BRATISLAVA. Mimoriadne rokovanie predsedu vlády Roberta Fica so sociálnymi partnermi, predstaviteľmi bankového sektora a guvernérom NBS, ktoré chce premiér zvolať na piatok 7. mája, je podľa šéfa poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislava Janiša iba "neuveriteľné obchádzanie Národnej rady SR".
"To tie, podľa Roberta Fica, nenažrané banky namočené v problémoch Grécka budú rozhodovať o tom, či sa im občania SR vyzbierajú na finančné straty, ktoré utŕžili podnikaním v Grécku?," povedal Janiš. Zároveň zdôraznil, že pokiaľ ide o otázku mandátu predsedu vlády, ktorý chce premiér prerokovať s účastníkmi piatkového mimoriadneho zasadnutia, jediný, kto mu ho môže podľa Ústavy SR dať, je Národná rada SR. "Hovorí o tom ústavný zákon o spolupráci NR SR a vlády v záležitostiach EÚ," pripomenul.
Janiš tiež upozornil, že "premiér si ide teraz pýtať mandát, pričom jeho minister financií Ján Počiatek už v nedeľu 2. mája zdvihol ruku za pôžičku pre Grécko, a to aj bez jeho mandátu". Dodal, že Fico vyhlasuje, že Slovensko Grécku žiadnu pôžičku dávať nebude a pritom minister Počiatek za ňu už zahlasoval. Podľa Janiša o tom svedčí aj materiál, ktorý "leží na stole" parlamentného výboru pre európske záležitosti.
O premiérovej iniciatíve zvolať rokovanie so sociálnymi partnermi ešte pred jeho odletom na mimoriadny summit EÚ informoval dnes riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Braňo Ondruš. Priblížil, že cieľom stretnutia má byť prerokovanie mandátu predsedu vlády, v rámci ktorého bude vystupovať na summite pri hľadaní riešenia krízy v Grécku, ohrozujúcej stabilitu eura a tiež bankové vklady občanov SR.
"Predseda vlády Robert Fico predloží na rokovaní sociálnych partnerov návrh, aby vláda SR neprijímala vo veci poskytnutia pôžičky Grécku žiadne rozhodnutia, pokiaľ grécky parlament právoplatne neschváli razantné opatrenia, smerujúce k odstráneniu nadštandardných sociálnych vymožeností, ktorým nezodpovedá výkonnosť gréckej ekonomiky," doplnil Ondruš.
Poznamenal, že keďže takéto rozhodnutie gréckeho parlamentu sa očakáva až v júli 2010, o príslušných zmenách slovenských zákonov, ktoré by umožnili takúto bilaterálnu pôžičku Grécku, môže rozhodnúť až nová Národná rada SR po júnových voľbách, zdôraznil. "Bez toho, aby Grécko splnilo tieto podmienky, premiér Robert Fico odmieta podpísať bianko šek na túto pôžičku," pripomenul stanovisko predsedu vlády Ondruš.
Podľa jeho slov si šéf kabinetu uvedomuje, že v hre nie je sociálna situácia v Grécku, ale ohrozenie stability eura a vkladov našich občanov v bankách. Je všeobecne známe, že matky sprivatizovaných slovenských bánk sú napojené na finančné trhy v Grécku. "Prípadné poskytnutie bilaterálnej pôžičky je zo strany SR, ako aj ostatných členských štátov eurozóny krokom na ochranu vlastných občanov a ich finančných vkladov, ako aj finančnej stability SR a na ochranu eura," upozornil.
Zároveň poznamenal, že zvolávanie mimoriadnej schôdze NR SR do obdobia, kedy grécky parlament rozhodne o obmedzeniach neopodstatnených sociálnych výhod, je úplne zbytočné a jeho cieľom je iba zneužívanie reálneho celoeurópskeho problému na získavanie vlastných predvolebných politických bodov. "Takáto schôdza NR SR nemá v tejto chvíli nijaký význam a jej hlavný iniciátor SDKÚ-DS len opätovne potvrdzuje, že mu nikdy nešlo o ochranu národných záujmov SR, ale len o vlastné politické a mocenské zisky," vysvetlil Ondruš.
Doplnil, že o svojom postupe predseda vlády SR Robert Fico dnes informoval aj prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ktorý prejavil záujem o účasť na piatkovom rokovaní sociálnych partnerov.
Ako SMER-SD plní sľub snažiť sa o zhodu koalície a opozície
Čo sľúbili: Koho sa pýtala vládna koalícia keď prijímali tie šialené zákony v zdravotníctve, že či s tým súhlasíme alebo nesúhlasíme? (...) Musí prísť širšia politická dohoda medzi novou vládnou koalíciou a opozíciou, ktorá v danej situácii vznikne.
Zdroj: Robert Fico, predseda strany SMER, TA3, V politike, 23.4.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Dosahovanie konsenzu pri schvaľovaní legislatívy znižuje riziko jej zvrátenia po zmene vlády a podporuje tak právnu stabilitu. Snaha o konsenzus za každú cenu však môže vláde zabrániť presadiť zásadné zmeny.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Žiadne veľké legislatívne zmeny neboli schválené na základe konsenzu koalície a opozície (novela Zákonníka práce, zmena dôchodkovej reformy, zákaz zisku zdravotných poisťovní, vyvlastňovanie pozemkov, tlačový zákon, atď.). Parlament zatiaľ schválil len jediný návrh opozičných poslancov a to novelu školského zákona Józsefa Berényiho a Lászlóa Szigetiho.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.