BRATISLAVA. Účasť na voľbách, ktorá v roku 1998 dosiahla 84 percent, ani 70percentná účasť z roku 2002 sa tento rok nezopakujú.
Mesiac a pol pred parlamentnými voľbami to vyzerá, že by v neúčasti mohli prekonať tie z roku 2006, keď prišlo voliť len 54,7 percenta ľudí. Vyplýva to z výsledkov prieskumov, ktoré SME poskytla agentúra Focus.
Rozhodnutosť nerastie
Kým v apríli 2006 sa s pravdepodobnosťou 80 až 100 percent chcelo na voľbách zúčastniť 49,6 percenta ľudí, teraz to je len 44,1 percenta. Dlhodobé skúsenosti ukazujú, že počet potenciálnych účastníkov s blížiacimi sa voľbami zvykne rásť.
Podľa Focusu však pravdepodobná účasť už od februára stagnuje okolo 44 až 45 percent.
„Momentálne sa dá očakávať účasť na úrovni okolo 50 percent. Maximálne," myslí si analytik Focusu Martin Slosiarik. Očakáva preto najnižšiu volebnú účasť od roku 1990.
Ako pevne sú voliči strán rozhodnutí voliť
Most – Híd: 85,8 percenta
SMK: 85,7
Smer: 82,5
KDH: 82,4
SDKÚ: 80,0
HZDS: 78,3
SNS: 72,5
SaS: 69,9 Zdroj: Focus, apríl 2010
Problém majú Most aj HZDS
Na menšej účasti by mohli získať najmä strany s vyšším počtom priaznivcov, ktorí sú pevnejšie rozhodnutí ísť voliť a zároveň pevnejšie rozhodnutí dať hlas určitej strane. V oboch kategóriách podľa Focusu vedú Most a SMK. S miernym odstupom nasledujú Smer, KDH a SDKÚ. Práve KDH patrí podľa Slosiarika k stranám s voličmi, ktorí tradične nesklamú.
Na konci oboch tabuliek sú SaS, SNS a HZDS. Sulíkova strana je posledná v pevnosti rozhodnutia voliť SaS, Slotova zasa v pevnosti rozhodnutia ísť voliť. Slosiarik si napriek týmto výsledkom myslí, že stranami s najväčším rizikom neúspechu vo voľbách sú Most a HZDS. Za silnejší moment než pevnosť rozhodnutia totiž považuje ich preferencie, ktoré sa dlhší čas pohybujú v tesnom okolí piatich percent.
Pri nižšej účasti by mohol mať problémy s disciplinovanosťou voličov aj Smer. „Veľká strana má vždy problém, aby obhájila vysoké percentá, ktoré má v prieskumoch," povedal.
Skrytý volič? Možno SDKÚ
Fenomén „skrytého voliča" HZDS rozhodoval hlasovania v 90. rokoch, ale pomohol už aj SDKÚ. Ide o ľudí, ktorí sa v prieskumoch k strane nehlásia, ale nakoniec jej hlas dajú. Slosiarik si nemyslí, že by v týchto voľbách zohrával väčšiu rolu. Ak sa objaví, mohol by najviac pomôcť Dzurindovej strane.

Beata
Balogová
