SME

Ako vládli: Povalené hranice

Robert Kaliňák nepovalil len hranice, ktoré občanom bránili v pohybe, ale aj mnohé z tých, čo ich mali chrániť pred zneužívaním štátnej moci.

Karikatúra: ShootyKarikatúra: Shooty

Štyri roky ministrovania Roberta Kaliňáka vojdú do dejín ako obdobie, keď padali hranice. Vstup do Schengenu je zásadným úspechom pre Slovensko a spolu s prijatím eura patrí medzi dve udalosti tohto volebného obdobia, ktoré sa s odstupom desaťročí môžu objaviť v učebniciach.

Akokoľvek vážne bolo rozhadzovanie štátnych peňazí v pochybných tendroch, zhoršenie susedských vzťahov s Maďarskom, úpadok justície či vnášanie vulgárnosti do politiky, pre budúce generácie najskôr nebudú mať tieto témy rovnaký náboj, aký majú dnes. Možnosť slobodného pohybu po Európe si však zachová svoje čaro vždy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka Schengenu a novému cestnému zákonu je Kaliňák jeden z nemnohých ministrov Ficovej vlády, ktorí reálne dosiahli niečo pozitívne. Zároveň platí, že človek si vie predstaviť, že niektorí z iných ministrov tejto vlády, povedzme taký Harabin alebo Štefanov, by v rezorte vnútra narobili oveľa väčšiu paseku, než Kaliňák.

Napriek tomu - Kaliňák zboril aj tri hranice, ktoré mali ostať stáť - hranicu toho, čo si šéf silového rezortu môže dovoliť k občanovi, hranicu toho, kedy má politik prevziať politickú zodpovednosť za prešľapy svojich podriadených a hranicu dodržiavania ľudských práv.

Hedviga Malinová

Jedna z Kaliňákových najväčších chýb prišla hneď na začiatku funkčného obdobia a ťahá sa s krajinou dodnes. Nikto zvonka nevie s určitosťou povedať, čo sa 25. augusta 2006 v Nitre stalo - či maďarskú študentku Hedvigu Malinovú niekto napadol, alebo nie, ak áno, tak kto a prečo a ak nie, tak či bola historka len nešťastným ťahom, ako sa vyhnúť skúške, alebo súčasťou rafinovaného protislovenského sprisahania.

SkryťVypnúť reklamu

Faktom však je, že 25. septembra sa minister vnútra postavil pred novinárov a vyhlásil, že je „nepochybné, že sa skutok nestal", že Malinová mala „problémy s presnosťou výpovede", že „neutrpela pomliaždenie ľavej strany tváre, neutrpela pomliaždenie nosa, neutrpela pomliaždenie sánky, ani odreninu, ani pomliaždenie ušníc" a uviedol množstvo argumentov, ktoré mali svedčiť o tom, že klamala.

Hedviga Malinová po incidente. FOTO: TASR

Trestné oznámenie pre krivú výpoveď síce Kaliňák nepodal, to ostalo na bývalého príslušníka SIS a druhého človeka, ktorý o pár mesiacov neskôr spáchal samovraždu, no tieto oznámenia boli možné len vďaka ministrovej televíznej šou.

Ale Kaliňák hlavne úplne poprel akúkoľvek prezumpciu neviny, keď z pozície ministra označil Malinovú za klamárku a poriadne sa na nej povozil, pričom viaceré argumenty, ktorými potvrdzoval svoju verziu, sa neskôr ukázali byť nepravdivé.

SkryťVypnúť reklamu

Čosi podobné sa zopakovalo aj neskôr, keď ochrankár Jozef Žaťko obvinil svojich kolegov z podvodov s pohonnými látkami. Kaliňák vydal okamžite po zverejnení prípadu stanovisko, podľa ktorého sa Žaťko „mstí a prská ničím nepodložené dezinformácie a invektívy na všetky strany" a zlyhal „nielen profesionálne, ale napokon aj ľudsky".

Vyšetrovanie Žaťkových tvrdení pritom nebolo dodnes ukončené. Kaliňákova motivácia na spochybňovanie iných? Vlastný politický marketing.

Výbušnina

Ťažko si predstaviť väčšiu medzinárodnú hanbu, než keď slovenská polícia poslala vzorku výbušniny na letecký výlet do Írska. Konkurenciou mohlo byť jedine tak video, na ktorom košickí policajti nútia mladých Rómov, aby sa fackovali. Keď už tieto veci nie sú na odstúpenie ministra, tak čo potom?

SkryťVypnúť reklamu

Nikto netvrdí, že Kaliňák osobne niekomu strkal do ruksaku trhavinu alebo mlátil deti, ale súčasťou normálnej politickej kultúry je aj to, že minister preberá zodpovednosť za zásadné maléry, ktorým nedokázal zabrániť.

A Kaliňákovi nielenže nenapadlo podať demisiu, ale veľmi rozpačité bolo aj s postihovanie podriadených - napriek týraniu chlapcov ostal na mieste košický krajský policajný šéf, riaditeľ cudzineckej polície Tibor Mako síce nakoniec z funkcie odišiel, ale jeho odvolanie z funkcie nebolo Kaliňákovou okamžitou reakciou.

Keby sa toto všetko udialo niekomu inému, nie druhému najpopulárnejšiemu politikovi Smeru, zrejme by bol z vlády dávno preč. Osobné preferencie však udržali Kaliňáka vo funkcii.

Vyhostenie Labsiho

Vyhostenie údajného teroristu Mustafu Labsiho do Alžírska je totálny výsmech právu a ľudským právam ako takým. Kaliňák rozhodol o jeho navrátení domov, napriek tomu, že mu to vyslovene zakazovalo predbežné opatrenie Európskeho súdu pre ľudské práva.

SkryťVypnúť reklamu

Akékoľvek výhovorky, že vyhostenie prebehlo v súlade s „naším" právom a porušené bolo len nejaké záhadné „cudzie" právo, sú mimo. Podľa slovenského práva totiž platí, že medzinárodne uznávaný systém ľudských práv je nielen súčasťou „nášho" práva, ale má dokonca prednosť pred akýmikoľvek miestnymi výmyslami.

A aj u nás sa musí rešpektovať zásada vyslovená ESĽP, že ani v prípade teroristu „nemožno vyvažovať mieru rizika jeho mučenia s hrozbou, ktorú on znamená pre spoločnosť".

Mustafa Labsi. FOTO: TASR

Keďže o riziku mučenia v Alžírsku nikto reálne nepochybuje, už skôr ho potvrdil aj náš Ústavný súd, vec je úplne jasná. Kaliňákovo vysvetlenie by sa dalo zhrnúť do dvoch viet: No a čo? Prinajhoršom zaplatíme nejakú pokutu.

SkryťVypnúť reklamu

Svojský pohľad na fungovanie právneho štátu ukazuje minister aj v prípade importu troch väzňov z Guantánama. Vláda síce oznámila, že ich sem priváža, ale to bolo všetko. Ani vyše tri mesiace po ich príchode neoznámil Kaliňák základné veci - či ľudí z Guantánama väzníme, alebo sú na slobode, či majú miestnych právnikov a ak áno, prečo nemôžu hovoriť s verejnosťou.

Teoreticky sa tak s exzajatcami môže diať hocičo a prípad Labsi ukazuje, že v žiadnom prípade nie je zaručené, že to „hocičo" je z ľudskoprávneho hľadiska v poriadku.

Hranice

Štyri roky na vnútre by sa dali zhrnúť ako zmes pragmatizmu, vypočítavosti a nadraďovania politického záujmu nad práva jednotlivca. V Robertovi Kaliňákovi skrátka našiel Smer hranice kvality, ktorú je schopný vyslať do exekutívy.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa stalo na vnútre

25. august 2006 Študentka Hedviga Malinová je údajne napadnutá v Nitre. Kaliňák v septembri vyhlási, že si útok vymyslela. Prokuratúra dodnes nerozhodla, či ju postavia pred súd pre krivú výpoveď.

8. november 2006 podnikateľ Ladislav Rehák je vzatý do väzby pre podozrenie z vydierania účtovníčky. Neskôr išiel do väzby aj advokát Ernest Valko. V apríli 2008 zastavila prokuratúra stíhanie oboch.

22. november 2007 polícia odvliekla spred Prezidentského paláca novinárku Bali Marzecovú, ktorá protestovala proti diktatúre v Kazachstane.

21. decembra 2007 Slovensko vstupuje do Schengenu. Ľudia môžu cestovať po Európe bez hraničných kontrol.

1. november 2008 zásah proti futbalovým fanúšikom v Dunajskej Strede. Polícia tvrdí, že jeho primeranosť dokazuje video, ktoré dodnes nikto nevidel.

SkryťVypnúť reklamu

1. február 2009 začína platiť nový cestný zákon, ktorý znižuje rýchlosť v mestách, zvyšuje pokuty a zavádza celoročné svietenie. Počet mŕtvych na cestách prudko klesá

7. apríl 2009 denník SME prináša správu o tom, že policajti týrali rómskych chlapcov.

28. apríl 2009 predseda SNS Ján Slota vulgárne nadáva policajtke v parlamente. Ochrankárka dostala pokutu, lebo prehovorila. Slota ostal nepotrestaný.

18. máj 2009 televízia Joj vysiela príspevok: „Zneužívali františkáni deti?" Podozrenia voči františkánom sa neskôr ukážu byť nepodložené.

18. jún 2009 na návštevu prichádza čínsky prezident Chu Ťin­tchao. Počas protestov zadrží polícia okrem Číňanov aj slovenských aktivistov.

2. január 2010 Štefan Gonda odlieta do Írska s výbušninou, ktorú mu do batožiny dala polícia pri výcviku psa. Minister Kaliňák tvrdí, že výcvik je v súlade so zákonom. Šéf hraničnej polície Mako rezignuje.

SkryťVypnúť reklamu

25. január 2010 na Slovensko prichádzajú traja zajatci z americkej základne Guantánamo. Vláda odmieta povedať, kde sa nachádzajú, aj čo sa s nimi deje.

22. apríl 2010 minister Kaliňák oznamuje, že údajný terorista Mustafa Labsi bol vyhostený do Alžírska, kde mu hrozí mučenie, napriek zákazu Európskeho súdu pre ľudské práva.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 177
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 006
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 916
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 106
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 290
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 536
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 038
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 620
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sprevádzať ich môže silný nárazový vietor.


TASR
Andrej Danko

Strana tvrdí, že odmieta pokusy o zavádzanie spotrebiteľa.


TASR
Ilustračné foto.

Limitné hodnoty boli prekročené v Jelšave, Plášťovciach a Veľkej Ide.


TASR
Ilustračné foto.

Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50-tisíc eur.


TASR 1

Sportnet

Švédski hokejisti sa tešia po strelenom góle proti USA v semifinále MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Pozrite si výsledky semifinále a program zápasu o bronz a finále MS v hokeji U18 v americkom Texase.


Andrea Kimi Antonelli z tímu Mercedes počas kvalifikácie na šprint v rámci Veľkej ceny Miami 2025.

Kvalifikácia šprintu v rámci Veľkej ceny Miami priniesla prekvapenie.


TASR
Ronnie O'Sullivan počas semifinále MS v snookri 2025.

Je len druhý ázijský hráč, ktorý si zahrá vo finále MS v snookri.


a 1 ďalší
Mike Matheson (vľavo) a Connor McMichael (24) v zápase 1. kola play-off NHL Montreal Canadiens - Washington Capitals.

Na MS v hokeji 2016 ho vyhlásili za najlepšieho obrancu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu