BRATISLAVA. ku ďalej.
"Keď som prebral ministerstvo, boli tam veci, na ktoré sa dalo nadväzovať, ale bolo tam aj veľa restov, ktoré bolo treba dobiehať a nové výzvy, ku ktorým sa bolo treba nejako postaviť," priblížil.
Kvantitatívne aj kvalitatívne najzásadnejší posun sa podľa jeho slov podaril v oblasti médií a audiovízie. "Museli sme veľmi rýchlo reagovať na meškajúcu legislatívu, ktorá by umožnila digitalizáciu vysielania. Pripravili a schválili sme komplikované normy ako audiovizuálny zákon či novelu autorského zákona," vymenoval.
Podporu filmovej a audiovizuálnej tvorby umožní schválenie audiovizuálneho fondu. "Toto podľa mňa bola oblasť, kde sa urobilo toľko, čo sa s predchádzajúcimi obdobiami v žiadnom prípade nedá porovnať. Je to obrovský posun," konštatoval.
Poukázal tiež na nutnosť zmeniť mimoriadne zastaranú legislatívu, akou bol 40-ročný tlačový zákon. Napriek vlne kritiky, ktorá sa zniesla na jeho nové znenie, je Maďarič presvedčený o tom, že sa v praxi osvedčila.
"Zaoberali sme sa i financovaním verejnoprávnych médií, pričom systém úhrad nezmenil výšku poplatkov, ale na druhej strane spôsob ich výberu zásadným spôsobom zvýšil objem vybraných prostriedkov," upozornil. Novým prvkom financovania, ktorý má napomôcť výrobe pôvodných premiérových programov v STV a SRo, je zmluva so štátom.
Dodal, že ministerstvo sa celkom zdatne vyrovnalo aj s obnovou pamiatok a ochrany kultúrneho dedičstva tým, že sa schválil balík pamiatkových zákonov. "To možno trošku zaniklo, ale jedno z protikrízových opatrení prijatých minulý rok boli navyše prostriedky na obnovu pamiatok. Takže aj táto oblasť sa posunula viac a k lepšiemu, ako to bolo v minulosti. Zlepšovanie stavu a modernizáciu múzeí, galérií a knižníc si kládla za cieľ stratégia rozvoja týchto kultúrnych inštitúcií.
"Pre mňa bola určite zaujímavá problematika miestnej, regionálnej a tradičnej kultúry, lebo som s určitým prekvapením zistil, že ide o pomerne zanedbanú oblasť. Myslím, že sme počas tohto obdobia položili základy na jej zlepšenie prijatím rôznych koncepcií a stratégií," konštatoval šéf rezortu kultúry.
Zastáva tiež názor, že ministerstvo zvládlo výzvu, ktorou bolo dokončenie budovy Slovenského národného divadla. "Panuje väčšinový konsenzus, že to bolo správne rozhodnutie. Možno nám to trvalo trošku dlhšie, ale predsa som rád, že sa začalo s rekonštrukciou Reduty," zdôraznil a v tejto súvislosti poukázal na ukončenie prvej fázy obnovy Štátnej opery v Banskej Bystrici, ktorou sa vyriešil jej havarijný stav. Zníženie DPH na knihy zase pomohlo hlavne malým vydavateľom.
"Netajím, že sa nám z dôvodu hospodárskej krízy nepodarilo presadiť nový zákon o financovaní kultúry," konštatoval, pričom túto problematiku označil ako výzvu do ďalšieho obdobia, keďže predmetná legislatívna norma je nevyhnutným predpokladom na zadefinovanie nových zdrojov pre túto oblasť.
"Ale pokiaľ by mala kríza trvať, nebude to jednoduché, pretože si netreba zakrývať realitu, že štát, keď je v ekonomických ťažkostiach, tak ako prvé šetrí na kultúre a zákon o financovaní znamená zjednodušene to, že sa na kultúru bude dávať viac ako doteraz. Je však veľmi veľa dôvodov na to, aby sme sa ho pokúsili nastoliť a možno tiež presadiť. V tomto období sa to z objektívnych dôvodov nepodarilo," uzavrel Maďarič.