BRATISLAVA. "Jednou z možností je aplikácia bezpečnostných previerok na všetkých sudcov, ďalšou možnosťou je voľba časti členov Súdnej rady občanmi v priamych voľbách alebo priama voľba sudcov," povedal v rozhovore pre TASR Figeľ.
Niektoré zámery KDH si podľa neho vyžiadajú aj ústavné zmeny. "Navrhujeme, aby sa redefinovalo postavenie prokuratúry na štátne zastupiteľstvo, chceme otvoriť diskusiu aj o priamych voľbách sudcov. Vo svete existujú aj takéto modely," povedal Figeľ. Dodal, že sudcov by volili občania v samostatných voľbách.
"Ale to je otázka do diskusie, ktorá na Slovensku zatiaľ neprebehla," poznamenal. Riešenie, ktoré počíta s priamou voľbou sudcov, má podľa neho výhodu v tom, že zvyšuje vplyv občanov na súdnictvo ako tretí pilier moci bez toho, že by bola ohrozená jeho nezávislosť.
Podľa Figeľa sú problémom tak vnútorné pomery v súdnictve, ako aj jeho výsledky. "Mafiáni sa usmievajú pri odchode z väzníc a slušní ľudia sa nevedia dovolať pravdy a práva," povedal s dôvetkom, že Slovensko podľa názoru KDH za tejto vlády prestáva byť právnym štátom.
"Naša odpoveď kombinuje zmeny systémové a personálne. Aj jedny, aj druhé sú dôležité, samozrejme, personálne sú dôležitejšie, lebo neexistuje žiadny absolútny systém, ktorý by vyriešil problémy. Vždy sú rozhodujúci ľudia," uzavrel Figeľ.