BRATISLAVA. HZDS bude po parlamentných voľbách presadzovať čiastočné odškodnenie klientov nebankových subjektov. Združenie poškodených občanov zas urobí všetky kroky, aby poškodení hlasovali v júnových parlamentných voľbách za ĽS-HZDS.
Dohodu o spolupráci dnes podpísali predseda strany Vladimír Mečiar a predseda združenia Štefan Jagerčík. K podpisu dohody Jagerčíka splnomocnil v marci snem združenia. Ako uviedol dnes na tlačovej besede, ĽS-HZDS vždy podporila zákon o odškodnení nebankoviek, ktorý bol do parlamentu predložený trikrát.
Mečiar krach nebankoviek označil za podvod storočia, keď ľudia podľahli pyramídovej hre. Štátne orgány podľa neho o pyramíde vedeli, ale nekonali. Podľa Mečiara peniaze na odškodnenie nemusia ísť zo štátnych peňazí. Vrátiť by ich mohli tí, ktorí sa na týchto ľuďoch nabalili.
Zdôraznil, že peniaze by mohli poskytnúť právnické osoby, ktorým pôjde o dobré meno. Kto sa však na nebankovkách nabalil, Mečiar prezradiť nechcel. Bojí sa totiž trestného stíhania za prezradenie osobných údajov.
Mečiar dnes zdôraznil, že Jozef Majský, ktorý má stáť za krachom nebankových subjektov, organizoval proti nemu kampaň. Mečiar pripomenul, že Majský v telefonáte s Vladimírom Frunim spomínal Vlada, alebo iniciály VM, ktorý všetko zariadi. Tieto iniciály však okrem neho má aj Vladimír Mitro, ktorý bol kedysi šéfom tajnej služby.
K čiastočnému odškodneniu klientov nebankoviek sa zaviazala aj súčasná vláda v programovom vyhlásení v roku 2006. Svoj záväzok však nedodržala. Len krach najväčších nebankových fondov BMG Invest a Horizont Slovakia pripravil viac ako 169 000 klientov o 14,45 miliardy vtedajších korún. Od šestnástich nebankoviek žiada viac ako 208 000 veriteľov vyplatiť približne 1,6 miliardy eur. Pohľadávky vznikli napríklad na základe zmlúv o úvere, o pôžičke, kúpnej zmluve, peňažných vkladoch či úrokoch z omeškania.
Ako vláda plní sľub odškodniť klientov nebankových subjektov
Čo sľúbili: Vláda SR podporí čiastočné odškodnenie poškodených klientov nebankových subjektov.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Výnosy sľubované nebankovými subjektmi boli nereálne, tí ktorí do nich investovali konali neuvážene. Ak by ich štát odškodnil, konal by na úkor tých uvážlivých. Tiež by mu zostalo menej peňazí na ľudí, ktorí pomoc štátu najviac potrebujú (chorí, dôchodcovia, nezamestnaní) a na iné priority (napr. vzdelávanie).
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila odškodnenie klientov nebankových subjektov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.