SME

Na vojenské pamätníky útočia vandali, zlodeji a čas

Niekde iba chátrajúca relikvia, inde starostlivo opatrovaný pamätník. Tak v súčasnosti vyzerajú pamiatky pripomínajúce druhú svetovú vojnu na Slovensku. Desiatky pomníkov či hrobov ničia zlodeji kovov, zberatelia historických predmetov alebo zub času.

KOŠICE. Napriek tomu sa niektoré obce aj s malým rozpočtom snažia pamätníky starostlivo udržiavať, situácia sa preto údajne zlepšila. Od konca druhej svetovej vojny uplynie 8. mája 65 rokov.

Pamätníky na druhú svetovú vojnu počas socializmu na nedostatok pozornosti netrpeli a architekti ich často museli umiestňovať do centier miest. Ani polohy na frekventovaných miestach im však v súčasnosti bezpečnosť nezaručujú.

Príkladom môže byť pamätník sovietskych vojakov na Námestí osloboditeľov v centre Košíc. Neznámi páchatelia z neho začiatkom roka osekali 18 kosákov prekrížených kladivami a hviezdy zo symbolických hrobov. Ani neskoršie vyšetrovanie nepreukázalo, či zlodejom išlo o peniaze za kov alebo im prekážali symboly späté s budovaním socializmu.

SkryťVypnúť reklamu

Následná oprava pamätníku nebola jednoduchá, stavba je totiž majetkom Ruska. Niekoľko dní po krádeži symboly na miesto vrátili členovia Socialistického zväzu mladých, pre chýbajúce peniaze ich však iba namaľovali zlatou farbou.

Azda najznámejší pamätník na boje z druhej svetovej vojny je bratislavský Slavín. V masových a individuálnych hroboch je tam pochovaných takmer 7000 vojakov Červenej armády. Pamätník je dodnes miestom, kam chodia aj najvyššie politické špičky. Kladenie vencov nevynechal ani ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý začiatkom apríla navštívil Slovensko.

Starostlivosť o jednu z dominánt Bratislavy však komplikuje napríklad to, že pamätník, podobne ako väčšina ostatných v krajine, je verejne dostupný. "Útoky vandalov priamo na hroby sme vlani v Bratislave nezaznamenali, pamätníky sú ale dosť často poškodzované sprejermi," uviedol Jozef Hrabina, riaditeľ mestskej organizácie, ktorá sa o pamiatky stará. Aj preto podľa Hrabinu mesto ročne za bežnú údržbu a základnú starostlivosť o vojenské pamiatky zaplatí vyše 160.000 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ochrana pamätníkov spôsobuje problémy veľkým mestám, ešte ťažšia úloha stojí pred menšími obcami, ktoré z malých rozpočtov často ochranu či ich údržbu nestačia financovať. "U nás v obci je tank, patrí múzeu, to sa ale oň veľmi nestará, takže je to na nás," uviedla starostka obce Dargov Štefánia Bojtinová. Tank síce obec pravidelne natiera a okolie pamätníka vykosí, na riadnu údržbu však už obec nemá. V jej okolí sa pritom koncom vojny odohrali tažké boje o priesmyk Dargov, v lesoch turisti stále pravidelne nachádzajú muníciu či iné stopy po vojakoch.

Aj priamo v priesmyku stojí dobový tank a delo. Miesto pravidelne navštevujú rodiny s deťmi, pre ktorých sú nestrážené tanky atraktívnymi preliezkami. Blízka Sieň bojovej slávy či niekdajší náučný chodník s vojenskými zákopmi však už zašlú pozornosť nevzbudzujú. "Sieň má exponáty už len vďaka pôžičkám nadšencov, náučný chodník a bunkre zarástli, je to škoda," poznamenala starostka obce Košický Klečenov Gabriela Uchaľová, do správy ktorej areál patrí. Starostka by pritom obnovenie múzea privítala, do obce by to totiž pritiahlo viac turistov.

SkryťVypnúť reklamu

O zveľadenia pamiatok sa naopak intenzívne snažia obyvatelia severovýchodného Slovenska. Kraj poznačili známe boje o Dukliansky priesmyk, kde padlo alebo sa zranilo približne 130.000 vojakov. "Svojpomocne opravujeme vojenskú techniku vystavenú v prírode, upravujeme okolie pamätníkov," uviedol riaditeľ občianskeho združenia Chránime kraj pod Duklou Milan Cocuľa. V regióne tiež sídli múzeum Vojenského historického ústavu, podľa jeho riaditeľa Miloslava Čaploviča chce expozíciu múzeum modernizovať.

Ani pamätníky v okolí Dukly však problémy neobchádzajú. Tým najväčším je podľa Cocuľu ich rozkrádanie. Cocuľa to pripisuje najmä zberateľom predmetov z druhej svetovej vojny, ktorí do regiónu prichádzajú s detektormi kovov. Neraz však podľa Cocuľu dokážu aj odborne demontovať časti zachovanej vojenskej techniky.

SkryťVypnúť reklamu

Takmer 28.000 padlých vojakov je pochovaných na jednom z najväčších vojenských cintorínov na Slovensku z 2. svetovej vojny vo Zvolene. Mesto podľa Pavla Fógla z oddelenia výstavby vynakladá na údržbu cintorína ročne okolo 16.000 eur.

Podľa predsedu oblastného výboru Zväzu protifašistických bojovníkov vo Zvolene Pavla Nigríniho sa stav pamätníkov a cintorínov z druhej svetovej vojny v posledných rokoch výrazne zlepšil. "Po nežnej revolúcii to bolo oveľa horšie," zaspomínal Nigríni. Na výročie oslobodenia prichádzajú do Zvolena pravidelne zástupcovia ruskej a rumunskej ambasády a sú so stavom hrobov vojakov vraj spokojní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 699
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 714
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 353
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 297
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 422
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 809
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 355
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 307
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Jake O'Brien a Gabriel Martinelli.

Arsenal stráca na lídra z Liverpoolu už jedenásť bodov.


Sportnet, TASR
FC DAC Dunajská Streda - FK Železiarne Podbrezová: ONLINE prenos zo zápasu 4. kola skupiny o titul Niké ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 4. kola skupiny o titul Niké ligy: FC DAC Dunajská Streda - FK Železiarne Podbrezová.


Wayne Gretzky (vľavo) a kapitán Washingtonu Capitals Alexander Ovečkin

Wayne Gretzky samostatne držal titul kráľa strelcov 31 rokov.


TASR
Lando Norris

Brit uznal, že Verstappen predviedol úžasné kolo.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu