BRATISLAVA. O rozdelení desiatich miliónov eur na eurofondové projekty ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej (Smer) budú rozhodovať ľudia vybraní za podozrivých okolností.
O úspechu projektov podľa pravidiel Európskej komisie rozhodujú aj takzvaní externí hodnotitelia. Ministerstvá sú povinné ich vyberať za transparentných podmienok a snažiť sa o to, aby boli čo najviac nezávislí.
Ministerstvo práce vyhlásilo minulý týždeň v stredu výzvu pre hodnotiteľov na projekty operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. Uchádzači mali možnosť sa prihlásiť len do piatka.
Výzvu uverejnili na internetovej stránke Sociálnej implementačnej agentúry (SIA) až v stredu popoludní. Záujemcovia zaregistrovaní na stránke ako odoberatelia noviniek však dostali informačný email o výzve až v sobotu nadránom, teda po termíne.
„Dva dni sú absurdne krátko. Primeraná lehota by mala byť mesiac a viac,“ hovorí Martin Plesch z občianskeho združenia Eurea, ktorý pôsobí aj ako externý hodnotiteľ a eurofondom sa dlhodobo venuje.
Výber je podozrivý
Postup ministerstva podľa Plescha vytvára „podozrenie hraničiace s istotou, že sa snažili dosiahnuť, aby sa za hodnotiteľov prihlásili len ľudia, ktorí mali informácie o tom, kedy výzva vyjde a čo bude potrebné na prihlásenie“. Potom len stačilo sa v pravý čas prihlásiť.
Za výsmech označil takýto výber hodnotiteľov aj bývalý štátny tajomník ministerstva Miroslav Beblavý z SDKÚ. „Je to manipulácia verejného procesu,“ myslí si.
Externí hodnotitelia sú pri hodnotení projektov kľúčoví. Prideľujú body, ktoré sú základom pre neskoršie rozhodnutie komisie.
Dva dni vraj stačia
Ministerstvo práce nepovažuje výber uchádzačov za netransparentný. Nevidí problém ani v krátkosti času na prihlásenie. Pravidlá EÚ vraj nehovoria, ako dlho má byť výzva vyhlásená a nie je možné vyhovieť všetkým z tisícov uchádzačov o externé hodnotenie, odkazuje ministerstvo.
„Sú to spravidla ľudia, ktorí aktívne pracujú s informáciami ministerstiev, nemôžu byť teda dvoj až trojdňovou lehotou podobne jednoduchej a bežnej požiadavky nijako zaskočení,“ povedal hovorca rezortu Michal Stuška.
To, že ľudia zaregistrovaní na stránke SIA dostali email neskoro, vysvetľuje ministerstvo tým, že prihlásených je veľa a niektorým emaily systém nedoručuje včas, ale až po opakovaných pokusoch.
Upozorňuje tiež na to, že posielať email zaregistrovaným nie je povinnosť. „Treba to vnímať ako doplnkovú službu.“
Na výzvu ministerstva zareagovalo 30 záujemcov. Hodnotenie projektov je honorované. Tých, čo splnili podmienky, následne pri jednotlivých projektoch žrebujú.

Beata
Balogová
