BRATISLAVA. Bilbord s polonahým potetovaným Rómom s nadváhou a s hrubou zlatou reťazou na krku a pod ním nápis „Aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať."
Slovenská národná strana, ktorá sa v prieskumoch už dlhšie pohybuje okolo hranice zvoliteľnosti, vyrazila do predvolebného boja a v doteraz nudnej bilbordovej vojne pribudli veľkoplošné plagáty, ktoré útočia na Rómov.
Slovensko má vládu, ktorej členmi sú rasisti, hovorí Matúš Kostolný.
SNS by mala byť rozpustená, tvrdí Lukáš Fila
Podpredsedníčka SNS a Národnej rady Anna Belousovová tvrdí, že nie sú rasistické ani protirómske. Odrážajú podľa nej štatistiky, ktoré ukazujú, že „Cigáni najviac odčerpávajú zo sociálneho systému a nechcú pracovať". V akých štatistikách sa to dočítala, neprezradila.
Galbavý vidí rasizmus
Vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ľudovít Galbavý v bilbordoch rasizmus vidí. Tvrdí, že takáto rétorika a symbolika prispela ku vzniku 2. svetovej vojny.
Podpredseda vlády pre menšiny Dušan Čaplovič (Smer) SNS iba odkázal, že rómsku problematiku mali riešiť cez svoje ministerstvá. Na otázku, či nezvažuje podať trestné oznámenie pre šírenie rasizmu, nereagoval.
O tom, ako predvolebná reklama vznikla a či je Róm na bilborde reálna osoba, SNS mlčí.
„Tieto dokumentárne materiály odrážajú časť reality na Slovensku, ktorú treba zmeniť. Zneužívanie sociálneho systému je potrebné modifikovať, aby zneužívatelia dávok si ich museli odpracovať," odpovedal Dušan Štrauss z tlačového oddelenia SNS na otázku o pôvode fotografie s Rómom, ktorá bola podkladom pre bilbord.
Tá nepôsobí ako dokumentárny materiál, niektoré prvky svedčia, že fotografia je dodatočne upravovaná a pohráva sa so stereotypmi priraďovanými k Rómom - zlatá reťaz je pravdepodobne dodatočne pridaná, rovnako ako tetovanie srdca s krídlami.
Len vlažné reakcie
Poznámky urážajúce Rómov nie sú v politike Slovenskej národnej strany nič nové a predseda strany Ján Slota nimi verejnosť zásobuje už viac ako desať rokov. Zatiaľ čo však v kampani 2006 SNS stavala na heslách Slovensko Slovákom, teraz pridala nový prvok - otvorene zovšeobecňuje, že Rómovia žijú na úkor spoločnosti.
Ich predvolebné bilbordové heslo „Aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať" však zatiaľ vzbudilo len vlažné reakcie.
Vicepremiér pre menšiny Dušan Čaplovič na otázku, či považuje politickú reklamu SNS za rasistickú neodpovedal. „Nebude sa vyjadrovať k štýlu ani spôsobu predvolebnej kampane ktorejkoľvek politickej strany na Slovensku," povedal jeho hovorca Michal Kaliňák.
Vyhýbavo na rasistický bilbord národniarov reagoval aj prezident Ivan Gašparovič, ktorého strana Jána Slotu podporila vlani v prezidentských voľbách.
Gašparovič počká na SNS
Prezident odsúdil všetky formy rasizmu a xenofóbie, či považuje bilbord za rasistický, jeho hovorca Marek Trubač nepovedal. Hlava štátu ho vraj videla len na fotografii a jeho pravosť nemala potvrdenú Slovenskou národnou stranou. „Súlad bilbordu so zákonom posudzuje Ústredná volebná komisia. Na občanoch je zase, aby posúdili, či je takáto predvolebná kampaň etická," dodal Trubač.
Právnička občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu Irena Bihariová hovorí, že SNS stavila na prvoplánový populizmus s cieľom „priživiť sa na antirómskych náladách v spoločnosti". Bilbordy národniarov sú podľa nej na hranici trestnoprávnej zodpovednosti a občianske združenie preto zváži aj podanie trestného oznámenia.
Parlament Rómov Slovenska už na podobné protirómske materiály trestné oznámenie podal - vtedy bol za letákom, ktorý hlásal koniec „zvýhodňovania cigánskych parazitov" bývalý vodca extrémistickej Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba. Polícia prípad ešte neuzavrela.
V minuloročných voľbách do samospráv, kde kandidoval na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, získal Kotleba aj vďaka rasistickému letáku takmer 14-tisíc hlasov.
Lovia extrémistov
Český odborník na extrémizmus Miroslav Mareš hovorí, že SNS sa razantnou rasistickou kampaňou snaží prebrať hlasy menším krajne pravicovým stranám, najmä Kotlebovej Ľudovej strane Naše Slovensko.
Voličská podpora SNS má podľa prieskumov verejnej mienky kolísavú tendenciu, v niektorých prieskumoch vládna strana neprekročila ani päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti. Kotlebova nová strana oslovuje voličov predovšetkým útokmi na Rómov a v aprílovom prieskume MVK mala 0,5 percenta, zatiaľ čo SNS 6,2 percenta.
„Je to prejav nacionalizácie slovenskej politiky. SNS si musí hľadať razantnejší postup, aby sa vymedzila oproti Smeru a Mečiarovi. Aj menšie extrémne pravicové strany sú teraz vo výhode, keďže SNS stratila účasťou vo vláde svoj protestný potenciál," vysvetľuje Mareš.
Podľa neho Slovenskú národnú stranu, ktorú zahraničná literatúra často označuje za extrémnu pravicu, mnohí ľudia volili v predchádzajúcich voľbách z akéhosi protestu.
Hoci bilbord s potetovaným Rómom môže podľa neho podnecovať rasovú neznášanlivosť k druhej najväčšej menšine u nás, trestnoprávny postih národniarov považuje Mareš za nepravdepodobný.
Belousovová: Bilbord vychádza zo štatistiky
Podpredsedníčka SNS tvrdí, že zobrazením Róma zákon neporušili.
Nie je váš bilbord zobrazujúci Róma s nápisom „Aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať" za zovšeobecňujúci a otvorene rasistický?
„Vôbec nie je rasistický, keď si všimnete nápis, ktorý tam je. Tam sa píše, aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať."
Nie je to zovšeobecnenie na menšinu, keď zobrazíte Róma?
„Štatistiky nepustia. Najväčšie percento tých, ktorí nechcú pracovať a najviac odčerpávajú zo sociálneho systému, sú Cigáni. Mnohí z nich nechcú pracovať, nie že nemôžu. My si vážime tých, ktorí chcú pracovať bez ohľadu na farbu pleti. Vychádzali sme z toho, že štatisticky najviac občanov ktorí nechcú pracovať a my na nich doplácame zo spoločného, sú spomedzi Cigánov."
Žiadne štatistiky nehovoria, že Rómovia nechcú pracovať.
„Je najviac tých, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní a spomedzi nich ich veľa nechce pracovať."
Podobný leták mal pri minuloročnej regionálnej kampani bývalý vodca Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba, a podali naňho trestné oznámenie.
„Nesledovala som bilbordy a kampaň toho, koho spomínate. Žijeme v právnom štáte a my sme žiadne zákony neporušili. Štatistiky nepustia."
Vy tvrdíte, že bilbord poukazuje na tých, čo nechcú pracovať bez ohľadu na národnosť a etnickú príslušnosť, ale aj teraz rozdeľujete ľudí na Rómov a bielych.
„To sú štatistiky."
Ako vznikol bilbord? Má fotografia Róma spojitosť s návštevami SNS v rómskych osadách?
„Nevznikla pri takejto návšteve. Fotografia vznikla podľa všetkých platných zákonov a právne je s ňou všetko v poriadku."
Takže trváte na tom, že bilbord nie je vôbec rasistický.
„Je to len otvorené rozprávanie o probléme, ktorý tu je. Zabudnime na politické pokrytectvo, to spôsobuje problémy."
Martina Kováčová
Bilbordová firma zatiaľ mlčí
BRATISLAVA. Plochy, ktoré zaberajú sporné bilbordy SNS s Rómom so zlatou reťazou, prenajíma firma euroAWK so sídlom v Bratislave. Jej vedenie včera nedokázalo odpovedať na otázku, či mu neprekáža rasovo podfarbený slogan.
Andrea Bačová z marketingového oddelenia spoločnosti povedala, že bilbord ani nevidela. Do našej uzávierky nesprostredkovala vyjadrenie vedenia.
(joč)
Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku
Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Diskusia k tomuto textu bola zastavená pre veľké množstvo príspevkov, ktoré porušovali Kódex diskutujúceho.

Beata
Balogová
