AKTUALIZOVANÉ 18:53

Reklamná spoločnosť prelepí všetky bilbordy SNS, Dostál SNS žaluje

Podnikateľ Alojz Hlina nalepil na kontroverzný plagát hlavu predsedu SNS. Firma euroAWK sa rozhodla, že prelepí všetky rasistické reklamy na bilbordoch.

(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Dvadsaťdeväť bilbordov SNS, ktoré zožali vlnu kritiky mimovládnych organizácií, spoločnosť euroAWK na vlastné náklady prelepí.

Bilbordová spoločnosť vyslovila poľutovanie nad skutočnosťou, že na jej reklamných plochách sa objavil motív evokujúci rasovú neznášanlivosť, a od takéhoto spôsobu vedenia kampane sa zásadne dištancuje.

SNS: Pravda sa prelepiť nedá

Pravda sa prelepiť nedá, reagovala Slovenská národná strana na skutočnosť, že bilbordová spoločnosť euroAWK okamžite na vlastné náklady prelepila plagáty SNS.

"SNS si stojí za svojou pravdou. Budeme vždy stáť za ľuďmi, ktorým vadí zneužívanie sociálnych dávok. Pravda sa prelepiť nedá," povedal dnes pre agentúru SITA tlačový tajomník strany Dušan Štrauss.

Kampaň vládnej SNS, ktorá útočí na Rómov, vyvolala vlnu odporu viacerých mimovládnych organizácií a politikov. Občianske združenia zvažujú, že pre podozrenie z podnecovania rasovej neznášanlivosti podajú trestné oznámenie. Vyplynulo to z ankety ČTK. Kontroverzné pútače národniarov zostrili doteraz pomerne nudný súboj politických strán pred júnovými parlamentnými voľbami.

Na bilborde SNS je fotografia potetovaného Róma s odhalenou hruďou, ktorú dopĺňa citát "Aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať". SNS už v minulosti útočila na príslušníkov rómskej menšiny; poukazovala napríklad na údajné zneužívanie sociálneho systému Rómami.

Na Slovensku žije podľa odhadov niekoľko stotisíc Rómov; časť z nich býva v chatrčiach bez vody a elektriny. Odborníci opakovane kritizovali vládu za údajne nedostatočné riešenie rómskej problematiky. Viaceré mimovládne organizácie zas upozorňovali na diskrimináciu Rómov zo strany zamestnávateľov či škôl pri údajne bezdôvodnom zaraďovaní rómskych detí do špeciálnych škôl.

Stavili na predsudky

"Kampaň SNS odsudzujeme, ide o bezdôvodný a neospravedlniteľný útok na Rómov," povedal ČTK František Tanko z rómskej mimovládnej organizácie Únia Rómov na Slovensku. Únia podľa neho požiada SNS, aby kontroverzné bilbordy stiahla. Nevylúčil, že podajú aj trestné oznámenie. "Bilbordy považujeme za návod na páchanie trestného činu voči Rómom," dodal.

Národniari sa voči obvineniam z podnecovania rasizmu ohradili; kampaň je vraj v súlade so zákonom. "Nechceme riešiť rasy, ale chudobu," tvrdil hovorca SNS Dušan Štrauss.

Z nacionalizmu obviňovaná SNS v predchádzajúcich volebných súbojoch stavila najmä na takzvanú maďarskú kartu, teda údajnú hrozbu autonómie polmiliónovej maďarskej menšiny na juhu Slovenska či tvrdenia o snahách politikov južného suseda vytvoriť "veľké Maďarsko". Terčom slovných útokov straníckeho lídra Jána Slotu boli okrem Maďarov aj Rómovia či gayovia. Skoršie prieskumy potvrdili, že predsudky príslušníkov väčšinového obyvateľstva voči Rómom či občanom maďarskej národnosti sa prehlbujú. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) vo svojej výročnej správe za vlaňajšok konštatovalo nárast extrémizmu v spoločnosti.

Predvolebnú agitáciu SNS kritizovala aj Strana rómskej koalície, ktorá sa ako jediná rómska politická strana uchádza o priazeň voličov v blížiacich sa voľbách. "Predstavitelia SNS sa teraz ukázali ako tí, ktorí porušujú listinu ľudských práv a propagujú rasizmus," reagoval predseda strany Gejza Adam. Najnovšiu akciu SNS odsúdila tiež Rada mimovládnych organizácií rómskych komunít, ktorá sa zrejme obráti na políciu.

Dostál už podnet podal

Billboardovú kampaň SNS dnes napadol na Generálnej prokuratúre podpredseda OKS Ondrej Dostál. "Dnes som podal vo veci billboardovej kampane SNS trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru, podnet na vykonanie dozoru nad dodržiavaním zákona o reklame na Slovenskú obchodnú inšpekciu a sťažnosť pre porušenie etických princípov reklamy na Radu pre reklamu," informoval agentúru SITA Dostál.

Dostál Generálnu prokuratúru požiadal o prešetrenie podozrenia, že bol spáchaný trestný čin podnecovania, hanobenia a vyhrážania osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu.

Podľa Trestného zákona za porušenie týchto ustanovení hrozí trest odňatia slobody na jeden rok až tri roky. "Billboard SNS podľa môjho názoru úmyselne vyvoláva dojem, že nechuť pracovať je charakteristickou vlastnosťou Rómov, čím podnecuje nenávisť ku skupine osôb pre ich príslušnosť k etnickej skupine," vraví Dostál. SNS podľa neho opäť potvrdila, že je hanbou slovenskej politickej scény. Billboardová kampaň SNS je prejavom jej snahy súťažiť v protirómskej agende a primitívnom rasizme s extrémistami zo Slovenskej pospolitosti, myslí si podpredseda OKS.

Mimovládky pripravujú žalobu

Trestné oznámenie pre podnecovanie rasovej neznášanlivosti plánuje podať aj občianske združenie Ľudia proti rasizmu spolu s ďalšími zástupcami tretieho sektora na Slovensku. "SNS stavila na prvoplánový populizmus, ktorý je morálne neprístojný a za hranicou slušnosti," reagovala Alena Krempaská z Ľudia proti rasizmu.

Zneužívanie protirómskych nálad vo volebnej kampani znepokojilo aj SNSĽP, proti sa postavili tiež niektorí politici. "Takýto prejav na politickej scéne považujeme za nebezpečný a zneužívajúci slobodu prejavu," reagovala vedúca odboru právnej pomoci a služieb SNSĽP Daniela Gemerská.

Opakované útoky na príslušníkov menšín sú podľa politológa Michala Horského jedinou agendou SNS. "Bilbord, v ktorom SNS evidentne rasisticky útočí, je dôkazom toho, že SNS a jej predseda Slota stratili súdnosť," povedal Horský. Akcia však podľa neho neprinesie SNS želaný nárast preferencií. "Výsledkom propagandy bez štipky súdnosti je len negatívna reakcia," dodal.

Popularita SNS od jej vstupu do vlády premiéra Roberta Fica (Smer-SD) klesla; podľa niektorých prieskumov sa preferencie strany pohybujú okolo päťpercentnej hranice potrebnej na vstup do parlamentu.

Maďarské strany kampaň odsúdili

Billboardy Slovenskej národnej strany (SNS) "čo najrozhodnejšie" odsúdil predseda parlamentného výboru pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien József Berényi (SMK). "Šíria rasovú nenávisť, urážajú celú rómsku komunitu a miesto integrácie posilňujú vylúčenie Rómov zo spoločnosti," zdôvodnil. Ako Berényi pripomína, skúsenosti aj z iných európskych krajín ukazujú, že takéto cielené útoky zvlášť v časoch hospodárskej krízy môžu viesť k nárastu rasovo motivovaného násilia namiereného voči menšinám.

Zneužívanie komplikovanej a mnohovrstevnej problematiky postavenia časti rómskej menšiny, riešenie ktorej si vyžaduje koordinované úsilie všetkých aktérov štátnej politiky, je podľa neho na volebné účely neprípustné. Ako dodal, počínanie SNS nemožno prejsť mlčaním a "tento nebezpečný precedens musia odsúdiť všetky demokratické sily na Slovensku".

Čudujeme sa, že takéto strany môžu pôsobiť na politickej scéne a majú zastúpenie aj vo vláde SR. Očakávame jednoznačné odsudzujúce stanovisko všetkých politických strán a zároveň sa pýtame, pre koľko ľudí - ktorí chcú pracovať - vytvorila SNS pracovné miesta za tie štyri roky, kým bola vo vláde. Bolo ich viac ako káuz a škandálov, ktoré sa viažu k strane SNS?" uvádza sa v stanovisku strany Most, ktoré dnes poskytla agentúre SITA.

Výroky mimovládnych organizácií a politikov na spornú kampaň SNS

František Tanko, predseda združenia Únia Rómov na Slovensku: "Kampaň SNS odsudzujeme, ide o bezdôvodný a neospravedlniteľný útok na Rómov."

Ladislav Richter, predseda Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít: "Preferencie SNS klesajú, stavať kampaň na rasizme, zvyšovaní napätia a vyvolávaní neznášanlivosti je neprijateľné."

Alena Krempaská, Ľudia proti rasizmu: "SNS stavila na prvoplánový populizmus, ktorý je morálne neprístojný a za hranicou slušnosti."

Daniela Gemerská, vedúca odboru právnej pomoci a služieb Slovenského národného strediska pre ľudské práva: "Stredisko znepokojuje zneužívanie proti rómskych nálad a roznecovanie rasovej neznášanlivosti vo volebnej kampani a takýto prejav na politickej scéne považuje za nebezpečný a zneužívajúci slobodu prejavu."

Gejza Adam, predseda Strany rómskej koalície: "Predstavitelia SNS sa teraz ukázali ako tí, ktorí porušujú listinu ľudských práv a propagujú rasizmus."

József Berényi (SMK), predseda parlamentného výboru pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien: "Čo najrozhodnejšie odsudzujem bilbordy vládnej SNS, ktoré šíria rasovú nenávisť, urážajú celú rómsku komunitu, miesto integrácie posilňujú vylúčenie Rómov zo spoločnosti."

Nora Czuczorová, hovorkyňa strany Most-Híd: "Očakávame jednoznačné odsudzujúce stanovisko všetkých politických strán a zároveň sa pýtame, pre koľko ľudí - ktorí chcú pracovať - vytvorila SNS pracovné miesta za tie štyri roky, kým bola vo vláde? Bolo ich viac ako káuz a škandálov, ktoré sa viažu k strane SNS?"

Eva Dunajská, hovorkyňa SMK: "SMK považuje obsah týchto bilbordov za odkaz porušujúci princípy tolerantného spolunažívania multietnickej spoločnosti. SMK vyzýva Generálneho prokurátora na posúdenie obsahu týchto bilbordov z hľadiska dodržania príslušných zákonov."

Dušan Štrauss, hovorca SNS: "Nechceme riešiť rasy, ale chudobu."

čtk
Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku

Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 4. Zlatá minca 2016 priniesla pre mBank sedem ocenení
 5. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 7. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 8. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 9. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 10. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 24 064
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 216
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 7 195
 4. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 6 433
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 5 305
 6. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 5 211
 7. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 646
 8. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 2 969
 9. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 2 691
 10. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 826

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Vedci sa naňho hnevajú, jeden zvláštny trik, ktorým opravil klímu

Zdá sa vám svet zlý? Skutočnú hĺbku cynizmu doby oceníte, až keď pochopíte, ako funguje veda.

EKONOMIKA

Fico sa chváli ekonomickými výsledkami. Oprávnene?

Prvého mája zverejníme súbor opatrení pre pracujúcich, tvrdí premiér.

KOMENTÁRE

Fico sa chváli dobrým počasím

Keď mal Peter Kažimír dosť vlahy.

DOMOV

Café Európa: Zo školskej lavice k extrémnej pravici?

Ako súvisí extrémizmus so vzdelávaním? Sledujte diskusiu.

Neprehliadnite tiež

Vysielacia rad pokutovala, vysielateľ TV JOJ má zaplatiť tisíce eur

Televízia začiatkom novembra 2016 odvysielala viac ako 12 minút reklamy za hodinu.

Lajčák hovoril s rakúskym kolegom o brexite

Lajčák privítal predložený návrh pravidiel pre rokovania so Spojeným kráľovstvom.

Pri Weissovi ml. policajti nezvládli ani základné úkony, hovorí prokurátor, podľa ktorého sa skutok nestal

Futbalista by sa mal podľa prokurátora správať uvedomelejšie. Jedno z dievčat vypovedalo, že si policajnú kontrolu ani nevšimlo.

V centre Bratislavy má vyrásť centrum Slovákov v zahraničí

Centrum bude reprezentovať kultúru vyše 1,5 milióna krajanov žijúcich mimo Slovenska.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop