tohto štvorročného obdobia". KDH chce väčší priestor pre učiteľov a rodičov na určenie vzdelávacej cesty, otvoriť trh s učebnicami, ale aj zabezpečiť aby Testovanie9 a maturita boli u väčšiny škôl dostatočné na rozhodnutie o prijatí na strednú resp. vysokú školu. Ku kvalite a bezpečnosti vzdelávania podľa Fronca patria aj školské autobusy, bezbariérové schody, či starostlivosť o deti s postihnutím.
SMK chce zmeniť spôsob výučby slovenčiny
SMK chce podľa slov svojho bývalého ministra školstva Lászlóa Szigetiho odstraňovať deformácie spôsobené súčasnou vládou. Plánuje aj obnoviť poradný orgán ministra školstva pre oblasť národnostného vzdelávania a zmeniť spôsob výučby slovenčiny.
"V záujme zefektívnenia výučby slovenského jazyka s maďarským jazykom navrhneme povinné delenie tried na menšie skupiny, ako aj modernizáciu metodiky vyučovania slovenčiny," uviedol Szigeti a pripomenul, že za najhodnotnejšie vzdelanie považuje "vzdelanie získané v materinskom jazyku".
SMK chce zachovať sieť stredných škôl, preto podporujú zriadenie tzv. školských centier, ktorá by umožnila spoločnú alebo zlúčenú prevádzku pod jednou strechou materské, základné a stredné školy.
SDKÚ plánuje zmenu garantovania štúdijných programov
V oblasti vysokoškolského vzdelávania sa všetky tri opozičné strany zhodujú, že je potrebné zvýšiť kvalitu vysokých škôl (VŠ) bojovať proti nezákonnému vydávaniu diplomov a akademických titulov, ako aj proti nezákonnému vyberaniu školného.
SDKÚ-DS plánuje v oblasti VŠ a vedy vytvárať také podmienky, v ktorých sa bude dariť kvalite a nebude sa ďalej dariť nekvalite a neférovosti. Okrem iného chce strana zmeniť aj pravidlá na garantovanie študijných programov.
"Akreditácie prestaneme viazať na garantov študijných programov, ale ich presunieme na úroveň fakúlt. Tým sa presekne bludný kruh, v ktorom nedostatok garantov vedie k znižovaniu kritérií na tituly docent a profesor a k úpadku kvality," povedala Rosová a dodala, že sa tým odstráni aj neistota študentov závislých od osoby garanta.