BRATISLAVA. Keď polícia urobila raziu v stupavskom sídle Radoslava Zimčáka na jeseň v roku 2008, narazili na zlatú žilu: ich prehliadka odhalila 18 falšovaných preukazov totožnosti, laminátovací stroj a hŕbu nepoužitých fotografií.
Tento nález potvrdil ich narastajúce podozrenie, že organizovaný gang sa vydával za majiteľov pozemkov okolo Bratislavy, aby sa dostal k miliónom štvorcových metrov lukratívnych nehnuteľností.
Polícia je presvedčená, že sfalšované preukazy vyrobil Zimčákov komplic, Stanislav Werškov z Galanty, a že niektoré z nich použili na podvodné obratie dvoch sestier žijúcich v Českej republike o 25 hektárov pôdy určenej na výstavbu v Devínskej Novej Vsi na západ od hlavného mesta.
Pozemky, ktoré sú teraz registrované na Ľuboša Priklera, 27-ročného muža z Bratislavy, a zmrazené na súdny príkaz, mali v roku 2007, keď ich „predali", trhovú hodnotu 475 miliónov korún. Zimčáka a Werškova obvinili minulý rok z podvodu spolupáchateľstvom a z falšovania verejnej listiny.
Rok nato sa gang pokúsil získať aj ďalších 68 hektárov pri automobilke Volkswagen v Devínskej Novej Vsi, v hodnote takmer miliardy korún.
Patrili tým istým sestrám - Dagmar Štěpánovej a Jane Braunerovej. Podvodníci použili sfalšované preukazy totožnosti, ale katastrálny úrad odmietol návrh na vklad v júni 2009 potvrdiť a pôda teda nikdy nezmenila majiteľa.
Dvadsaťosemročnú Zuzanu Harculovú z Malaciek obvinili v januári tohto roku z pokusu o podvod a z manipulácie verejnými listinami.
Rovnaký podfuk aj v Rusovciach
K podobným podvodom došlo v Rusovciach v roku 2007. V rámci jedného prípadu prišli podvodom potomkovia Rakúšana Antona Sandnera takmer o 40 hektárov ornej pôdy pri Dunaji.
Podvodníci sfalšovali notárske vyhlásenie, že Sandnerov podpis na kúpno-predajnej zmluve je autentický. Sandnerovi potomkovia utrpeli škody vyše 150 miliónov korún.
Potomkovia Nándora a Júlie Nagyovcov prišli podvodom o 20 miliónov korún, keď sa tento gang zmocnil deviatich hektárov pôdy v Rusovciach. „Tzv. biely kôň, vystupujúci pod menom László Nagy, mal doručiť na kataster všetky potrebné doklady s cieľom podvodného nadobudnutia predmetných nehnuteľností," napísal vyšetrovateľ Juraj Porubský z Úradu boja proti organizovanej kriminalite, ktorý rieši väčšinu prípadov pozemkovej mafie.
Aktívny od roku 2005
Toto je len niekoľko prípadov pripisovaných pozemkovej mafii. Celkovo v Rusovciach polícia preveruje prevody 89 hektárov pozemkov, ktoré teraz patria jedenástim rôznym majiteľom.
Tromi prevodmi sa vzhľadom na rozsah škôd zaoberá Špeciálna prokuratúra, jedným Generálna prokuratúra a jedným Bratislavská krajská prokuratúra. V niektorých prípadoch bolo obvinených až 19 ľudí, podozrivých vzali do väzby a vyšetrovanie sa blíži ku koncu.
Polícia sa nazdáva, že hlavou gangu je Jozef Drag, ktorého rodné priezvisko je podľa polície Patocz. Ten „minimálne od januára 2005 v Bratislave spolu s ďalšími presne nezistenými osobami mal založiť a zosnovať zločineckú skupinu, fungujúcu až do súčasnosti s presnou vnútornou organizačnou štruktúrou, s riadne koordinovanou deľbou práce, ktorá má pôsobiť v regiónoch Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja".
Skupina bola „zameraná hlavne na podvodné získavanie a predaje nehnuteľností". Drag je momentálne vo väzbe spolu s piatimi komplicmi. Okresný súd Bratislava I rozhodol v marci predĺžiť ich väzbu najmenej do septembra. „Dôvody väzby u obvinených naďalej trvajú," povedal hovorca súdu Pavol Adamčiak. „Pre náležité objasnenie trestnej veci treba vykonať ešte ďalšie vyšetrovacie úkony."
Veľké mená
Polícia sa najprv nazdávala, že pozemková mafia nebola súčasťou existujúcich skupín organizovaného zločinu na Slovensku, ale operovala na vlastnú päsť.
„Jedným z prvých záchytných bodov bolo, že keď sa Drag ocitol vo väzbe, organizovaný zločin nijako nezmobilizoval svoje kontakty u polície, na prokuratúre, na súdoch," povedal zdroj blízky vyšetrovaniu.
Niektorí z príslušníkov gangu však majú väzby na existujúce zločinecké štruktúry. Dragov obchodný partner Tibor Hamar je tiež obvinený. Hamar je zároveň obchodným partnerom Františka Borbélyho, o ktorom sa polícia nazdáva, že je členom organizovanej skupiny Sýkorovcov v Bratislave. Borbélyho meno sa objavilo na tzv. mafiánskych zoznamoch, ktoré unikli z polície v roku 2005.
„V živote som ho nestretol, žiadne pozemky som nekúpil," povedal o Dragovi Borbély. Drag, ktorého záznamy v trestnom registri siahajú až do socializmu, sa údajne priatelil aj s Karolom Patasym starším, otcom príslušníka ďalšej bratislavskej skupiny organizovaného zločinu, Piťovcov. Patasyho zavraždili v roku 2005.
Podľa nášho zdroja sa Drag v súčasnosti snaží presvedčiť políciu, že nebol organizátorom podvodov, ale že ho na to priviedli ľudia ako Borbély alebo majitelia niektorých z pochybne získaných pozemkov, napríklad Michal Hrbáček.
Malé mená
Pozemková mafia využívala ľudí, ktorých je možné len veľmi ťažko vypátrať, nežijú na udaných adresách a majú odpojené telefóny. Využívali ich na sťaženie pátrania a zahladenie stôp, ktoré by mohli viesť k pôvodným majiteľom nehnuteľností.
„Postupne previedli nehnuteľnosti a pozemky prostredníctvom fiktívnych osôb najprv na nimi ovládané, tzv. biele kone a potom na konečných spriaznených vlastníkov na základe kúpno-predajnej alebo darovacej zmluvy, v ktorých deklarované kúpne ceny v skutočnosti zaplatené nikdy neboli," povedala Jana Tökölyová, hovorkyňa generálneho prokurátora. Obvineným hrozí 12 až 20 rokov väzenia.
Aj bývalý siskár údajne naletel podvodníkom
Noví majitelia sporných pozemkov, ktorí za ne zaplatili, môžu o ne prísť.
BRATISLAVA. Nie každý, koho meno sa objavilo v prípade pozemkovej mafie, je vedomým účastníkom podvodu. Napríklad bratislavský podnikateľ aktívny najmä v oblasti gastronómie a hotelierstva Ladislav Borároš, je majiteľom takmer 40 hektárov ornej pôdy v Rusovciach, neďaleko Bratislavy. Prevody pozemkov sú predmetom vyšetrovania.
„Áno, ide o vec tzv. pozemkovej mafie," povedala Jana Tökölyová, hovorkyňa generálneho prokurátora.
Borároš, ktorý okrem iného vlastní aj zmenárne, nereagoval na otázky SME v súvislosti s prípadom. Podľa zdroja blízkeho vyšetrovaniu však figuruje v prípade skôr ako obeť. „Podľa našich informácií zaplatil za pôdu od osem do desať miliónov korún. Teraz nemá ani peniaze, ani pozemky."
Pozemky, ktoré sú evidované ako Borárošov majetok, vraj pôvodne patrili zosnulému Rakúšanovi Antonovi Sandnerovi. V máji 2007 boli „predané" na základe sfalšovanej plnej moci a notárskeho osvedčenia osobe vystupujúcej pod menom Ladislav Babic z Veľkého Bielu v Seneckom okrese. Kúpna zmluva s Borárošom bola podpísaná v júni 2007. Nie je známe, koľkokrát pozemky predtým zmenili majiteľa.
Podobne v prípade figuruje aj Michal Hrbáček, ďalší bratislavský podnikateľ známy z prípadu únosu Michala Kováča ml. a viacerých káuz z čias, keď pracoval v SIS pod vedením Ivana Lexu. Hrbáčkova firma PB factoring vlastní takmer 10 hektárov ornej pôdy v Rusovciach, ktoré sú predmetom vyšetrovania v ramci kauzy pozemkovej mafie.
Hrbáček tvrdí, že pozemky kúpil v marci 2008 od svojho známeho, ktorý sa volá Lieskovský. Podľa polície ide o obvineného Vladimíra Lieskovského, ktorý pozemky predal cez občianske združenie. „Keď som zistil, že to nie sú stavebné pozemky, ako bolo dohodnuté, vrátil som ich," povedal Hrbáček pre denník SME.
Polovicu vraj stihol vrátiť, ďalší prevod už bol zablokovaný políciou. Lieskovského združenie nazvané Smerom k ľuďom dodnes vlastní 13 hektárov pozemkov, ktoré sú predmetom vyšetrovania pre podvod.
Tom Nicolson
Bytová mafia nezaostáva
Podvodníci obrali človeka o byt, aj keď ležal v kóme. Viacerých zavraždili. Hlavnú podozrivú chytili v Rakúsku.
BRATISLAVA. Pozemková mafia nie je jedinou organizovanou skupinou, ktorá zarábala na obrovských podvodoch s nehnuteľnosťami. Polícia a prokuratúra sa už dávnejšie venujú aj „bytovej mafii", ktorá vyčíňala hlavne v Bratislave. Skupina je podozrivá aj z vrážd oklamaných majiteľov bytov.
Vodcom tejto skupiny má byť Zuzana Znamenáková (47). Už v minulosti ju odsúdili za jedenásť podobných skutkov z rokov 1997 až 1998, je stále v podmienke. Pred štyrmi rokmi neúspešne kandidovala v komunálnych voľbách v Bratislave za koalíciu Smer, SNS, HZDS a Slobodné fórum.
V marci prípad opäť ožil. Na Znamenákovú podali obžalobu v prípade Viliama Andrejčáka z Bratislavy, ktorého telo našli v decembri 2009 v Bytči vo vodnej nádrži. Bytová mafia ho pripravila o dom v Bratislave, kde žil sám.
Jeho vraždu ešte vyšetruje polícia. Znamenákovu obžalovali za podvod, figuruje však aj v ďalších siedmich prípadoch, spolu s dvomi desiatkami iných osôb. Nezvestné sú ďalšie tri osoby.
Tak ako v prípade pozemkovej mafie, aj bytová mafia mala kontakty na silnejšie skupiny v bratislavskom podsvetí. V minulosti Znamenáková spolupracovala so skupinou takzvaných Suchancov, ktorí stáli aj za medializovaným vydieraním nitrianskeho podnikateľa Dušana Sopka v roku 1997.
Pri aktuálnom vyšetrovaní polícia zistila, že dôchodca Ján Buzkovič prišiel o svoj byt v Bratislave v čase, keď ležal v kóme v nemocnici. Novým majiteľom sa stal Slavomír Okal, ktorý figuroval vo firme Karola Patasyho. Patasy je považovaný za člena skupiny Piťovcov.
Znamenákovú zobrali do väzby v januári tohto roka po tom, ako ju polícia dolapila v Rakúsku. Bytovú mafiu podľa prokuratúry viedla v rokoch 2003 až 2008, škoda prevyšuje 20 miliónov korún. Hrozí jej 15 rokov za mrežami.
Tom Nicolson

Beata
Balogová
