Kaliňák: Pri Hedvige som bol len nepresný

Minister vnútra tvrdí, že ak Smer vyhrá voľby, koaličných partnerov vyberie zodpovedne. SNS hodnotiť nechce, vraj sú na to voliči. Robert Kaliňák je so svojím ministrovaním spokojný.

Robert Kaliňák.(Zdroj: PRE SME VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Minister vnútra tvrdí, že ak Smer vyhrá voľby, koaličných partnerov vyberie zodpovedne. SNS hodnotiť nechce, vraj sú na to voliči.

ROBERT KALIŇÁK je so svojím ministrovaním spokojný. V kauze Hedvigy Malinovej zlyhanie nepriznáva a škandály, pre ktoré žiadala verejnosť viackrát jeho odstúpenie podľa neho vždy boli aj budú.

Na úvod pozitívne: Sme v Schengene, máme menej mŕtvych na cestách, nemáme víza do USA. Ešte niečo?

„Áno, všeobecné výsledky ministerstva, nielen zahraničnopolitické, aj slovenské, predovšetkým v kriminalite. Sú jedny z najlepších od vzniku Slovenska. Kým v roku 2004 bolo 2156 lúpeží, tak v roku 2009 len 1358. V roku 2004 bola majetková trestná činnosť na úrovni 77-tisíc trestných činov, v roku 2009 52-tisíc, rovnako klesala násilná trestná činnosť a mohol by som pokračovať."

Nie je to len pokračovanie trendu?

„Nie je. Napríklad majetková trestná činnosť bola historicky najvyššia v roku 2004. Alebo aj lúpeže. Kým pred desiatimi rokmi bolo bežné 6000 vykradnutých chát, teraz ich je 3700. Posilnenie policajtov v uliciach vidno. Dopravná štatistika je výborná. Máme nové doklady, systémové zmeny v hodnotení a sociálnom zabezpečení policajtov, ktoré prispeli k zvýšeniu kvality zboru. Na jedno miesto sa hlási 20-30 policajtov, konečne nemusíme robiť nábor, ale výber. Spomeňte mi jedno systémové rozhodnutie, ktoré bolo na tomto ministerstve nesprávne."

Kauza Hedviga Malinová. Prečo ste ju označili za klamárku, keď to tento štát nevie už štyri roky dokázať?

„Tlačovú konferenciu spred štyroch rokov by som rovnako zopakoval aj dnes."

Aj s tými klamstvami?

„Nenazýval by som to klamstvami, ale vecami, ktoré boli sčasti pravdivé a sčasti nepresné. Tvrdím, že si to vymyslela, a to podporujú všetky dôkazy. Policajné vyšetrovanie je uzavreté."

Nebola chyba, keď ste hovorili veci, ktoré sa nedajú preukázať?

„Všetky sa dajú preukázať."

Známka nalepená na milimeter presne sa nepreukázala.

„Vyvrátil to niekto? Dodnes si to myslím, že tá známka nemohla nikdy z obálky odpadnúť a verím, že môžem hovoriť svoje názory. Nebol to žiadny súd."

Ako minister vnútra by ste nemali hovoriť len dôkazy, ktoré viete preukázať?

„Ja som nikoho z trestného činu neobvinil. Ja som len povedal, že si to vymyslela."

To je trestný čin krivej výpovede.

„To nie je pravda. My sme viedli trestné stíhanie pre jej napadnutie, ktoré skončilo tým, že sa skutok nestal. Potom Generálna prokuratúra začala nové stíhanie, kde ju obvinila."

A až keď toto skončí a súd ju odsúdi, môže štát povedať, že je klamárka, nemyslíte?

„Nie. To, že je klamárka, nesúvisí s tým, či bude odsúdená za krivé obvinenie. Nie každé klamstvo je trestným činom."

Nespravili ste chybu ani keď ste hovorili o slinách na lepiacej časti obálky a ukázalo sa, že to sliny neboli?

„Nie. Bola to nie úplne presná informácia, ktorú som vtedy mal."

Akú hodnotu majú vaše slová, keď o mesiac nemusí to, čo prezentujete ako fakt, platiť?

„Bola tam DNA?"

Nie zo slín, ako ste hovorili.

„Výborne, ak toto je hlavný problém Hedvigy Malinovej, tak je to skvelé. Všetko stále preukazuje, že si to vymyslela a povedal som, že toto vyjadrenie bolo nepresné. Prečo neriešime relevantné dôkazy ako jej sliny pod lepiacou časťou známky, písmo na blúzke, nelogické časové intervaly jej pohybu, prečo bola obálka posielaná z vedľajšej obce a podobne. A aj tí dvaja medializovaní údajní útočníci v pohode prešli na detektore lži."

Neriešime, či je vinná, ale ako môže občan dôverovať ministrovi vnútra, ak nehovorí pravdu.

„Občan mi to vyjadrí v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov vo voľbách."

Na jeseň sú voľby generálneho prokurátora. Budete znovu hlasovať za Dobroslava Trnku?

„Odviedol slušnú prácu. Hlasoval som zaňho pred štyrmi rokmi a dnes to hlasovanie stále považujem za dobré."

Trnka stále kauzu Malinovej neuzavrel. Ak to niekomu vyhovuje, je to Smer. Nebol to politický obchod?

„To, čo prokuratúra zistí, je pre naše konanie, ktoré sme uzavreli, jedno. Nie každé klamstvo musí byť trestným činom."

Pre vás ako politika to určite jedno nie je.

„On je úplne posledný, ktorý si dá niečo diktovať."

Pri Malinovej ste hneď povedali, že je klamárka, keď išlo o emisie, nástenku, tak ste to nenazvali ani podozrením.

„Kauza Malinová sa nás výsostne týkala. Spomeňte si na tú situáciu, na poskytnutie informácií nás vyzývali vtedajší predseda SMK Bugár, parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť, európske inštitúcie. Pokiaľ ide o emisie a nástenku, mýlim sa, že premiér zareagoval tak, že jednotlivých ministrov odvolal?"

Po pol roku.

„Kaníka odvolali po roku a pol. Nakoniec, volič si vyberá podľa toho, že hodnotí naše štyri roky a ich osem rokov vládnutia."

Čo si myslíte o nástenkovom tendri?

„Nemám ho podrobne naštudovaný, boli odvolaní ministri, ktorí pochybili. V prípade životného prostredia SNS stratila ministerstvo, reakcia bola adekvátna. Ako minister vnútra nechcem o kauzách nič vedieť, aby ste nepovedali, že ich ovplyvňujem."

Doteraz nebol nikdy na Slovensku odsúdený žiadny minister, hoci aj vy ste o tých predchádzajúcich tvrdili, ako kradli. To je nejaké nepísané pravidlo?

„Je to dané tým, že mnohé stanoviská sú politické. Minister bude odsúdený až vtedy, keď ho niekto prichytí."

Premiér hovorí, že sa Ján Slota v politike nabalil. Prečo to nikto nevyšetruje?

„Musí existovať nejaký konkrétny trestný čin. Bolo to opäť politické stanovisko."

Vy si tiež myslíte, že sa Slota v politike nabalil? Má Bentley, lieta lietadlom.

„Volič veľmi rýchlo skonštatuje, čo si myslí o týchto výstrelkoch predsedu koaličnej strany. Takisto povie, čo si myslí o nástenkovom tendri alebo o kauze emisie. Prieskumy to už ukazujú."

Vám sa po škandáloch SNS ešte chce ísť s nimi do koalície?

„Som presvedčený, že ak voľby vyhrá Smer a bude zostavovať vládu, vyberie partnerov, ktorí umožnia, aby Slovensko úspešne vyšlo z krízy a malo pred sebou ďalšie úspešné štyri roky."

Do Alžírska ste vyhostili teroristu Labsiho napriek tomu, že vám to zakazovalo rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva. Obhajujete to tým, že bezpečnosť Slovákov bola dôležitejšia. Ako veľmi bol Labsi nebezpečný?

„Veľmi. Bol za terorizmus odsúdený, falšoval verejné listiny, pripravoval útoky."

Okoličányho banda je obžalovaná z vraždy Eštóka, pri ktorej zomrel nevinný človek, čo bol náhodou na ulici. Sú tiež nebezpeční a súd ich pustil na slobodu. Prečo ich jednoducho nezavriete, keď rozhodnutie súdu pre vás nič neznamená?

„To nie je pravda, že pre nás rozhodnutie súdu nič neznamená. Slovenské zákony sme vôbec neporušili, je tu riziko týkajúce sa Európskeho súdu, ale budeme sa snažiť obhájiť. Okoličányho nemáme kam vyhostiť."

Súčasťou slovenskej legislatívy je záväzok dodržiavať rozhodnutia štrasburského súdu a vy ste ho porušili.

„Nesúhlasím. Urobili sme to s rizikom, že to budeme musieť vysvetľovať a podľa mňa súd skonštatuje, že sme Labsiho ľudské práva neporušili. Naše rozhodnutie bolo víťazstvom zdravého rozumu."

Ako sa majú traja väzni z Guantánama?

„Veľmi dobre. Až to bude možné, radi vám povieme všetky informácie, možno už v priebehu niekoľkých týždňov. Nevedeli ste ani o našich predchádzajúcich podobných aktivitách a práve preto dopadli úspešne. Ak chceme niekoho začleniť do spoločnosti, musíme byť nenápadní."

My sme tu už predtým mali väzňov z Guantánama? Prečo ste o tom neinformovali?

„Nechýbalo vám to. Za históriu Slovenskej republiky sme urobili mnoho presídlení, aj z Guantánama. Viac už nepoviem."

Zabudnutie výbušniny v batohu cestujúceho do Írska bola asi najväčšia medzinárodná hanba, akú Slovensko zažilo za tieto štyri roky. Viete, že sa ju dalo odčiniť?

„Neviem, ale všetci sme to citlivo prežívali."

Hanbu mohlo zmierniť vaše odstúpenie. Zvažovali ste to?

„Určite mi to napadlo. Keby som mal odstupovať po každom individuálnom zlyhaní policajta, bolo by to každý druhý mesiac. Čiernych ovcí v zbore je 0,64 percenta, mojou povinnosťou je obhajovať tých zvyšných. Za mojich predchodcov mala polícia obrovské prešľapy, vinou polície dokonca zomierali ľudia, a nikto nebol vyzývaný na odstúpenie. Tu sa ľudia pousmiali, robili si vtipy, určite to bolo pre mnohých z nás zahanbujúce. Viackrát sme sa ospravedlnili."

Nemyslíte si, že by ste sa mali ospravedlniť aj františkánom za ich obvinenie?

„Obviňovať nás z tejto kauzy je veľmi nespravodlivé. Jediné, čo sa stalo, bolo, že chlapci, ktorí povedali, že to urobili títo a označil ich aj v rekognícii, neskôr povedali, že to tak nebolo. Každé trestné stíhanie vedie prokuratúra, domová prehliadka sa deje na príkaz súdu. Nič zlé sme neurobili, ani sme nepustili informáciu, nerobili sme tlačovky. Cítim sa krivo obvinený zo strany tých, ktorí si myslia, že sme to pustili."

Má polícia záznam z Dunajskej Stredy, ktorý má dokazovať oprávnenosť zásahu voči fanúšikom?

„Sčasti áno a sčasti útok aj vidno."

Ale doteraz ste ho nezverejnili. Asi by ste to politicky nezvládli, však?

„Zo skúseností viem, že sú veci, ktoré sa nedajú dobre vysvetliť. Je to celkom slušne vidno, ale kvalita nie je ideálna a na väčšom rozlíšení ste schopní to spochybňovať. Bohužiaľ to inkriminované miesto zakrývali vlajky. Prokuratúra a výbor pre obranu a bezpečnosť povedali, že zásah bol v poriadku, tým to pre mňa končí."

Premiér Robert Fico sa vôbec nerozpráva s médiami, odmieta nám dať rozhovor, prečo?

„Vôbec sa mu nečudujem."

Vy sa prečo rozprávate?

„Dúfam, že to po prečítaní tohto rozhovoru neoľutujem."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 4. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Cambridge Business School, škola novej doby
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 310
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 096
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 900
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 762
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 718
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 124
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 273
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 685
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 761
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 484

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, policajné zdroje hovoria o možnom samovražednom atentáte.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti voličov.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

Neprehliadnite tiež

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

Sudcovia si vyberajú, ako má vyzerať spravodlivosť

O osem voľných miest v Súdnej rade sa uchádza sedemnásť ľudí. Rozhoduje asi 1360 sudcov z celého Slovenska.

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.