BRATISLAVA. odnú SDĽ Pavol Kanis.
"Moje stanovisko môže byť len odmietavé a nie preto, že som bol ministrom obrany, ale preto, že nepoznám štát, ktorý by tento rezort nemal. Je to niečo úplne nezmyselné a Slovensko by bolo raritnou krajinou, keby o niečom takomto uvažovalo," zdôraznil exminister.
Kanis zastupoval v rokoch 1998 - 2001 na poste ministra obrany pôvodnú Stranu demokratickej ľavice (SDĽ), ktorá sa v minulom volebnom období zlúčila so Smerom-SD. V dôsledku zlúčenia sa názov "Strana demokratickej ľavice" prestal používať, v tomto volebnom období si ho však osvojila nová skupina, ktorá si pod týmto názvom zaregistrovala stranu.
Predseda novozaloženej SDĽ Marek Blaha pre TASR doslova uviedol, že úloha ministerstva obrany ako taká nie je dôležitá, a preto si myslí, že nie je potrebné. Jeho strana chce v prípade úspechu v júnových parlamentných voľbách celý tento rezort zrušiť.
"Ich názor sa neopiera o žiadnu relevantnú skutočnosť, ktorá by ho opodstatňovala. Dôvody na takéto názory vôbec nechápem a treba otvorene povedať, že sú z nejakého iného sveta," konštatoval Kanis.
Podľa Blahových slov by sa súčasné kompetencie MO SR mohli rozdeliť medzi Ministerstvo vnútra (MV) SR a Ozbrojené sily (OS) SR. "V prípade pomoci pri prírodných katastrofách ako zemetrasenia či povodne, kedy občania očakávajú pomoc armády, môže tieto kompetencie prebrať ministerstvo vnútra," priblížil Blaha. Ďalšie kompetencie týkajúce sa obranných schopností SR a účasti slovenských vojakov na zahraničných misiách môžu podľa jeho vyjadrenia zabezpečovať priamo OS SR.
Plánovanie a jadrová politika Severoatlantickej aliancie (NATO) sú v kompetenčnej sfére Výboru pre plánovanie a Atómového výboru pre plánovanie, ktorých zasadnutie sa koná na úrovni ministrov obrany členských krajín NATO. Ministri obrany a zahraničných vecí NATO sa stretávajú pravidelne na polročnej báze (pozn. TASR).
Dané úlohy, ktoré pre súčasného ministra obrany vyplývajú z členstva Slovenskej republiky v aliancii, by podľa predsedu SDĽ mohol plniť náčelník Generálneho štábu (GŠ) OS SR. "Myslím, že armáda má svojho šéfa, takže predpokladám, že ten by vedel plniť túto funkciu," tvrdil Blaha.
Exminister Kanis sa vyjadril, že to nepovažuje za správny názor. "Náčelník GŠ OS SR je predsa len špecifická vojenská funkcia a nie je to funkcia, ktorá má primárne politické dimenzie," zdôvodnil svoj postoj.
Zároveň podotkol, že pôvodná SDĽ zohrala významnú úlohu v rámci transformácie spoločnosti po novembri 1989, kedy bola v mnohých prípadoch iniciátorom rôznych kvalitatívnych, štrukturálnych zmien. "Takže vystupovať dnes pod týmto názvom mi pripadá veľmi nekorektné," uzavrel Pavol Kanis.