BRATISLAVA. Učitelia s dvomi vysokými školami, rigoróznou skúškou či niekoľkoročnou praxou sa prepadli aj o dve platové skupiny a ocitli sa na začiatku kariérneho rastu. Dopadol na nich zákon o pedagogických zamestnancoch ministra školstva Jána Mikolaja (SNS).
Ministerstvo tvrdí, že zákon priniesol učiteľom viaceré výhody a umožňuje aj zvyšovanie ich finančného ohodnotenia.
„Z dvanástej platovej triedy som klesla do desiatej. Minister síce bude argumentovať, že všetkým výška platu ostala rovnaká. Keby ma však nechal v dvanástej triede a uznal mi doterajšie vzdelanie, zarábala by som viac. Takto dostanem 550 eur mesačne," hovorí učiteľka zo špeciálnej školy v Bratislave.
Učitelia píšu na svojich blogoch prečo ich zákon demotivuje a je nespravodlivo nastavený.
Petícia učiteľov za prepracovanie systému kariérneho rastu
Učitelia, dajte najavo svoj názor! (podporte petíciu za ...)
Text petície a podpisové hárky nájdete tu
Kredity namiesto titulov
Vyštudovala dve vysoké školy. Čoskoro si robí rigoróznu skúšku, čo by podľa starých pravidiel znamenalo vyšší plat. Mikolajov zákon uznáva už len veľký doktorát s titulom PhD. Učiteľom stanovil kreditový systém. „Som demotivovaná. Nemám chuť s dvomi vysokými školami zbierať kredity, aby mi len na 6 rokov zvýšili plat o 6 percent, čo je asi 60 eur," hovorí učiteľka.
V podobnej situácii je aj učiteľ Peter Ikhardt, ktorý vyštudoval Pedagogickú aj Bohosloveckú fakultu na Univerzite Komenského. „Nadobudnutím účinnosti zákona som sa stal učiteľom s ročnou praxou a nula kreditmi na konte," hovorí Ikhardt, ktorý učí päť rokov.
Atestačnú skúšku, ktorá zvýši platovú triedu, môže robiť až keď bude mať dosť kreditov. Teda o tri až štyri roky.
Učiteľka Beáta Belišková poukazuje na ďalšiu nespravodlivosť zákona. Rigoróznu skúšku získala v máji, ale má iba triapolročnú prax. „Do vyššej platovej triedy sa nedostanem. Všetkým učiteľom, ktorí mali päť rokov praxe, sa to všetko uznáva," povedala.
Mikolaj: učitelia politizujú
Na ďalšie nedostatky zákona chcú upozorniť učitelia petíciou. V súčasnosti ju podporilo už vyše 5600 ľudí. Chcú vyzbierať desaťtisíc podpisov a poslať na ministerstvo školstva, aby sa ňou museli zaoberať.
Mikolajovo ministerstvo argumentuje, že pred prijatím zákona prebehla verejná diskusia a uznali aj pripomienky.
„Vzhľadom na to, že odovzdanie petičných hárkov je plánované týždeň pred voľbami, a skutočnosť, že petičná akcia je organizovaná takmer rok po schválení zákona, považujeme aktivitu za spolitizovanie tejto čisto odbornej problematiky," odpísalo tlačové oddelenie ministerstva.
Ako vláda plní sľub zvýšiť platy v školstve a zlepšiť sociálny status učiteľov
Čo sľúbili: Cieľom vlády SR je postupne dosiahnuť v tomto volebnom období priemerný plat v školstve na úrovni priemerného platu v národnom hospodárstve.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Naši učitelia majú v medzinárodnom porovnaní nižšie platy v pomere k priemernej mzde. Pre zvýšenie kvality školstva je však nevyhnutná celková reforma školstva, ktorej súčasťou by mala byť racionalizácia počtu učiteľov, ako aj zavedenie obsahovej reformy s väčším priestorom pre súťaž medzi školami a sebarealizáciu kvalitných učiteľov.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Napriek pokračujúcemu rastu platov priemerná mzda v školstve v roku 2008 (639 eur) dosiahla iba 88% priemerného platu v hospodárstve (723 eur).
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
