BRATISLAVA. V termíne do 31. mája predloží predseda rady oba dokumenty do Národnej rady (NR) SR.
S pripomienkami zobrala rada na vedomie Výročnú správu o činnosti Slovenského rozhlasu (SRo) za rok 2009, ktorú predložila jeho generálna riaditeľka Miloslava Zemková. Podľa tejto správy odvysielal SRo v roku 2009 na všetkých programových službách celkove 67.532 hodín programu. Náklady na činnosť v roku 2009 predstavovali 28,708 milióna eur, výnosy v roku 2009 dosiahli sumu 32,213 milióna eur. K 31. decembru 2009 vykázal verejnoprávny rozhlas zisk vo výške 3,505 milióna eur, túto sumu však v podstatnej miere tvorí poskytnutie finančných transferov zo strany štátu, určených na kompenzáciu výpadku úhrad za služby verejnosti v roku 2008 a 2009.
V pripojenom stanovisku Dozorná komisia SRo upozornila na prekročenie plánovaných investičných prostriedkov o viac ako 90 %, čo však vzhľadom na transfery zo štátneho rozpočtu nemalo vplyv na celkové hospodárenie v uplynulom roku.
Ako vláda plní sľub pomáhať pri financovaní STV a Slovenského rozhlasu
Čo sľúbili: Ak chceme, aby si STV a Slovenský rozhlas plnili úlohy, na ktoré sú zriadené, bude sa musieť na ich financovaní významne podieľať aj štát.
Zdroj: Marek Maďarič, minister kultúry (SMER), SME, 7.7.2006, Maďarič: Musíme oživiť kinematografiu
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Charakter vysielania verejnoprávnych médií oprávňuje finančnú pomoc štátu, optimálne by však bolo, keby boli Slovenská televízia a Slovenský rozhlas manažované takým spôsobom, aby dodatočné financovanie štátom nebolo potrebné.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda upravila spôsob platenia koncesionárskych poplatkov, po novom platia nielen majitelia televízií či rádií, ale všetci odberatelia elektrického prúdu, respektíve firmy s viac ako 3 zamestnancami. Očakávané príjmy sa však nenaplnili, obe médiá vykazujú straty a STV hrozila aj platobná neschopnosť. Finančné problémy vláda opakovanie riešila ad hoc dotáciami, koncom roku 2009 tiež podpísala s oboma médiami 5-ročnú zmluvu o financovaní najmä programov vo verejnom záujme.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.