BRATISLAVA. Vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi žijúcimi na Slovensku sa za vlády premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zhoršili. Zhodli sa na tom predstavitelia mimovládnej organizácie Fórum inštitút pre výskum menšín, ktorí dnes hodnotili menšinovú politiku na Slovensku. Vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer-SD), zodpovedný aj za menšiny, kritiku odmietol. Na Slovensku žije zhruba polmiliónová maďarská menšina.
"V posledných štyroch rokoch sa slovensko-maďarské vzťahy tu na Slovensku verbálne militarizovali. Vytvárala sa atmosféra, ako keby Maďari znamenali akési smrteľné nebezpečenstvo na Slovensku," zhodnotil prezident Fóra inštitút pre výskum menšín László Öllös.
Najväčšie výhrady mal k vládnej SNS Jána Slotu pre "sériu primitívnych vyjadrení, ktoré priamo zasahovali do dôstojnosti každého človeka". Oživovanie "maďarskej hrozby" však podľa neho bolo tiež súčasťou agendy koaličného Smeru-SD a ĽS-HZDS. K zhoršeniu vzájomných vzťahov vraj prispela aj údajná nečinnosť opozície. "Slovenské opozičné strany sa tejto téme vyhýbajú a boja sa jej," poznamenal politológ.
Podrobnú analýzu menšinovej politiky vlády čítajte v hodnotení Petra Morvaya.
Výkonný riaditeľ organizácie Kálmán Petőcz tvrdil, že sa znížila dostupnosť a kvalita menšinových práv. Spolužitiu Slovákov a Maďarov vraj nepomohol spor o používaní maďarských zemepisných názvov v učebniciach či prijatie kontroverzného jazykového zákona, ktorý umožnil trestať prehrešky proti slovenčine. "Na ceste zbližovania a zmierenia oboch národov sme sa nepohli nikam," uzavrel Petőcz.
Vicepremiér Čaplovič tvrdenia analytikov odmietol, označil ich za účelové a tendenčné. "Pre Dušana Čaploviča nie je kľúčové podporovať najpočetnejšiu menšinu, ale podporovať tie najmenšie, a najmä tie, ktoré nemajú svoj vlastný štát a v zmysle Európskej charty menšinových alebo regionálnych jazykov túto starostlivosť prioritne potrebujú," reagoval v tlačovej správe Čaplovičov hovorca Michal Kaliňák.
Zhoršenie vzťahov medzi Slovákmi a Maďarmi na Slovensku potvrdila aj sociologička Zuzana Mészárosová-Lamplová. Najlepšie vzťahy podľa nej panujú medzi bezprostrednými susedmi slovenskej a maďarskej národnosti; naopak, konflikty pribúdajú medzi Slovákmi a Maďarmi žijúcimi v iných okresoch či krajoch.
Viaceré skoršie prieskumy potvrdili, že napätie medzi Slovákmi a Maďarmi žijúcimi v krajine sa v posledných rokoch prehĺbilo. Najväčšie výhrady voči maďarskej menšine žijúcej prevažne na juhu Slovenska majú podľa niekoľkých sond Slováci zo severu. Mnohí analytici v minulosti upozorňovali, že napätie medzi Slovákmi a Maďarmi je spolitizované.