SME

Ako vládli: Lacná energia zo silnej koruny

Robert Fico dodržal sľub stabilizovať ceny pre spotrebiteľov bez toho, aby monopolom ubral zo zisku.

Karikatúra: ShootyKarikatúra: Shooty

Ak sa predseda Smeru a minister hospodárstva pozrú, ako si splnili predsavzatia, s ktorými sa na energetiku vrhli, môžu byť spokojní. Prudký rast cien elektriny a plynu pre domácnosti sa zastavil. Energetické monopoly súčasnú koalíciu vyprevadia v najlepšej kondícii, akú kedy mali. Hoci sa ich predstavitelia budú tváriť, ako keby im Ficov model regulácie dlhodobo škodil.

Vďaka vláde a korune

Medziročné porovnania cien zemného plynu a elektriny pre domácnosti ukazujú splnenie cieľa zastaviť prudký rast cien. Podobne to dopadne, ak pridáme aj poplatky za vodu, odkanalizovanie a kúrenie. Ceny energií pre domácnosť v najširšom slova zmysle narástli za tejto vlády menej ako je priemer eurozóny aj celej Európskej únie.

Hoci predsedovi vlády ostane titul úspešného cenobijca, poďakovanie by si za tento vývoj zaslúžila skôr slovenská koruna. Tá voči euru a doláru, v ktorých sa v energetike nakupuje, posledné tri roky existencie prudko posilňovala, pričom prechodom na euro sa táto nadobudnutá výhoda nestratila.

Na konci roka 2005, keď sa poslednýkrát určovali ceny za vlády Mikuláša Dzurindu, stál barel ropy v korunách o štvrtinu viac ako na konci minulého roka. Vtedy zas regulačný úrad stanovoval naposledy ceny energií za Ficovej vlády. Analogicky pri elektrine. Jej burzová cena v eurách jemne stúpla, ale koruna sa posilnila voči euru oveľa prudšie.

Po štyroch rokoch tejto vlády teda mohli byť ceny spotrebiteľov nižšie, aké sú. Inak povedané, ak sa za tejto vlády zastavil prudký rast cien energií, umožnila to najmä koruna, ktorá posilnila voči doláru a euru, za ktoré sa nakupuje väčšina energetických komodít.

Karikatúra Shooty

Prejavilo sa to aj v hospodárení energetických monopolov. Spoločný hrubý zisk troch energetických rozvodných závodov a Enelu - Slovenských elektrární vzrástol za dva roky o vyše polovicu - takmer o päť miliárd korún (165 miliónov eur). Údaje za rok 2009 ešte nie sú verejné. V plyne je to zložitejšie - vyčísliť zisk SPP na obchodoch so slovenskými spotrebiteľmi podľa dostupných údajov hodnoverne nemožno, pretože rozhodujúca časť biznisu SPP je transport plynu.

Tlak, ktorý na energetikov vyvinul premiér najmä v prvých dvoch rokoch vlády tým, že si zákonom podriadil regulačný úrad a demonštratívne zamietal cenové návrhy monopolov, tak či tak nemusel byť márny. Priestor na razantnejší rast cien existoval. Domácnosti zažívali do konca roka 2008 také tempo bohatnutia, pri ktorom by bez problémov rozchodili aj drahšie energie.

Ak by v tejto situácii ostal regulačný úrad bez politických direktív, o cenách by rozhodovala jeho schopnosť a odvaha rozkladať výpočty monopolov. Každý z veľkých podnikov vie do boja o ceny nasadiť väčší analytický, právny a lobistický arzenál, aký má k dispozícii regulátor. Ale násilný model regulácie má limity, ktoré ukázalo víťazstvo Enelu nad štátom v súdnom spore o dodávku lacnej energie pre potreby malých odberateľov.

SPP na kríze neprerobil

Ak Robert Fico po lete nestratí moc, na tlačovky sa s ním vráti aj idea získania väčšej kontroly vo veľkých samotných energetických podnikoch. Výsledok však bude môcť byť len taký, ako bol po štyroch rokoch Ficových snáh. Európske koncerny, ktoré si právo rozhodovať v elektrárenských podnikoch a SPP od Dzurindovej vlády legálne kúpili, ho nikomu len tak neodovzdajú.

Rozumná vláda by mala viac počúvať, kde sa spájajú záujmy veľkých energetických hráčov s pozíciou Slovenska v medzinárodnej politike. Výstrahou jej môže byť spomienka na plynovú krízu, ktorú krajina prežila bez väčšej ujmy aj vďaka angažovanosti zahraničných vlastníkov SPP.

Vláda v reakcii na výpadok dodávok plynu neurobila zásadnú chybu, politicky situáciu využila na strašenie black-outom, aby tlačila ideu výstavby novej atómky. No bez plynu od akcionárov SPP by Slovensko muselo čakať až na rusko-ukrajinský zmier. Priaznivcom idey výhod spojenectva s Ruskom treba po kríze pripomínať, že zastavením dodávok plynu boli najviac postihnuté Slovensko a Srbsko, krajiny, ktorých vedenie má do Kremľa blízko.

Dôveryhodnosti manažmentu SPP zasa nepridalo, že o reverznom chode plynovodu z českého Lanžhotu a rakúskeho Baumgartenu hovorili ako o vzdialenej technicky komplikovanej možnosti, aby pod tlakom spätný chod sprevádzkovali za pár dní.

Podnikoví odberatelia plynu si zasa zapamätajú, že kým SPP s nimi odmietol diskusiu o náhrade škôd z plynovej krízy s vysvetlením, že šlo o zásah vyššej moci, vlastné požiadavky si plynárenský podnik voči Gazpromu úspešne uplatnil. Na koľko si stratu ocenil, zistiť nemožno. Ako odškodné totiž možno chápať to, že SPP dostal od ruskej firmy dvojročnú dovolenku zo zmluvnej povinnosti buď odoberať dohodnuté množstvo plynu, alebo platiť penále.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Hra o Bohunice neskončila

Nutnosť nielen akademicky ďalej debatovať o úlohe štátu ako vlastníka v energetike ostane. Po tom, čo Ficova vláda dohodla s ČEZ spoločný podnik na postavenie atómky v Jaslovských Bohuniciach, musí jej nástupkyňa rozhodnúť, či do rizika tak zložitej investície pôjde len s českým koncernom.

Alebo pritiahne do partie niekoho ešte silnejšieho. O záujem sa báť netreba, sám Fico - predtým ako z večera do rána oznámil dohodu s ČEZ - prisľúbil tender na atómku aj Angele Merkelovej, aj Nicolasovi Sarkozymu.

Rok po dohode s českým partnerom ani poriadne nezačali práce na štúdii uskutočniteľnosti, preto nie je žiaden problém otvoriť otázku investora nanovo. Samozrejme, míny, ktoré nájde budúca vláda v utajovaných dohodách s ČEZ, budú stáť Slovensko minimálne zhoršenie manévrovacieho priestoru.

Na druhej strane, budúca vláda nebude musieť až tak pozerať na záujmy slovenských podnikateľov v energetike, pretože veľkú časť projekčných či montážnych kapacít museli tak či tak rezervovať pre seba Enel a jeho dodávatelia pre dostavbu tretieho a štvrtého bloku Mochoviec.

Príde zelené zdraženie

Slovensko minimálne dvakrát vymení vládu, kým dodá nová atómka prvýkrát prúd do sústavy. Počítať s elektrinou z Bohuníc ako s cenovým stabilizátorom či ochranou pred black-outom tak ešte dlho nemožno ani teoreticky.

Zvýšené nároky na prevádzku energetickej siete a výrazný tlak na koncové ceny nutne prinesie povinné zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov na výrobe elektriny. Ficova vláda si ako posledná užívala relatívne málo drahých protežovaných ekologických zdrojov. No bola to ona, za ktorej sa investície do zelenej energetiky naštartovali. Jahnátkovej regulačnej politike patrí plus za sabotáž prudkého rozšírenia nevhodných veterných elektrární a protežovanie relatívne lacnejšej biomasy.

Výstavným kusom víťazstva lobistov za panovania Smeru v energetike zasa ostane rozdávanie licencií na fotovoltické elektrárne. Štát najprv oznámil relatívne liberálne podmienky výstavby zdrojov, ktoré zaklincoval ponukou istej výkupnej ceny na úrovni sedemnásobku trhovej ceny nezelenej energie. A keď investorov takto dostatočne navnadil, oznámil, že obmedzený počet povolení, o ktorých predtým nebola reč, bude štátna akciovka SEPS rozdávať systémom „kto prvý príde, prvý berie".

Keď neprivilegovaní uchádzači prišli na podateľňu, keď sa oficiálne otvárala, zistili, že licencie sú už rozdané. Tradičné energetické firmy tak môžu na Slovensku podnikať vo fotovoltike len v prípade, že licencie odkúpia od podnikateľov, ktorí sa v pravidlách nečakaného tendra zorientovali lepšie.

Ak by v tomto prípade budúca vláda mala v boji o nízke ceny pre spotrebiteľov buldočiu povahu terajšej, mohla by škody znížiť tak, ako to urobili v Česku. S rizikom medzinárodných sporov českí zákonodarcovia spätne znížili ceny zjavne premrštených výkupných cien energie zo slnka. Priestor je aj na Slovensku. Firmy dnes v kuloároch priznávajú, že aktuálne nastavenie ponúka návratnosť investície aj za tretinu z 15 rokov garantovaného výkupu.

Ako SMER-SD plní sľub bojovať s „nenažranými" monopolmi

Čo sľúbili: "Stop nenažranosti SPP a vlády" - stálo na dvoch transparentoch, ktoré poslanci Smeru v daždi priviazali o plot centrály SPP. Robert Fico (citát): "Smer - Sociálna demokracia nebude nikdy rezignovať na úlohu štátu pri tvorbe cien energií a vytvorí mechanizmus, ktorý umožní štátu chrániť obyvateľov pred bezohľadnou cenovou politikou monopolu."

Zdroj: Robert Fico, predseda strany SMER, Rádio Slovensko, Rádiožurnál, 4.8.2005


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Regulácia monopolov je namieste. Garantovať dlhodobo nízke alebo stabilné ceny energií však nie je možné, keďže závisia od svetových trhov, ktoré vláda nedokáže ovplyvniť. Lepším riešením by bola liberalizácia týchto odvetví.

Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Rast cien energií a vody pre domácnosti sa po roku 2006 výrazne spomalil. K januáru 2007 ceny dokonca medziročne mierne poklesli, hoci v ďalších dvoch rokoch opäť mierne vzrástli. K miernemu poklesu cien dôjde s výnimkou vody aj od roku 2010. Vláda na podniky vyvíjala tlak, posilnila svoj vplyv na regulačný úrad a tiež oslabila právomoci zahraničných akcionárov autonómne navrhovať zmeny regulovaných cien.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie

Čo sľúbili: Vláda SR pripraví Stratégiu energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 zabezpečujúcu sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie, optimálnu cenovú politiku, proexportnú schopnosť SR. (...) Vláda SR bude podporovať výstavbu a prevádzku nových zdrojov na výrobu elektriny vrátane dobudovania 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Energetická sebestačnosť nie je sama osebe ekonomickým prínosom, ak sa dajú energie lacnejšie doviezť zo stabilných krajín. Lepšou stratégiou je diverzifikácia a prípadne aj podpora obnoviteľných zdrojov.

Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda sa s majiteľom Slovenských elektrární spoločnosťou Enel dohodla na dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach s cieľovým dátumom 2012-13. Dostavba by mala krajine zabezpečiť sebestačnosť, o ktorú na pár rokov príde kvôli odstaveniu dvoch blokov v Jaslovských Bohuniciach. V spolupráci s energetickou skupinou ČEZ vláda pripravuje i výstavbu nového jadrového bloku v Bohuniciach, spustenie je plánované po roku 2020.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako SMER-SD plní sľub diverzifikovať energetické zdroje

Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia podporí aktivity smerujúce k diverzifikácii dodávok a primeranému využitiu domácich zdrojov energií s cieľom znížiť prílišnú závislosť v dodávkach energetických zdrojov.

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Zabezpečenie možnosti pre dodávky energie z viacerých zdrojov (napríklad prepojením medzinárodných energetických sústav) zvýši energetickú bezpečnosť krajiny.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rovine plánov ostávajú diskusie o napojení Slovenska na ropovod Odesa - Brody podobne ako aj zvýšený dovoz elektriny z Ukrajiny vybudovaním prípojky. Pri plyne bola impulzom k diverzifikácii plynová kríza v januári 2009, počas ktorej SPP, a.s. po prvý raz v histórii zabezpečila reverzný chod plynovodu do Českej republiky a to aj v prípade opakovania podobnej krízy.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 829
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 084
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 979
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 655
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 8 539
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 151
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 019
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tradičná živá krížová cesta v uliciach Prešova.

Na živú krížovú cestu v Prešove prišli tisíce ľudí.


TASR

Košičania sa takto stretávajú 30 rokov.


Desať stredných škôl v kraji zlepší vďaka grantu svoje prostredie.


SITA
Výstrahy na piatok.

Platia výstrahy.


TASR

Sportnet

Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Juniorská víťazka Australian Open vyradila už druhú slovenskú tenistku na turnaji v Egypte.


Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


SkryťZatvoriť reklamu