BRATISLAVA. Taktika poslancov Smeru platiť nízke nájomné za poslanecké kancelárie a vyššiu sumu potom za spoločné priestory ako kuchynku či toalety, pôsobí úsporne.
Poslankyňa Smeru Oľga Nachtmanová napríklad na internetovej stránke Národnej rady uvádza, že za kanceláriu platí 1751 eur. Zvyšok nájomného za spoločné priestory vyše 8600 eur ročne už nepriznáva.
„V tejto chvíli nemáme k tomu viac čo dodať,“ odkázala hovorkyňa Smeru Katarína KližanováRýsová. Nájmy nevysvetlil ani šéf poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž. Od piatka na otázky emailom neodpovedal, včera nedvíhal telefón.
Peniaze za nájom pritom idú minimálne pri jedenástich poslancoch strane. Ich kancelárie sídlia v centrále Smeru.
Nájom u svojich
Stanislav Janiš (SDKÚ) – kanceláriu si prenajíma od predsedu miestneho zväzu strany
István Pásztor (SMK): jedným zo spoločníkov prenajímateľa je rodinný príslušník poslanca
Ján Slota (SNS): v dozornej rade spoločnosti, od ktorej si prenajal kanceláriu, sedí človek, ktorý mu poskytuje právne poradenstvo a zastupuje ho v súdnych sporoch.
Zdroj: Aliancia Fairplay
Poslanci Smeru v tom nie sú sami. Rodinným príslušníkom, asistentom či straníckym kolegom dávajú cez poslanecké kancelárie zarobiť aj ostatné parlamentné strany. Vyplýva to z analýzy Aliancie Fairplay, ktorú zverejnila v piatok. Pozrela sa v nej na polovicu poslancov.
Šéfovia poslaneckých klubov považujú súčasný stav za transparentný a nevidia dôvod, prečo by ho mali meniť. „Je to individuálnou záležitosťou každého poslanca,“ povedal Pavol Hrušovský (KDH). Martin Fronc z hnutia má napríklad tri kancelárie v Žiline, jeho kolegyňa Mária Sabolová má spolu sedem kancelárií. Oboch poslancov aliancia upodozrieva, že si prenajímajú priestory od darcov strany.
Keď Glendová kričí na mimovládku, mimovládka si dobre urobila svoju prácu, myslí si Marián Leško.
„Či sú tam nejaké vzťahy, to sa mi zdá náležité skúmať, aby sme z toho niekoho podozrievali, že, nedajbože, chce využívať prenájom na iné účely ako na výkon mandátu,“ povedal Hrušovský. Predseda klubu SNS Rafael Rafaj meniť pravidlá nechce.
„Prosím vás, aby ste HZDS nezapájali do programu agentúr, o ktorých nevieme, čie sú a kto ich platí,“ reagoval predseda HZDS Vladimír Mečiar. S Miroslavom Jureňom a Katarínou Tóthovou si prenajali kancelárie od straníckej firmy. Kým Jureňa a Mečiar platia rovnakú sumu – maximálny mesačný limit 896,24 eura, Tóthová za rovnako veľkú kanceláriu na tom istom mieste platí mesačne pätinu.
Glendová zarába Smeru na výnimku
BRATISLAVA. Hovorkyňa vlády Silvia Glendová nie je ako iní štátni zamestnanci, môže zastupovať súkromnú agentúru.
Štátni zamestnanci alebo zamestnanci vo verejnej správe nesmú okrem výnimiek podľa platných zákonov podnikať. Glendová však môže byť konateľkou Agentúry Smer. Od zamestnávateľa – Úradu vlády – na to dostala písomný súhlas.
„Nepoberám za to, že som konateľkou, ani korunu, takže nie som v konflikte záujmov,“ hovorí Glendová. Hovorkyňa je presvedčená, že zastupovanie agentúry, ktorá zarába Smeru aj cez prenájmy poslaneckých kancelárií, nespochybňuje nestranný a nezaujatý výkon štátnej správy.
„Som konateľom Agentúry Smer a neporušujem žiadny zákon,“ povedala.
jgl

Beata
Balogová
